Проєкти рішень 46 сесії 8 скликання
ЛОПАТИНСЬКА СЕЛИЩНА РАДА
ЧЕРВОНОГРАДСЬКОГО РАЙОНУ ЛЬВІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
сорок шоста сесія восьмого скликання
Р І Ш Е Н Н Я
« 28 » листопада 2024 року №
Про внесення змін до назви селищної ради
та перейменування установ і організацій
Лопатинської селищної ради
З метою врегулювання правовідносин на території Лопатинської селищної ради, керуючись п. 29 ст. 85 Конституції України, ст.26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» та відповідно до Постанови Верховної Ради України « Про гербові печатки ВРУ, її органів і структурних підрозділів апарату» від 11.05.1992 року, наказ Міністерства юстиції України від 05.03.2012 № 368/5 «Про затвердження Вимог до написання найменування юридичної особи, її відокремленого підрозділу, громадського формування, що не має статусу юридичної особи, крім організації профспілки»,
Лопатинська селищна рада
ВИРІШИЛА:
1. Перейменувати всі заклади комунальної власності Лопатинської селищної ради відповідно до наказу Міністерства юстиції України від 05.03.2012 № 368/5 «Про затвердження Вимог до написання найменування юридичної особи, її відокремленого підрозділу, громадського формування, що не має статусу юридичної особи, крім організації профспілки».
2. Рекомендувати підприємствам, закладам, установам, організаціям всіх форм власності, фізичним особам – підприємцям, які зареєстровані та вчиняють свою діяльність на території Лопатинської селищної ради, вжити заходів щодо приведення у відповідність (у зв`язку із перейменуванням району) об’єктів топоніміки, документів, вивісок, печаток, тощо.
3. Уповноважити головного спеціаліста Лопатинської селищної ради з питань юридичного забезпечення – Сельвеструк Віталію-Анастасію Володимирівну на здійснення всіх необхідних дій, пов'язаних з внесенням відомостей до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб –підприємців та громадських формувань на вчинення всіх необхідних дій пов'язаних з перейменуванням.
4. Контроль за виконанням рішення покласти на селищного голову Олега Микитина та на постійну комісію з питань регламенту, етики, законності, захисту прав і законних інтересів громадян. ( Антонюк Н.Ю.)
Селищний голова Олег МИКИТИН
ЛОПАТИНСЬКА СЕЛИЩНА РАДА
ЧЕРВОНОГРАДСЬКОГО РАЙОНУ ЛЬВІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
сорок шоста сесія восьмого скликання
Р І Ш Е Н Н Я
« 28 » листопада 2024 року №
Про затвердження зразків та
описів печаток і кутових штампів
Лопатинської селищної ради та їх виготовлення
З метою врегулювання правовідносин на території Лопатинської селищної ради та належного надання адміністративних послуг, керуючись ст. 144 Конституції України, ст. 26 ЗУ “Про місцеве самоврядування в Україні”, відповідно до Постанови Президії Верховної Ради України від 11.05. 1992 “Про печатки та вивіски місцевих Рад народних депутатів України та їх виконавчих комітетів” та ч.1 п. 11 Постанови ВРУ “Про перейменування окремих населених пунктів та районів” від 19.09.2024 №3984-ІХ, Лопатинська селищна рада:
ВИРІШИЛА:
1.Затвердити опис печатки Лопатинської селищної ради; описи печаток та штампів старост старостинських округів, що знаходяться на території Лопатинської селищної ради; описи печаток та штампів Центру надання адміністративних послуг (далі — ЦНАП) та його адміністраторів; описи печаток державних реєстраторів.
2. Доручити селищному голові Микитину О.В. замовити виготовлення:
- гербової печатки: код в ЄДРПОУ 04369819 Лопатинська селищна рада, Шептицького району Львівської області, Україна).
- гербові печатки: печатка №1, печатка №2, печатка №3, печатка №4, печатка №5, печатка №6, печатка №7.
- гербові печатки державних реєстраторів у кількості три штуки;
- гербова печатка Центру надання адміністративних послуг;
- печатки без зображення герба України адміністраторів ЦНАПу у кількості 2 штуки;
- штампи з оснасткою (... штуки).
3. Видати гербові печатки та кутові штампи:
- гербова печатка без номера та кутовий штамп без номера видається голові Лопатинської селищної ради ;
- гербова печатка під №1 та кутовий штамп під №1 видається старості Березівського старостинського округу;
- гербова печатка під №2 та кутовий штамп під №2 видається старості Кустинського старостинського округу;
- гербова печатка під №3 та кутовий штамп під №3 видається старості Куликівського старостинського округу;
- гербова печатка під №4 та кутовий штамп під №4 видається старості Нивицького старостинського округу ;
- гербова печатка під №5 та кутовий штамп під №5 видається старості Миколаївського старостинського округу;
- гербова печатка під №6 та кутовий штамп під №6 видається старості Сморжівського старостинського округу;
- гербова печатка під №7 та кутовий штамп під №7 видається старості Хмільнівського старостинського округу.
4. Покласти персональну відповідальність за використання та збереження гербових печаток, які використовують в своїй роботі старости Лопатинської селищної ради.
5. Контроль за виконанням цього рішення покласти голову Лопатинської селищної ради — Микитина Олега Васильовича.
Селищний голова Олег МИКИТИН
Додаток 1
до рішення сесії Лопатинської
селищної ради від...
Опис печатки Лопатинської селищної ради
Гербова печатка Лопатинської селищної ради має форму правильного кола діаметром 45 мм, краї печатки обрамлено подвійним бортиком. У центрі печатки знаходиться зображення малого герба України (тризуба) затвердженого Постановою Верховної Ради України від 19 лютого 1992 року "Про Державний герб України", шириною 11 мм, висотою 15 мм і обрамленого колом діаметром 24 мм.
По зовнішньому колу від зовнішнього обрамлення зліва направо розміщується напиc повного найменування ради, району та області, а також вказується код в ЄДРПОУ.
На нижньому стику напису найменування Ради по першому рядку центровим способом розміщується напис "Україна", який з обох боків розділено семикутною зірочкою.
Секретар селищної ради Галина БІЛИК
Додаток 2
до рішення сесії Лопатинської
селищної ради від...
Опис печаток старост старостинських округів
Гербова печатка старости має форму правильного кола діаметром 45 мм, краї печатки обрамлено подвійним бортиком. У центрі печатки знаходиться зображення малого герба України (тризуба) затвердженого Постановою Верховної Ради України від 19 лютого 1992 року "Про Державний герб України", шириною 11 мм, висотою 15 мм і обрамленого колом діаметром 24 мм. Над тризубом зазначається номер старостинського округу, а під ним - напис по центру “СТАРОСТА”.
По зовнішньому колу від зовнішнього обрамлення зліва направо розміщується напиc повного найменування ради, району та області, а також вказується код в ЄДРПОУ.
На нижньому стику напису найменування селищної ради по першому рядку центровим способом розміщується напис "Україна", який з обох боків розділено семикутною зірочкою.
Секретар селищної ради Галина БІЛИК
гербова печатка під №5 та кутовий штамп під №5
Описи печаток ЦНАПу та державних реєстраторів
Гербова печатка ЦНАПу має форму правильного кола діаметром 45 мм, краї печатки обрамлено подвійним бортиком. У центрі печатки знаходиться зображення малого герба України (тризуба) затвердженого Постановою Верховної Ради України від 19 лютого 1992 року "Про Державний герб України", шириною 11 мм, висотою 15 мм і обрамленого колом діаметром 24 мм.
По зовнішньому колу від зовнішнього обрамлення зліва направо розміщується напиc “Центр надання адміністративних послуг” , найменування ради, району та області.
На нижньому стику напису найменування селищної ради по першому рядку центровим способом розміщується напис "Україна", який з обох боків розділено семикутною зірочкою.
Гербова печатка державних реєстраторів має форму правильного кола діаметром 45 мм, краї печатки обрамлено подвійним бортиком. У центрі печатки знаходиться зображення малого герба України (тризуба) затвердженого Постановою Верховної Ради України від 19 лютого 1992 року "Про Державний герб України", шириною 11 мм, висотою 15 мм і обрамленого колом діаметром 24 мм. По зовнішньому колу зверху та знизу розміщуються написи “ДЕРЖАВНИЙ РЕЄСТРАТОР” та номер відповідного реєстратора, по внутрішньому колу найменування ради, району та області.
Секретар селищної ради Галина БІЛИК
Додаток 4
до рішення сесії Лопатинської
селищної ради від...
Опис штампів Лопатинської селищної ради
Штамп для довідок має прямокутну форму розміром 60 мм на 40 мм та містить наступну інформацію: Україна, назва установи — Лопатинська селищна рада, назву району та області, код в ЄДРПОУ та місцезнаходження.
Штамп для довідок старостинських округів має прямокутну форму розміром 60 мм на 40 мм та містить наступну інформацію: ...
У всіх штампах, якими користуються посадові особи Лопатинської селищної ради слід замінити назву району з “Червоноградський” на “Шептицький”, а також замість скорочення “смт” використовувати скорочення “сел.”.
Секретар селищної ради Галина
ЛОПАТИНСЬКА СЕЛИЩНА РАДА
ЧЕРВОНОГРАДСЬКОГО РАЙОНУ ЛЬВІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
сорок шоста сесія восьмого скликання
Р І Ш Е Н Н Я
« 28 » листопада 2024 року №
Про перейменування підприємств, установ,
закладів та організацій незалежно від форми
власності та підпорядкування
Керуючись статтями 140, 146 Конституції України, статтями 25, 59 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», статтями 9, 16, 17 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань», наказом Міністерства юстиції України «Про затвердження Вимог до написання найменування юридичної особи, її відокремленого підрозділу, громадського формування, що не має статусу юридичної особи, крім організації профспілки» від 05.03.2012 №368/5, беручи до уваги постанову Верховної Ради України «Про перейменування окремих населених пунктів та районів» від 19.09.2024 № 3984-IX та розпорядження Кабінету Міністрів від 15.11.2024 року №1136-р.,
Лопатинська селищна рада
ВИРІШИЛА:
- Керівникам комунальних підприємств, установ, закладів, засновником яких є селищна рада, забезпечити в установленому законодавством порядку державну реєстрацію внесення змін до відомостей про юридичну особу, згідно пункту 1 рішення Лопатинської селищної ради від 28.11.2024 № 1 «Про перейменування Лопатинської селищної ради, Червоноградського району Львівської області» на назву «Лопатинська селищна рада, Шептицького району Львівської області».
- Прийняти, що всі організаційно розпорядчі та інші документи комунальних підприємств, закладів, установ, організацій, які містять попередню назву , селищної ради чи її виконавчого комітету, залишаються чинними та застосовуються всіма фізичними особами, закладами, підприємствами, установами, організаціями незалежно від форми власності та підпорядкування.
- Рекомендувати підприємствам, закладам, установам, організаціям всіх форм власності, фізичним особам – підприємцям, які зареєстровані та здійснюють свою діяльність на території Лопатинської територіальної громади, привести у відповідність, у зв’язку із перейменуванням району, власних документів, вивісок, печаток тощо в установленому законодавством порядку.
- Керівникам комунальних підприємств, установ та закладів селищної ради забезпечити виготовлення нових печаток, штампів і вивісок на заміну існуючих та повідомити про виконання заходів, передбачених цим рішенням.
- Згідно зі статтею 59 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» це рішення набирає чинності з дня його оприлюднення на офіційному веб сайті Лопатинської територіальної громади.
- Контроль за виконанням цього рішення покласти на постійні депутатські комісії селищної ради.
Селищний голова Олег МИКИТИН
ЛОПАТИНСЬКА СЕЛИЩНА РАДА
ЧЕРВОНОГРАДСЬКОГО РАЙОНУ ЛЬВІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
сорок шоста сесія восьмого скликання
Р І Ш Е Н Н Я
« 28» листопада 2024 року № 9 сел. Лопатин
Про передачу на баланс
Лопатинської селищної ради частини
приміщення нежитлової будівлі, яка розташована
за адресою с. Трійця, вул. Сонячна, 2
Керуючись ст.26, 29, 60 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», ст. 327 Цивільного кодексу України, статей 133-137 Господарського кодексу України з метою забезпечення ефективного використання комунального майна Лопатинської територіальної громади, Лопатинська селищна рада:
ВИРІШИЛА:
1. Передати на баланс Лопатинської селищної ради Червоноградського району Львівської області частину приміщення нежитлової будівлі, яке знаходиться в користуванні у Комунальному закладі «Лопатинський центр культури та дозвілля» за адресою Львівська область, Червоноградський район, с. Трійця, вул. Сонячна, 2, загальною площею 35,6 кв. м. для передачі в оренду на конкурентних засадах, а саме:
1.1 нежитлове приміщення №5 загальною площею 17,9 кв. м;
1.2. нежитлове приміщення №20 загальною площею 17,7 кв. м.
2. Директору КЗ «Лопатинський ЦК та Д» створити комісію з питань приймання-передачі майна. Комісії забезпечити передачу майна зазначеного у п.1 цього рішення відповідно до чинного законодавства України, оформити акт приймання-передачі майна.
3. Контроль за виконанням даного рішення покласти на комісію з питань землекористування, архітектури, будівництва, екології, транспорту та АПК (голова комісії Кожушко Б.О.) та комісію з питань планування, бюджету, фінансів, енергозбереження та інвестицій (голова комісії Війтович Н.Т.).
Селищний голова Олег МИКИТИН
ЛОПАТИНСЬКА СЕЛИЩНА РАДА
ЧЕРВОНОГРАДСЬКОГО РАЙОНУ ЛЬВІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
сорок сьома сесія восьмого скликання
Р І Ш Е Н Н Я
« 28 » листопада 2024 року №
Про виконання бюджету
Лопатинської селищної
територіальної громади
за 9 місяців 2024року
Відповідно до пункту 23 статті 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» та статті 80 Бюджетного кодексу України, заслухавши звіт начальника фінансового відділу Лопатинської селищної ради С.Кулич «Про виконання бюджету Лопатинської селищної територіальної громади за 9 місяців 2024року », Лопатинська селищна рада
В И Р І Ш И Л А:
1.Затвердити звіт про виконання бюджету Лопатинської селищної територіальної громади за 9 місяців 2024року:
- по доходах в сумі 77 957 286,41 грн , в тому числі за загальним фондом
76 232 175,35 грн та спеціальним фондом- 1 725 111,06 грн
-по видатках в сумі 76 283 232 грн, втому числі за загальним фондом в сумі 74 682 136,22 грн та спеціальним фондом в сумі 1 601 096,35грн.
2.Контроль за виконанням рішення покласти на постійну комісію з питань планування,бюджету, фінансів,енергозбереження та інвестиції .
Селищний голова Олег МИКИТИН
ДОВІДКА
ПРО СТАН ВИКОНАННЯ
БЮДЖЕТУ ЛОПАТИНСЬКОЇ СЕЛИЩНОЇ ТЕРИТОРІАЛЬНОЇ ГРОМАДИ
ЗА 9 МІСЯЦІВ 2024 РОКУ
Бюджет Лопатинської селищної територіальної громади на 2024 рік затверджений рішенням сесії Лопатинської селищної ради від 20 грудня 2023 року №7 за доходами у сумі 99 663,47 тис.грн та за видатками у сумі 99 663,47 тис.грн
Уточнений обсяг доходів бюджету Лопатинської селищної територіальної громади на 2024 рік станом на 01.10.2024 визначено у сумі 102 685,116 тис. грн, у тому числі доходи загального фонду бюджету Лопатинської селищної територіальної громади – 99 135,167 тис. грн, та доходи спеціального фонду бюджету Лопатинської селищної територіальної громади – 3 549,949 тис. грн.
Бюджет Лопатинської селищної територіальної громади за доходами у січні – вересні 2024 року виконано в сумі 77 957,286 тис. грн або на 75,92 відсотка до річних планів.
Основну частину надходжень до бюджету Лопатинської селищної територіальної громади, а саме 97,79 відсотка складають надходження до загального фонду.
Дохідна частина загального фонду бюджету громади, без урахування міжбюджетних трансфертів, виконана на 102,05 відсотка. При плані на 9 місяців 2024 року 38 286,814тис.грн фактично надійшло до бюджету громади 39 072,375 тис.грн, сума перевиконання склала – 785,561 тис.грн, темпи росту відносно аналогічного періоду 2023 року становлять 22 відсотка.
Найбільші надходження до бюджету територіальної громади за звітний період забезпечили наступні підприємства:
-2787,9 тис.грн ПП «Західний буг»
- 2006,7тис.грн ФІЛІЯ РАДЕХІВСЬКЕ ЛГ ДСГП ЛІСИ УКРАЇНИ
-1907,7 тис.грн ТОВ ЛОПАТИН ТБЗ
-1785,8тис.грн ТОВ «СПИРТОВИЙ ЗАВОД ЛОПАТИН»
- 1587,0тис.грн ТзОВ "БАРКОМ"
та підприємці :
-470,2 тис.грн ФОП Неклева Г.М.
-431,0 тис.грн ФОП Славінський М.О.
У 2024 році продовжено норму щодо зарахування збільшеного нормативу ПДФО до бюджетів сільських, селищних, міських територіальних громад на рівні 64 % за рахунок зменшення нормативу зарахування ПДФО до державного бюджету (21 %). Зазначений податок в наші громаді є основним бюджетоутворюючим податком у складі власних доходів загального фонду, виконання якого за звітний період 2024 року склало 18 956,52 тис. грн. ,що становить 104,92 відсотка від уточненого плану на період або 48,52 відсотка від усіх фактичних власних надходжень даного періоду. У порівнянні з минулим роком темп росту надходжень складає 12,5 відсотка.
З найбільших платників податків сплатили до селищного бюджету податку на доходи фізичних осіб, що сплачується податковими агентами, із доходів платника податку у вигляді заробітної плати такі підприємства
-1 394,549 тис.грн (для порівняння -2024,07 тис.грн за 9 місяців 2023 року) ТОВ «СПИРТОВИЙ ЗАВОД ЛОПАТИН»
- 960,255 тис.грн ТОВ ЛОПАТИН ТБЗ
- 865,167 тис.грн ПП «Західний буг»
-714,00тис.грн ФІЛІЯ РАДЕХІВСЬКЕ ЛГ ДСГП ЛІСИ УКРАЇНИ
На другому місці за результатами наповнюваності бюджету за 9 місяців 2024 року є єдиний податок, що склав 19,97 відсотка від усіх власних надходжень або 7804,469 тис. грн, в тому числі: єдиного податку з сільськогосподарських товаровиробників, у яких частка сільськогосподарського товаровиробництва за попередній податковий (звітний) рік дорівнює або перевищує 75 відсотків – 1075,8 тис. грн, з юридичних осіб – 15,6. грн, з фізичних осіб – 6 713,025тис. грн. Виконання уточненого плану на період становить 99,72 відсотка. У порівнянні з аналогічним періодом минулого року отримано на 37,8 відсотка більше даних надходжень.
Важливим джерелом надходжень доходів загального фонду та третім по наповнюваності бюджету є податок на майно, надходження якого склали 6 772,084тис. грн, (що становить 17,2 відсотка усіх надходжень), в тому числі: податок на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки – 1071,831 тис. грн, плата за землю 5654,805 тис. грн, транспортний податок – 44,087 тис. грн. Виконання уточненого плану за період надходження становлять 94,22 відсотка та 79,43 відсотка річного плану. У порівнянні з минулим роком отримано в 1,4 разів більше даних надходжень.
В звітному періоді заключено 63 нових договорів оренди землі ,що дало змогу отримати додатково до бюджету 1024,8 тис.грн
Окрім того податковий борг ТзОВ Агро Радехів станом на 01.10.2024 року становить 522,823 тис.грн
Плати за надання адміністративних послуг за звітний період надійшло 2813,766 тис. грн або 7,2 відсотка від усіх власних надходжень та 86,33 відсотка від уточненого плану на період та 69,11 відсотка річного плану.
У порівнянні з минулим роком надходження збільшилися на 16,6 відсотка
Акцизного податку за звітний період до бюджету громади надійшло 1373,965 тис. грн або 3,51 відсотка від усіх власних надходжень та 129,86 відсотка від уточненого плану на період, в тому числі з реалізації суб’єктами господарювання роздрібної торгівлі підакцизних товарів – 588,517 тис. грн, з виробленого в Україні та ввезеного на митну територію України пального - 785,448 тис. грн.
У порівнянні з минулим роком темп росту надходжень складає 43,88 відсотка.
Рентна плата та плата за використання інших природних ресурсів за січень-вересень поточного року надійшла в сумі 1197,810 тис. грн. або 3,07відсотка від усіх власних надходжень та 98,89 від уточненого плану на період. У порівнянні з минулим роком отримано на аналогічну суму даних надходжень.
Надходження від орендної плати за користування майновим комплексом та іншим майном, що перебуває в комунальній власності за 9 місяців до бюджету територіальної громади надійшло 28,399 тис.грн при плані 26,0 тис. грн. що на 2,4тис.грн більше запланованого і становить 144,16 відсотка виконання. Перевиконання даного податку забезпечено за рахунок укладання двох нових договорів оренди.
Інших надходжень за поточний період отримано 76,0 тис. грн або 0,3відсотка від усіх власних надходжень.
Крім власних надходжень податків і зборів, до загального фонду бюджету громади за звітний період отримано 37 030,600 тис. грн дотацій та субвенцій із державного бюджету та інших місцевих бюджетів, що становить 99,91 відсотка від уточненого плану на період в тому числі:
- 936,0тис.грн базова дотація;
- 450,50 тис.грн додаткова дотація з державного бюджету місцевим бюджетам на здійснення повноважень органів місцевого самоврядування на деокупованих, тимчасово окупованих та інших територіях України, що зазнали негативного впливу у зв`язку з повномасштабною збройною агресією;
- 27 220,10 тис.грн освітня субвенція з державного бюджету місцевим бюджетам;
- 8,0 тис.грн субвенція з місцевого бюджету за рахунок залишку коштів субвенції на надання державної підтримки особам з особливими освітніми потребами, що утворився на початок бюджетного періоду;
- 121,20 тис.грн інші субвенції з місцевого бюджету.
До спеціального фонду селищного бюджету у січні-вересні 2024 року надійшло 1725,111 тис. грн. податків і платежів. У тому числі:
- надходження екологічного податку становлять 17,11 тис. грн, (плановий показник виконано на 57,04 відсотка) .
- надходження грошових стягнень за шкоду, заподіяну порушенням законодавства про охорону навколишнього природного середовища внаслідок господарської та іншої діяльності складають 64,2 тис.грн
- надходження від плати за послуги бюджетних установ становлять 893,753 тис. грн.
- інші джерела власних надходжень бюджетних установ 310,187тис.грн(16,248 тис.грн – поставлено на облік пожежну машину;3,6 тис.грн. -вартість подарованих читачами книг поставлених на облік; ).
- кошти від викупу земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної та комунальної власності надійшли в сумі 141,63 тис.грн,
- кошти від продажу земельних ділянок несільськогосподарського призначення, що перебувають у державній або комунальній власності, та земельних ділянок, які знаходяться на території Автономної Республіки Крим надійшло в сумі 23,768 тис.грн
Окрім того до спеціального фонду місцевого бюджету надійшло 274,436тис.грн іншої субвенції з місцевого бюджету.
Одержані бюджетом громади доходи забезпечили повне фінансування усіх першочергових видатків, необхідних для повноцінного функціонування бюджетних установ та пріоритетних програм. Своєчасно виплачено заробітну плату працівникам бюджетних установ, профінансовано оплату енергоносіїв та комунальних послуг, які споживаються бюджетними установами.
Відповідно до статті 78 Бюджетного кодексу України видатки селищного
бюджету Лопатинської територіальної громади за 9 місяців 2024 року проводились згідно з затвердженими рішеннями сесій та помісячним розписом асигнувань.
Загальний обсяг проведених видатків за 9 місяців 2024 року
становить 76 723,336 тис. грн., що складає 65,35 відсотка від річних планових призначень, в т.ч. :
- видатки загального фонду становлять – 74 682,136 тис. грн.
- видатки спеціального фонду – 1 601,096 тис.грн
КПКВ 0100 Державне управління
На утримання органів місцевого самоврядування (апарат селищної ради та відділи селищної ради ) за 9 місяців 2024 року використано 8 762тис. грн. або 86,77 відсотків до планових призначень , з них на оплату праці з нарахуваннями 6987,926 тис.грн..
КПКВ 1000 Освіта
По галузі «Освіта » касові видатки за січень-вересень 2024р. склали 53 383,823 тис.грн. , в тому числі по загальному фонду – 52 255,76 тис.грн. , по спеціальному фонду 1 128,063тис.грн.
Касові видатки по дошкільному навчальному закладу склали 3 055,864 тис.грн., що становить 65,51 відсотка річних призначень. По загальному фонду використано 2 908,866 тис.грн. або 80,53 відсотка планових призначень. На оплату праці і нарахування на заробітну плату спрямовано кошти в сумі 2399,527 тис.грн., що становить 100 відсотків планових призначень на період. Видатки на енергоносії склали 298,598 тис.грн., що становить 51,15 відсотка планових показників, видатки на товари і послуги складають 210,740 тис.грн , з них 172,938 тис.грн - харчування.
Видатки спеціального фонду по дошкільних закладах проведені за рахунок власних надходжень на загальну суму 146,998 тис.грн. на продукти харчування.
Видатки на надання загальної середньої освіти закладами загальної середньої освіти за рахунок коштів місцевого бюджету склали 20575,026тис.грн., що становить 63,72 відсотка річного плану, в тому числі видатки загального фонду – 19 720,184тис.грн. (78,79 відсотка плану наперіод) в числі видатків загального фонду :
- 13 740,87,0тис.грн. , на оплату праці і нарахування або 85,6 відсотка (з них на оплату праці педагогічних працівників спрямовано 1 962,32 тис.грн)
-3 470,00 тис.грн., видатки на енергоносії що становить 56,06 відсотка плану на звітний період,
- 2 481,168 тис.грн видатки на товари і послуги або 60,82 відсотка ,з них:
- 768,844тис.грн -продукти харчування;
- 569,385 тис.грн- дизпаливо;
- 341,477 тис.грн –будівельні товари ;
- 94,031 тис.грн – миючі засоби ;
- 190,3 тис.грн запчастини , технічний огляд та ремонт шкільних автобусів;
- 33,525тис.грн облаштування укриттів.
- 49,5 тис.грн ремонт харчоблоку в Сморжівські гімназії;
- 190,512 тис.грн послуги інтернету та обслуговування програмного забезпечення;
- 47,534 тис.грн медогляд працівників.
Видатки спеціального фонду –854,841 тис.грн. (40,48відсотка). За рахунок власних надходжень бюджетних установ (надходжень батьківської плати), проведені видатки на оплату продуктів харчування.
Видатки на надання загальної середньої освіти закладами загальної середньої освіти за рахунок освітньої субвенції склали 26 416,919 тис.грн на оплату праці педагогів, що складає 71,21 відсотка річних призначень.
Касові видатки по Лопатинському будинку дитячої та юнацької творчості за звітний період склали 878,807 тис.грн. На оплату праці і нарахування на заробітну плату спрямовані кошти в сумі 831,00 тис.грн., що становить 87,77 відсотка планових призначень
На утримання КЗ «Лопатинська дитяча музична школа» витрачено кошти в сумі 2 439,918 тис.грн., з них по загальному фонду – 2 313,695 тис.грн. , по спеціальному фонду – 126,2 тис.грн. Видатки на заробітну плату склали 2 123,746 тис.грн. по загальному фонду та 106,807 тис.грн. – по спеціальному фонду (за рахунок батьківської плати за навчання дітей).
На виконання інших программ та заходів у сфері освіти профінансовано заходи по Програмі «Відзначення здобувачів та педагогічних працівників закладів освіти Лопатинської ТГ на 2023-2025 роки» (відзначення призових місць у святі Героїв ) 9,9 тис.грн.
Окрім того проведено видатків на суму 7,386 тис.грн для додаткових занять дітей з особливими освітніми потребами
КПКВ 2000 Охорона здоров’я
Для забезпечення функціонування установ охорони здоров’я виділено за звітний період з бюджету кошти в сумі 2 066,945 тис.грн., що становить 56,58 відсотка річних призначень в тому числі на енергоносії профінансовані видатки на суму 1 295,131 тис.грн., на пільгові медикаменти – 136,290 тис.грн., інші послуги (крім комунальних) 94,333 тис.грн., господарські товари 138,352 тис.грн. підгузники, пеленки -151,837тис.грн.;заробітна плата з нарахуванням 251,0тис.грн
КПКВ 3000 Соціальний захист та соціальне забезпечення
По соціальному захисту та соціальному забезпеченню профінансовані видатки на суму 3 534,811 тис.грн., що становить 37,07 відсотка до планових річних призначень. З них на утримання КЗ «Центр надання соціальних послуг»- 2 206,839 тис.грн.
В рамках реалізації « Комплексної програми соціального захисту населення
Лопатинської територіальної громади на 2022-2024рр»:
- 548,399 тис.грн виплачено одноразових адресних грошових допомог з них :
- надання ритуальних послуг - поховання дев’яти полеглих воїнів 137,899тис.грн;
- дев’ять матеріальні допомоги сім’ям загиблих на загальну суму 90,00 тис.грн
- надання одноразової адресної грошової допомоги для 57 жителів громади на загальну суму 148,00тис.грн;
- надання одноразової адресної грошової допомоги особам які постраждали внаслідок аварії на Чорнобильські АЄС 16,5тис. для 11 осіб.
- надання одноразової грошової допомоги внаслідок поранення та лікування для одинадцяти військовослужбовців на суму 90,0тис.грн;
- надання одноразової грошової допомоги для вісьми сімей зниклих безвісті військовослужбовців на суму 40,0тис.грн;
- надання одноразової адресної грошової допомоги дітям загиблих Захисників та Захисниць на оздоровлення та/або відпочинок надана для двох дітей на суму 20,0 тис.грн.
- надання одноразової грошової допомоги при підписанні контракту одна особа – 5,00тис.грн
- надання одноразової грошової допомоги одиноким людям похилого віку, які знаходяться на обслуговуванні в КЗ «Лопатинський ЦСЗ та СП» 1,0тис.грн для однієї перестарілої
- 695,044 тис.грн надання соціальних гарантій фізичним особам, які надають соціальні послуги громадянам похилого віку, особам з інвалідністю, дітям з інвалідністю, хворим, які не здатні до самообслуговування і потребують сторонньої допомоги ( у порівнянні з аналогічним періодом минулого року виплати зросли на 58 відсотків ) ;
- 66,034 тис.грн. надання пільг населенню (крім ветеранів війни і праці, військової служби, органів внутрішніх справ та громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи) на оплату житлово-комунальних послуг ( пільга надається для 10 сімей громади)
На виконання 'Програма компенсації пільгового проїзду окремих категорій громадян(мешканців Лопатинської ТГ) на автомобільному транспорті загального користування на 2022-2024 роки проведено видатків на суму 18,493 тис.грн
КПКВ 4000 Культура i мистецтво
По галузі «Культура і мистецтво» обсяг видатків за 9 місяців поточного року склав 3 191,541 тис.грн., що становить 68,41 відсотка планових річних призначень. Із видатків загального фонду на оплату праці по бібліотеках спрямовано 861,239 тис.грн по народних домах 2 083,864 тис.грн , 122,4 тис.грн на комунальні послуги
По спеціальному фонду видатки становлять 84,495 тис.грн з них 33,06 тис.грн придбання книг та 12,9 тис.грн придбання господарських товарів;38,535 тис.грн поставлено на облік безкоштовно передані книги.
КПКВ 5000 Фізична культура і спорт
По галузі «Фізична культура і спорт» проведено видатків на суму 74,0 тис.грн. Із зазначених коштів спрямовано на оплату відряджень 39,00тис.грн ; заявкового внеску-31,00тис.грн; придбання кубків та медалей 4,0тис.грн
КПКВ 6000 Житлово-комунальне господарство
Видатки на житлово-комунальне господарство за січень-червень 2024р. склали по загальному фонду 2 183,862 тис.грн. Кошти загального фонду спрямовані для КП Лопатинської с.р. на проведення робіт по благоустрою населених пунктів громади;
КПКВ 7000 Економічна діяльність
По галузі «Економічна діяльність» проведено видатків на загальну суму 263,302 тис.грн .
По загальному фонду видатки склали 45,1 тис.грн. а саме:
Сплачено членських внесках до асоціацій органів місцевого самоврядування у 2024 на суму 21,5 тис.грн.
По інших заходах пов’язаних з економічною діяльністю профінансовано23,8тис.грн для виготовлення технічного паспорта по одному об’єкту та оплачено оцінку нерухомого майна по чотирьох об’єктах.
По спеціальному фонду за звітний період профінансовано 218,202 тис.грн.:
62,202тис.грн на роботи по об’єкту «Реконструкція волейбольної площадки під універсальний спортивний майданчик з наливним покриттям по вул. Героїв Майдану смт. Лопатин Радехівського району Львівської області. Коригування. (Актуалізація ПКД об'єкту у зв’язку із зміною покриття).»
156,00тис.грн поповнення статутного фонду КП Лопатинської селищної ради(придбання грейдера причіпного)
КПКВ 8000 Інша діяльність
По галузі інша діяльність проведено видатків на загальну суму 292,247тис.грн
По загальному фонду видатки склали 275,999 тис.грн. а саме:
На виконання Програми по запобіганню і ліквідації надзвичайних ситуацій техногенного , природного та військового характеру на території Лопатинської ТГ на 2022-2025 роки здійснено видатки по загальному фонду на суму 23,610 ис.грн. профінансовано за послуги з експлуатаційно-технічного обслуговування блоку оповіщення, який є складовою автоматизованої системи центрального оповіщення про загрозу виникнення надзвичайних ситуацій.
Видатки на забезпечення діяльності місцевої пожежної охорони (пожежної команди села Сморжів) за звітний період склали 218,923 тис.грн., що становить 66,1 відсотка річних призначень.
На виконання «Програми охорони навколишнього середовища на територій Лопатинської селищної об'єднаної територіальної громади на 2022р-2024рр.» проведено видатків на суму 33,465 кошти спрямовано на ліквідацію борщівника Сосновського .
По спеціальному фонду видатки становлять 16,248 (вартість пожежної машини поставленої на облік)
КПКВ 9800 Субвенція з місцевого бюджету державному бюджету на виконання програм соціально-економічного розвитку регіонів
З бюджету Лопатинської селищної територіальної громади було профінансовано субвенції державному бюджету на загальну суму 2 529,913 тис.грн в тому числі:
-179,913 тис.грн на придбання дизпалива для машин поліцейського участку громади
-2 100,0 тис.грн на виконання Програми фінансової підтримки Збройних сил України,Національної гвардії України, Державної прикордонної служби України та інших воєнізованих формувань, які беруть участь у захисті сувернітету та територіальної цілісності України на 2024 рік а саме :
-100,0тис.грн для ВЧ Т0910;
-100,0тис.грн для ВЧ А4638;
- 100,0тис.грн для ВЧ А1108;
- 100,0тис.грн для ВЧ А4648;
- 200,0тис.грн для ВЧ А4935;
- 200,0тис.грн для ВЧ А4667.
-700,00тис.грн для ВЧ4220;
- 300,00тис.грн для ВЧ 0284;
- 100,00тис.грн для ВЧ4821;
-100,00тис.грн для ВЧ 4118;
-100,00тис.грн матеріально-технічного забезпечення БПОП «Корд» .
-200,0тис.грн на виконання Цільової соціальної програми забезпечення пожежної та техногенної безпеки , цивільного захисту населення і територій від надзвичайних ситуацій техногенного та природного характеру на 2024 рік для фінансування видатків та реалізацію заходів, визначених програмою для 51 ДПРП 21 ДПРЧ ГУ ДСНС України у Львівській області
-50,0тис.грн на виконання заходів Комплексної програми профілактики правопорушень та боротьби зі злочиністю на території Лопатинської територіальної громади 2021-2024 роки(придбання оргтехніки)
Додаток: Звіт про виконання бюджету Лопатинської селищної територіальної громади 9 місяців 2024 року на 9-ти арк.
Начальник фінансового відділу Світлана КУЛИЧ
ЛОПАТИНСЬКА СЕЛИЩНА РАДА
ЧЕРВОНОГРАДСЬКОГО РАЙОНУ ЛЬВІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
сорок шоста сесія восьмого скликання
Р І Ш Е Н Н Я
« 28 » листопада 2024 року №
Про приведення у відповідність до чинного законодавста найменування Лопатинської селищної ради Червоноградського району Львівської області.
Відповідно до постанови Верховної Ради України «Про перейменування окремих населених пунктів та районів» від 19.09.2024 № 3984-IX, Цивільного кодексу України, Господарського кодексу України, враховуючи розпорядження Кабінету Міністрів України №718-р від 12.06.2020 року «Про визначення адміністративних центрів та затвердження територій територіальних громад Львівської області», Постанову Верховної ради України №807-ІХ від 17.07.2020 року «Про утворення та ліквідацію районів», наказ Міністерства юстиції України від 05.03.2012 № 368/5 «Про затвердження Вимог до написання найменування юридичної особи, її відокремленого підрозділу, громадського формування, що не має статусу юридичної особи, крім організації профспілки», керуючись ст.26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», з метою приведення у відповідність до чинного законодавства назви Лопатинської селищної ради, Червоноградського району Львівської області, Лопатинська селищна рада,-
ВИРІШИЛА:
- Привести найменування у відповідність до чинного законодавства України та перейменувати:
- « Лопатинську селищну раду, Червоноградського району Львівської області» у «Лопатинську селищну раду, Шептицького району Львівської області»;
2. Голові Лопатинської селищної ради в установленому законодавством
порядку забезпечити державну реєстрацію внесення змін до відомостей
про юридичні особи, згідно п. 1 цього рішення.
3. Внести зміни до рішень Лопатинської селищної ради,
Червоноградського району Львівської області, змінивши слова
«Лопатинська селищна рада,Червоноградського району Львівської
області» в усіх відмінках на слова «Лопатинська селищна рада,
Шептицького району Львівської області»,
4. Визначити, що пункти 1, 3 цього рішення набувають чинності з дня
державної реєстрації внесення змін до відомостей про юридичну особу,
згідно п. 1 цього рішення.
5. Контроль за виконанням цього рішення покласти на постійну
депутатську комісію з питань регламенту, етики та захисту законних
прав громадян. ( Антонюк Н.Ю.)
Селищний голова Олег МИКИТИН
ЛОПАТИНСЬКА СЕЛИЩНА РАДА
ЧЕРВОНОГРАДСЬКОГО РАЙОНУ ЛЬВІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
сорок шоста сесія восьмого скликання
Р І Ш Е Н Н Я
« 28 » листопада 2024 року №
Про затвердження Програми
благоустрою населених пунктів
Лопатинської селищної територіальної
громади на 2025-2027 роки
Відповідно до статті 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», враховуючи рішення виконавчого комітету Лопатинської селищної ради № від 27 листопада 2024 року «Про схвалення проєктів місцевих цільових Програм » а також беручи до уваги висновки постійних депутатських комісій ,
Лопатинська селищна рада
В И Р І Ш И Л А:
1.Затвердити Програму благоустрою населених пунктів Лопатинської селищної територіальної громади на 2025-2027 роки
2.Фінансування Програми здійснювати в межах бюджетних асигнувань.
3.Контороль за виконанням рішення покласти на голову комісії з питань
планування, бюджету, фінансів, енергозбереження та інвестиції Н.Війтович
Селищний голова Олег МИКИТИН
ЗАТВЕРДЖЕНО
Рішенням сесії Лопатинської
селищної ради № від 28.11.2024
Селищний голова Олег МИКИТИН
Програма
благоустрою населених пунктів
Лопатинської селищної територіальної громади на 2025-2027р.
Замовник програми: Відділ архітектури, будівництва, земельних відносин та екології Лопатинської селищної ради |
Володимир ЛЕСЬКІВ |
__________ |
ПОГОДЖЕНО: Фінансовий відділ Лопатинської селищної ради |
Світлана КУЛИЧ |
__________ |
|
|
|
2014
1. Паспорт
Програми благоустрою населених пунктів Лопатинської селищної територіальної громади на 2025-2027 роки
1. |
Ініціатор розроблення Програми |
Лопатинська селищна рада |
2. |
Підстава для розроблення Програми |
Закон України «Про місцеве самоврядування в Україні», Закон України «Про благоустрій населених пунктів», |
3. |
Дата, номер документу про затвердження Програми |
Рішення сесії Лопатинської селищної ради № від28 листопада 2024 року |
4. |
Розробники Програми
|
Лопатинська селищна рада
|
5. |
Співрозробник Програми
|
КП Лопатинської селищної ради |
6. |
Відповідальний виконавець |
Лопатинська селищна рада, КП Лопатинської селищної ради |
7. |
Терміни реалізації Програми |
2025-2027роки |
8. |
Джерела фінансування |
Місцевий бюджет , інші джерела не заборонені чинним законодавством |
9. |
Обсяг фінансових ресурсів, необхідних для реалізації Програми ( в т.ч .за джерелами фінансування) в 2024 році |
3979670 |
2. Проблема, на розв'язання якої спрямована Програма.
Програма благоустрою населених пунктів Лопатинської селищної територіальної громади на 2025-2027 роки (далі - Програма) розроблена Лопатинською селищною радою відповідно до вимог, Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», Закону України «Про благоустрій населених пунктів», наказом Державного комітету України з питань житлово-комунального господарства від 23.09.2003 р. №154 «Про затвердження порядку проведення ремонту та утримання об’єктів благоустрою населених пунктів» зі змінами та доповненнями
Реалізація політики органу місцевого самоврядування – це головні функції з поточного утримання та розвитку існуючих об'єктів комунального благоустрою, що входять до комунальної власності населених пунктів Лопатинської селищної територіальної громади (далі- населених пунктів ТГ).
Необхідність комплексного благоустрою територій, продиктованf на сьогоднішній день необхідністю забезпечення проживання людей у більш комфортних умовах та зростаючому добробуті населення. Реалізація Програми дозволить здійснити проведення комплексу заходів, у тому числі організаційно-інформаційного характеру, що дозволить досягти необхідного рівня впорядкованості й належного благоустрою та санітарного стану територій
Приведення території Лопатинської територіальної громади в належний стан, дотримання санітарно-гігієнічних норм, проведення комплексного благоустрою – є одним з основних завдань Лопатинської селищної ради.
3. Мета програми
Основною метою Програми є реалізація комплексу заходів щодо забезпечення утримання в належному санітарно-технічному стані комунальних закладів, очищення та озеленення територій, а також соціально-економічних, організаційно-правових і екологічних норм щодо поліпшення стану навколишнього середовища, санітарної очистки, створення оптимальних умов праці, побуту та відпочинку населення, проведення поточного ремонту доріг.
4. Завдання і заходи виконання Програми .
Основними завданнями програми є:
- Утримання об'єктів благоустрою в належному технічному та санітарному станів тому числі:
1.1. утримання парків ;
1.2. утримання пам'яток культурної та історичної спадщини;
1.3. забезпечення утримання та ремонту доріг , вулиць та тротуарів населених пунктів ТГ , з відновленням дорожніх знаків, розмітки;
1.4. утримання кладовищ;
1.5.утримання громадських туалетів;
1.6. утримання інших територій загального користування.
- Утримання та обслуговування мережі вуличного освітлення в тому числі:
- забезпечення якісного освітлення вулиць громади ;
- належного утримання, поточного ремонту та обслуговування обʼєктів зовнішнього освітлення вулиць;
- автоматизації управління зовнішнім освітленням;
- проведення поточного, капітального ремонтів та реконструкції зовнішнього освітлення з використанням сучасних енергозберігаючих технологій, придбання обладнання та устаткування, оплата вуличного освітлення .
- Утримання та догляд за зеленими насадженнями:
- забезпечення окультурення зелених насаджень з одночасною санітарною вирізкою сухих, аварійних дерев та формування крон існуючих дерев;
- проведення реконструкції (заміни) зелених насаджень;
- належного утримання, відновлення клумб, газонів, квітників населених пунктів ТГ;
- косіння трав, згрібання та вивезення опалого листя, згрібання та вивезення стовбурів та гілля.
- Забезпечення належного поводження та управління відходами на території населених пунктів ТГ:
4.1. організація роздільного збирання сміття та вдосконалення роботи по прибиранню та вивозу ТПВ.
- Виконання інших робіт по благоустрою;
5.1. утримання штучних споруд;
5.2. утримання побутового та комунального обладнання;
5.3. утримання малих архітектурних споруд;
5.4. утримання гідротехнічних та протизсувних споруд;
5.5. утримання споруд очищення та прибирання;
5.6.придбання і утримання дитячих майданчиків;
5.7. придбання та встановлення автобусних зупинок;
5.8. інше.
6. Контроль за впорядкуванням та утриманням території населених пунктів ТГ в належному стані.
5.Обсяги та джерела фінансування Програми
Джерелом фінансування Програми є бюджетні кошти, передбачені для цієї
мети в місцевому бюджеті Лопатинської селищної територіальної громади на 2025-2027 роки, кошти комунального підприємства громади та залучені кошти.(Додаток 2)
- Строки та етапи виконання Програми.
Програма буде виконуватись протягом 2025– 2027 років
- Очікувані результати та ефективність виконання Програми
Виконання Програми дасть можливість забезпечити:
- значне покращення санітарного стану та благоустрою території населених пунктів ТГ;
- підвищення рівня благоустрою й поліпшення естетичного вигляду території населених пунктів ТГ;
- розвиток та модернізацію мереж зовнішнього освітлення, покрашення якості надання житлово-комунальних послуг;
- збільшення терміну придатності елементів благоустрою, зовнішнього освітлення та інших об'єктів благоустрою за рахунок технічного обслуговування;
- збільшення кількості обслуговуваних вулиць території населених пунктів ТГ;
- відновлення існуючого твердого покриття доріг та тротуарів, влаштування твердого покриття на дорогах, забезпечення безпеки дорожнього руху;
- впорядкування кладовищ;
- збільшення площ зелених насаджень, створення паркових зон відпочинку, заміну застарілих насаджень та їх оновлення, більш якісне утримання та обслуговування зеленого господарства;
- підвищення ефективного функціонування підприємств з питань благоустрою;
- виконання низки суспільно значимих для громади завдань;
- створення належних умов для проживання мешканців, забезпечення санітарного та епідеміологічного благополуччя;
8. Координація та контроль за ходом виконання Програми.
Головний розпорядник коштів -Лопатинська селищна рада.
Виконавець Програми – Комунальне підприємство Лопатинської селищної ради
та інші юридичні особи. Координацію діяльності у сфері благоустрою і санітарного утримання територій, забезпечення чистоти і порядку у селищі здійснює Комунальне підприємство Лопатинської селищної ради та інші юридичні особи.
Рішення сесії Лопатинської селищної ради щодо благоустрою селища є обов’язковим для виконання розміщеними на території Лопатинської селищної територіальної громади підприємствами, установами, організаціями та громадянами.
Благоустрій здійснюється в обов’язковому порядку на всій території населених пунктів ТГ.
Виконання Програми здійснюється шляхом реалізації її заходів і завдань(Додаток 1) виконавцями Програми.
Безпосередній контроль за виконанням завдань і заходів Програми, за цільовим та ефективним використанням коштів здійснює комісія з питань
планування, бюджету, фінансів, енергозбереження та інвестиції Лопатинської селищної ради
Звітування виконавців Програми:
Відповідальний виконавець (розробник) для здійснення моніторингу реалізації Програми раз на рік до 15 числа другого місяця, наступного за звітним періодом, подає фінансовому відділу щорічний звіт про результати виконання Програми. До звіту додається пояснювальна записка.
У двомісячний термін після закінчення встановленого строку виконання Програми, відповідальний виконавець (розробник) Програми складає підсумковий звіт про результати її виконання згідно додатку 5 та подає його фінансовому відділу Лопатинської селищної ради. До звіту додається пояснювальна записка.
Щороку в строки, визначені рішенням Лопатинської селищної ради (не пізніше 1 квітня року, наступного за звітним), звіт про хід виконання Програми та ефективність реалізації їх заходів заслуховується на сесіях селищної ради, про що фінансовим відділом готується рішення сесії селищної ради .
Секретар ради Галина БІЛИК
Додаток 2
до Програми
Обсяги та джерела фінансування Програми
благоустрою населених пунктів Лопатинської селищної територіальної громади на 2025-2027 роки _________________________________________________________________________
(назва програми)
Обсяг коштів, які пропонується залучити на виконання програми |
Етапи виконання |
Усього витрат на виконання |
|||
І |
|
|
|||
2025р. |
2026р |
2027р |
|
||
Обсяг ресурсів, усього, у тому числі: |
3979670 |
|
|
3979670 |
|
коштів державного бюджету |
|
|
|
|
|
коштів обласного бюджету |
|
|
|
|
|
коштів місцевого бюджету |
3979670 |
|
|
3979670 |
|
коштів інших джерел |
|
|
|
|
|
Секретар ради Галина БІЛИК
Додаток 1
до Програми
ПЕРЕЛІК
напрямів, завдань і заходів Програми
благоустрою населених пунктів Лопатинської селищної територіальної громади на 2025-2027 роки _________________________________
(назва Програми)
№ п/п
|
Назва напряму (пріоритетні завдання) |
Заходи Програми |
Строк виконання |
Виконавці |
Орієнтовні обсяги фінансування, грн., у тому числі |
Джерела фінансування, грн. |
Очікуваний результат |
|||
всього |
2025 |
2026 |
2027 |
|||||||
1 |
2 |
3 |
4 |
5 |
6 |
7 |
8 |
9 |
10 |
11 |
1. |
Утримання об'єктів благоустрою в належному технічному та санітарному стані |
Чистка вулиць від снігу та посипка реагентами, прибирання вулиць, парків, скверів місць загального користування, утримання кладовищ, громадських туалетів., виконання робіт та закупівля матеріалів, господарських товарів для благоустрою та ремонту об’єктів благоустрою які розміщуються на території населених пунктів ТГ . |
Протягом року |
КП Лопатинської селищної ради
Лопатитнська селищна рада |
2101740 |
2101740 |
|
|
Місцевий бюджет |
Покращення санітарного стану та благоустрою території населених пунктів ТГ;
|
2. |
Утримання та обслуговування мережі вуличного освітлення |
проведення робіт з ремонту та модернізації вуличного освітлення; обслуговування та оплата вуличного освітлення; |
Протягом року |
КП Лопатинської селищної ради |
1154870 |
1154870 |
|
|
|
розвиток та модернізацію мереж зовнішнього освітлення, покрашення якості надання житлово-комунальних послуг |
3. |
Утримання та догляд за зеленими насадженнями |
Косіння трав, висадка та догляд за зеленими насадженнями, вирізкою сухих, аварійних дерев та формування крон існуючих дерев |
Протягом року |
КП Лопатинської селищної ради |
200000 |
200000 |
|
|
|
заміну застарілих насаджень та їх оновлення, більш якісне утримання та обслуговування зеленого господарства |
4. |
Забезпечення належного поводження та управління відходами на території населених пунктів ТГ |
організація роздільного збирання сміття та вдосконалення роботи по прибиранню та вивозу ТПВ |
Протягом року |
КП Лопатинської селищної ради |
523060 |
523060 |
|
|
|
створення належних умов для проживання мешканців, забезпечення санітарного та епідеміологічного благополуччя |
5. |
Контроль за впорядкуванням та утриманням території населених пунктів ТГ в належному стані.
|
Здійснення контролю за станом благоустрою територій на підприємствах, установах, організаціях, які розміщуються на території та утримують закріплену за ними територію |
Постійно |
Виконавчий комітет селищної ради |
|
|
|
|
|
створення належних умов для проживання мешканців |
Здійснення контролю за благоустроєм присадибних ділянок |
Постійно |
Виконавчий комітет селищної ради |
|
|
|
|
|
|||
Інформування жителів про необхідність утримання території житлових будинків, присадибних ділянок в належному санітарному стані |
Постійно |
Виконавчий комітет селищної ради |
|
|
|
|
|
|||
Здійснення контролю за будівництвом, реконструкцією, реставрацією, капітальним ремонтом споруд і будівель на території ради на підставі дозволу на виконання будівельних робіт, наданого в порядку, визначеному законодавством |
Постійно |
Виконавчий комітет селищної ради |
|
|
|
|
|
Секретар ради Галина БІЛИК
ЛОПАТИНСЬКА СЕЛИЩНА РАДА
ЧЕРВОНОГРАДСЬКОГО РАЙОНУ ЛЬВІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
сорок шоста сесія восьмого скликання
Р І Ш Е Н Н Я
« » 2024 року №
Про затверддження Програми
соціальної підтримки учасників АТО (ООС), Захисників та Захисниць України, членів їх сімей у Лопатинській ТГ
на 2025-2027 роки
Керуючись ст. 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», відповідно до законів України «Про правовий режим воєнного стану», «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» та відповідно до Бюджетного кодексу України з метою забезпечення реалізації на території громади державної політики у сфері соціального захисту населення, враховуючи рекомендації постійних комісій, Лопатинська селищна рада
В И Р І Ш И Л А
1.Затвердити Програму соціальної підтримки учасників АТО (ООС), Захисників та Захисниць України, членів їх сімей у Лопатинській ТГ на 2025-2027 роки.
2.Фінансування Програми здійснювати в межах асигнувань, затверджених на відповідні роки, та фінансових можливостей бюджету і інших джерел фінансування, не заборонених чинним законодавством.
3.Контроль за виконанням даного рішення покласти на постійну комісію з питань планування, бюджету,фінансів,енергозбереження та інвестиції при Лопатинській селищній раді.
Селищний голова Олег МИКИТИН
|
ЗАТВЕРДЖЕНО |
Рішенням сесії Лопатинської селищної ради |
№ від .2024 року |
Селищний голова Олег МИКИТИН
Програма
соціальної підтримки учасників АТО (ООС), Захисників та Захисниць України, членів їх сімей
у Лопатинській ТГ на 2025 рік
Замовник програми:
Сектор з питань соціального захисту населення
гуманітарного відділу
Лопатинської селищної ради Ольга АНДРІЇВ __________
ПОГОДЖЕНО:
Фінансовий відділ
Лопатинської селищної ради Світлана КУЛИЧ____________
- рік
1.ПАСПОРТ
Програми соціальної підтримки учасників АТО (ООС), Захисників та Захисниць України, членів їх сімей у Лопатинській ТГ на 2025-2027 роки
1. |
Ініціатор розроблення Програми |
Лопатинська селищна рада |
2. |
Підстава для розроблення Програми |
Виконання Програми посприяє реінтеграції ветеранів війни, Захисників та Захисниць України, членів сімей загиблих (померлих), безвісти зниклих, полонених ветеранів війни, Захисників та Захисниць України у Лопатинській ТГ шляхом підвищення ефективності функціонування системи соціальної допомоги, включення додаткових заходів соціальної підтримки, вирішення проблем матеріально-побутового, медичного спрямування. |
3. |
Дата, номер документу про затвердження Програми |
Рішення сесії Лопатинської селищної ради № від 28 листопада2024 року. |
4. |
Розробники Програми
|
Сектор з питань соціального захисту населення гуманітарного відділу Лопатинської селищної ради |
5. |
Співрозробник Програми |
- |
6. |
Відповідальний виконавець |
Лопатинська селищна рада |
7. |
Терміни реалізації Програми |
2025-2027 роки |
8. |
Джерела фінансування |
Бюджет Лопатинської селищної територіальної громади, кошти обласного бюджету, інші джерела, не заборонені законодавством. |
9. |
Обсяг фінансових ресурсів, необхідних для реалізації Програми ( в т.ч. за джерелами фінансування) |
1000000,00грн.-місцевий бюджет |
2. Проблема, на розв’язання якої спрямована Програма
У зв’язку із широкомасштабною військовою агресією російської федерації проти України тисячі громадян стоять на захисті своєї країни. Українські військові та добровольці сміливо та мужньо обороняють нашу країну, героїчно чинять опір російським окупантам, захищають незалежність і суверенітет держави.
Одним із першочергових завдань держави та місцевих органів влади є забезпечення соціального захисту та всебічної підтримки осіб, які стали та захищають державу у складі Збройних Сил України, Національної гвардії України та інших оборонних та правоохоронних органів, та членів їхніх сімей. Крім цього, особливої уваги й підтримки з боку органів влади та суспільства потребують члени сімей загиблих Захисників та Захисниць України.
Програма зумовлена необхідністю забезпечення позитивних зобов’язань держави та місцевих органів перед своїми громадянами, які відстоювали конституційні засади демократії, права і свободи людини, самовіддане служіння українському народу, виявлені під час подій, пов’язаних із захистом незалежності, суверенітету і територіальної цілісності України, в ході антитерористичної операції, операції Об’єднаних сил, під час здійснення заходів, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв’язку з військовою агресією російської федерації проти України.
Програма передбачає реалізацію низки заходів, скерованих на вирішення нагальних питань соціального захисту Захисників та Захисниць України, членів їхніх сімей, підтримку їхнього належного морально-психологічного стану, а також створення атмосфери співчуття, підтримки й поважного ставлення до членів сімей загиблих Захисників й Захисниць України.
3.Мета Програми
Основною метою Програми є надання комплексної допомоги Захисникам та Захисницям України, ветеранам війни, членам їхніх сімей, членам сімей загиблих (померлих), зниклих безвісті, тих, що перебувають в полоні Захисників та Захисниць України; підвищення рівня поінформованості з питань соціальної підтримки зазначених категорій осіб, їхніх сімей.
4. Завдання і заходи виконання Програми
Програма реалізується шляхом здійснення заходів:
4.1.Надання та виплата одноразової грошової допомоги за встановлення пам’ятних знаків на могилах загиблих (померлих) Захисників та Захисниць України, ветеранів війни.
Виплата проводиться на умовах співфінансування відповідно до Порядку надання та виплати одноразової грошової допомоги на / за встановлення пам’ятних знаків на могилах загиблих (померлих) Захисників та Захисниць України, ветеранів війни, бійців-добровольців АТО, постраждалих учасників Революції Гідності, затвердженого розпорядження начальника обласної військової адміністрації від 09 лютого 2023 року № 49/0/5-23ВА (у редакції розпорядження начальника обласної військової адміністрації 30.08.2024 №888/0/5-24ВА).
Співфінансування з місцевого бюджету здійснюється, якщо заява подається за місцем реєстрації або перебування заявника або у виключних випадках за рішенням виконавчого комітету Лопатинської селищної ради.
4.2. Надання одноразової адресної грошової допомоги Захисницям та Захисникам, які брали безпосередню участь у здійсненні заходів, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв’язку з військовою агресією російської федерації проти України внаслідок поранення та лікування.
4.2.1. Підставою для розгляду питання щодо надання одноразової адресної грошової є наявність таких документів:
-заява;
- копії документа, що посвідчує особу громадянина України та витяг з реєстру тг про місце реєстрації;
- копії РНОКПП, крім осіб, які через свої релігійні переконання відмовились від прийняття РНОКПП та повідомили про це відповідний орган державної податкової служби і мають відмітку у паспорті;
-довідки з лікарні або військового госпіталю, в разі лікування, поранення;
- відкритий у відділені банку картковий чи інший рахунок.
-копія посвідчення пільгової категорії, ксерокопія висновку МСЕК(для громадян, яким встановлено групу інвалідності) за наявності;
-довідка про участь особи у здійсненні заходів, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв’язку з військовою агресією РФ проти України (за наявності).
-підтверджуючі документи із військового комісаріату або військової частини про перебування на військовій службі;
Грошова допомога надається, якщо особа звернулася із заявою про виплату не пізніше шести місяців після поранення та/або лікування.
Розмір одноразової адресної грошової допомоги становить 10 000 тис. грн.
4.3.Надання одноразової адресної грошової допомоги сім’ям зниклих безвісті Захисників та Захисниць, які брали безпосередню участь у здійсненні заходів, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв’язку з військовою агресією російської федерації проти України.
4.3.1.Підставою для розгляду питання щодо надання одноразової адресної грошової допомоги є наявність таких документів:
-заява;
- копії документа, що посвідчує особу громадянина України та витяг з реєстру тг про місце реєстрації;
- копії РНОКПП, крім осіб, які через свої релігійні переконання відмовились від прийняття РНОКПП та повідомили про це відповідний орган державної податкової служби і мають відмітку у паспорті;
-сповіщення родині зниклого безвісти військовослужбовця;
-копія посвідчення пільгової категорії, ксерокопія висновку МСЕК(для громадян, яким встановлено групу інвалідності) за наявності;
-довідка про участь особи у здійсненні заходів, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв’язку з військовою агресією РФ проти України (за наявності).
- відкритий у відділені банку картковий чи інший рахунок.
- документи, які підтверджують родинні зв’язки.
Грошова допомога надається, якщо особа звернулася із заявою про виплату не пізніше шести місяців після отримання сповіщення.
Розмір одноразової адресної грошової допомоги становить 5000 тис. грн.
4.4.Надання одноразової адресної грошової допомоги сім’ям Захисників та Захисниць, які брали безпосередню участь у здійсненні заходів, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв’язку з військовою агресією російської федерації проти України та перебувають у полоні.
4.4.1.Підставою для розгляду питання щодо надання одноразової адресної грошової допомоги є наявність таких документів:
-заява;
- копії документа, що посвідчує особу громадянина України та витяг з реєстру тг про місце реєстрації;
- копії РНОКПП, крім осіб, які через свої релігійні переконання відмовились від прийняття РНОКПП та повідомили про це відповідний орган державної податкової служби і мають відмітку у паспорті;
-сповіщення родині військовослужбовця, який перебуває у полоні;
-копія посвідчення пільгової категорії, ксерокопія висновку МСЕК(для громадян, яким встановлено групу інвалідності) за наявності;
-довідка про участь особи у здійсненні заходів, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв’язку з військовою агресією РФ проти України (за наявності).
- відкритий у відділені банку картковий чи інший рахунок.
- документи, які підтверджують родинні зв’язки.
Грошова допомога надається, якщо особа звернулася із заявою про виплату не пізніше шести місяців після отримання сповіщення.
Розмір одноразової адресної грошової допомоги становить 5000 тис. грн.
4.5. Надання одноразової адресної грошової допомоги при підписанні контракту на військову службу:
4.5.1.Підставою для розгляду питання щодо надання одноразової адресної грошової допомоги при підписанні контракту є:
-заява;
- копії документа, що посвідчує особу громадянина України та витяг з реєстру тг про місце реєстрації;
- копії РНОКПП, крім осіб, які через свої релігійні переконання відмовились від прийняття РНОКПП та повідомили про це відповідний орган державної податкової служби і мають відмітку у паспорті;
- витяг з наказу військової частини або місцевого військового комісаріату та/або копія контракту про проходження громадянами України військової служби ;
-відкритий у відділені банку картковий чи інший рахунок.
4.5.3.Розмір одноразової адресної грошової допомоги становить 5000 тис. грн.
4.5.4.Військовослужбовці, які підписують контракт на військову службу або призвані на військову службу по мобілізації, отримують адресну грошову допомогу одноразово.
4.5.6.Грошова допомога надається, якщо особа звернулася із заявою про виплату не пізніше шести місяців з моменту підписання контракту на військову службу.
4.6.Надання одноразової адресної грошової допомоги дітям загиблих Захисників та Захисниць на оздоровлення та/або відпочинок
4.6.1.Підставою для розгляду питання щодо надання одноразової адресної грошової допомоги є наявність таких документів:
- копія свідоцтва про народження дитини;
- копія документа, який підтверджує належність дитини до зазначеної категорії;
- заява батька чи матері або особи, яка їх замінює у встановленому законодавством порядку ;
- копії сторінок паспорта громадянина України; якщо паспорт громадянина України виданий у формі картки (ID-паспорт), додатково слід подати документ, виданий компетентним органом про реєстрацію місця проживання батька чи матері або особи, яка їх замінює;
- копію реєстраційного номера облікової картки платника податків (крім фізичних осіб, які через свої релігійні переконання відмовились від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків) батька чи матері або особи, яка їх замінює;
- реквізит банку.
4.6.2.Допомога може бути використана на послуги з медичної, фізичної, психологічної реабілітації; відпочинок дітей в закладах оздоровлення та відпочинку
4.6.3.Обов’язковою умовою є подання у трьох місячний термін після отримання коштів підтверджуючих документів про факт оздоровлення та/або відпочинку. У випадку не подання вищезазначених документів в наступних періодах зазначена допомога не надається .
4.6.4.Дитина має право на виплату один раз на календарний рік за умови, що путівка або кошти не надавались їй у поточному році за рахунок державного чи обласного бюджету.
4.6.5.Одноразова адресна грошова допомога на оздоровлення та відпочинок надається дітям віком до 18 років.
4.6.6.Перебування разом із дітьми у дитячих закладах оздоровлення та відпочинку батьків або інших законних представників здійснюється за рахунок коштів батьків, благодійної допомоги та інших джерел, не заборонених чинним законодавством.
4.7.Організація поховання загиблих Захисників та Захисниць під час відсічі збройної агресії проти України або ліквідації (нейтралізації) збройного конфлікту, виконання інших завдань з оборони України, поховання інших осіб, що загинули внаслідок збройного нападу чи воєнних дій (жителів та уродженців Лопатинської територіальної громади(якщо родичі виявили бажання здійснити поховання на території Лопатинської територіальної громади)) що включає проведення таких заходів:
- надання предметів похоронної належності (в тому числі:надання труни, надання вінків та корзин похоронних з траурною стрічкою (в тому числі із живих квітів);
- надання транспортних послуг (один автокатафалк та один автобус супроводження);
- організація поховання і проведення ритуалу;
- копання могили (викопування ручним чи механізованим способом, опускання труни у могилу, закопування, формування намогильного насипу);
4.8.Надання одноразової адресної грошової допомоги сім’ям загиблих Захисників та Захисниць під час відсічі збройної агресії проти України або ліквідації (нейтралізації) збройного конфлікту, виконання інших завдань з оборони України (в т. ч. ті, що були звільнені зі служби/або перебували на службі та померли внаслідок захворювань чи отриманих травм)
4.8.1.Підставою для розгляду питання щодо надання одноразової адресної грошової допомоги є наявність таких документів:
-заява;
- копії документа, що посвідчує особу громадянина України та витяг з реєстру тг про місце реєстрації;
- копії РНОКПП, крім осіб, які через свої релігійні переконання відмовились від прийняття РНОКПП та повідомили про це відповідний орган державної податкової служби і мають відмітку у паспорті;
-свідоцтво про смерть військовослужбовця;
-сповіщення родині загиблого військовослужбовця;
-копія посвідчення пільгової категорії, ксерокопія висновку МСЕК(для громадян, яким встановлено групу інвалідності) за наявності;
-довідка про участь особи у здійсненні заходів, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв’язку з військовою агресією РФ проти України (за наявності).
- відкритий у відділені банку картковий чи інший рахунок.
- документи, які підтверджують родинні зв’язки.
4.8.2. Виплата допомоги здійснюється в порядку черговості таким членам сімей військовослужбовців:
1)дружині (чоловіку), а в разі її (його) відсутності - повнолітнім дітям, які проживали разом з нею (ним), або законним представникам (опікунам, піклувальникам) чи усиновлювачам неповнолітніх дітей (інвалідів з дитинства - незалежно від їх віку), а також особам, які перебували на утриманні військовослужбовців;
2)батькам рівними частками, якщо військовослужбовці не перебувають у шлюбі і не мають дітей.
3) братам та/або сестрам у рівних частинах, якщо відсутні родичі першої черги.
4.8.3.У разі письмової відмови однієї з осіб від грошової допомоги, її частка рівномірно розподіляється між іншими особами, які мають право на його одержання.
4.8.4.Розмір одноразової адресної грошової допомоги становить 10 000 тис. грн.
4.8.5. Грошова допомога надається, якщо особа звернулася із заявою про виплату не пізніше шести місяців після отримання сповіщення.
5. Обсяги та джерела фінансування Програми
Фінансування заходів Програми здійснюватиметься за рахунок коштів місцевого та обласного бюджетів. Обсяг фінансування місцевого бюджету складає 1 000 000,00 гривень.
6.Строки та етапи виконання Програми
Реалізація заходів і завдань Програми запланована протягом 2025 -2027року.
7.Очікувані результати та ефективність Програми
Реалізація заходів Програми забезпечить отримання Захисниками та Захисницями України, членами сімей загиблих (померлих) Захисників та Захисниць України різних видів соціальних послуг і створення доступного середовища, що сприятиме зростанню рівня та якості їхнього життя, поліпшенню соціальної ситуації в громаді.
Виконання Програми дасть змогу:
- забезпечити додаткові соціальні гарантії Захисникам та Захисницям України, родинам загиблих Захисників, Захисниць України за рахунок коштів обласного та місцевого бюджетів;
- посилити соціальний захист Захисників та Захисниць України та членів їхніх сімей, поліпшити матеріально-побутові умови їх проживання;
- сприяти шанобливому ставленню до Захисників та Захисниць України та членів їхніх сімей.
8. Координація та контроль за ходом виконання Програми.
Координація та контроль за виконанням Програми покладається на…. Лопатинської селищної ради
Секретар селищної ради Галина БІЛИК
Додаток 2
ПЕРЕЛІК
напрямів, завдань і заходів Програми
соціальної підтримки учасників АТО (ООС), Захисників та Захисниць України, членів їх сімей
у Лопатинській ТГ на 2025-2027 роки
(назва Програми)
№ п/п
|
Назва напряму (пріоритетні завдання) |
Заходи Програми |
Строк виконання |
Виконавці |
Орієнтовні обсяги фінансування, грн., у тому числі |
Джерела фінансування, грн. |
Очікуваний результат |
|||
всього |
2025 |
2026 |
2027 |
|||||||
1 |
2 |
3 |
4 |
5 |
6 |
7 |
8 |
9 |
10 |
11 |
1. |
Надання грошової допомоги Захисникам та Захисницям України, членам сімей загиблих (померлих), зниклих безвісті, полонених Захисників і Захисниць України. |
1.1.Надання одноразової грошової допомоги за встановлення пам’ятних знаків на могилах загиблих (померлих) Захисників та Захисниць України, ветеранів війни. |
Протягом року |
Лопатинська селищна рада, Львівська ОВА |
|
400 000 |
|
|
Бюджет Лопатинської селищної ради, кошти обласного бюджету, інші джерела, не заборонені з |
Вирішення проблеми із встановлення пам’ятних знаків на могилах загиблих |
|
|
1.2.Надання одноразової адресної грошової допомоги Захисницям та Захисникам, які брали безпосередню участь у здійсненні заходів, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв’язку з військовою агресією російської федерації проти України внаслідок поранення та лікування.
|
Протягом року |
Лопатинська селищна рада |
|
250 000 |
|
|
Бюджет Лопатинської селищної ради |
Покращення фізичного здоров’я та матеріального становища Захисників та Захисників |
|
|
1.3. Надання одноразової адресної грошової допомоги сім’ям зниклих безвісті Захисників та Захисниць, які брали безпосередню участь у здійсненні заходів, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв’язку з військовою агресією російської федерації проти України. |
Протягом року |
Лопатинська селищна рада |
|
100 000 |
|
|
Бюджет Лопатинської селищної ради |
Покращення матеріального становища сімей зниклих безвісті Захисників та Захисниць |
|
|
1.4.Надання одноразової адресної грошової допомоги сім’ям Захисників та Захисниць, які брали безпосередню участь у здійсненні заходів, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв’язку з військовою агресією російської федерації проти України та перебувають у полоні. |
Протягом року |
Лопатинська селищна рада |
|
40 000 |
|
|
Бюджет Лопатинської селищної ради |
Покращення матеріального становища сімей полонених Захисників та Захисниць |
|
|
1.5.Надання одноразової адресної грошової допомоги при підписанні контракту на військову службу. |
Протягом року |
Лопатинська селищна рада |
|
50 000 |
|
|
Бюджет Лопатинської селищної ради |
Фінансова підтримка військовослужбовців |
|
|
1.6. Надання одноразової адресної грошової допомоги дітям загиблих Захисників та Захисниць на оздоровлення та/або відпочинок |
Протягом року |
Лопатинська селищна рада |
|
170 000 |
|
|
Бюджет Лопатинської селищної ради |
Максимальне перебування дітей на свіжому повітрі, відповідна вікова тривалість сну, достатня рухова активність, раціональне харчування. |
|
|
1.7. Організація поховання загиблих Захисників та Захисниць під час відсічі збройної агресії проти України або ліквідації (нейтралізації) збройного конфлікту, виконання інших завдань з оборони України, поховання інших осіб, що загинули внаслідок збройного нападу чи воєнних дій (жителів та уродженців Лопатинської територіальної громади(якщо родичі виявили бажання здійснити поховання на території Лопатинської територіальної громади)) |
Протягом року |
Лопатинська селищна рада |
|
200 000 |
|
|
Бюджет Лопатинської селищної ради |
всебічна підтримка з боку громади членів сім’ї Захисників та Захисниць, гідне вшанування пам’яті полеглих за Батьківщину, підвищення рівня соціального захисту, поліпшення соціально-психологічний мікроклімату у родинах сімей загиблих, а також можливість сім’ям отримати додаткові соціальні гарантії та адресну допомогу, що сприятиме вирішенню інших соціально-побутових питань.
|
|
|
1.8.Надання одноразової адресної грошової допомоги сім’ям загиблих Захисників та Захисниць під час відсічі збройної агресії проти України або ліквідації (нейтралізації) збройного конфлікту, виконання інших завдань з оборони України (в т. ч. ті, що були звільнені зі служби/або перебували на службі та померли внаслідок захворювань чи отриманих травм) |
Протягом року |
Лопатинська селищна рада |
|
150 000 |
|
|
Бюджет Лопатинської селищної ради |
Покращення матеріального становища сімей загиблих Захисників та Захисниць |
Виконавець:
________________ ______________ ___________________________
(посада) (підпис) (ініціали та прізвище)
Примітка:
У графі 10 «Джерела фінансування» вказуються джерела, за рахунок яких буде виконуватися захід (державний, обласний, місцеві бюджети, інші джерела.) У випадку, якщо виконання окремих заходів не потребує залучення коштів, у графі зазнача-ється «фінансування не потребує».
У графі 11 «Очікуваний результат» зазначаються показники продукту,ефективності , якості виконання окремих заходів програми (за період дії програми)
ЛОПАТИНСЬКА СЕЛИЩНА РАДА
ЧЕРВОНОГРАДСЬКОГО РАЙОНУ ЛЬВІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
сорок шоста сесія восьмого скликання
Р І Ш Е Н Н Я
« 28 » листопада 2024 року №
Про затвердження Програми
Підтримки галузі охорони здоров'я
Лопатинської селищної територіальної
громади на 2025-2027 роки
Відповідно до статті 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», враховуючи рішення виконавчого комітету Лопатинської селищної ради № від 27 листопада 2024 року «Про схвалення проєктів місцевих цільових Програм » а також беручи до уваги висновки постійних депутатських комісій ,
Лопатинська селищна рада
В И Р І Ш И Л А:
1.Затвердити Програму підтримки галузі охорони здоров'я Лопатинської селищної територіальної громади на 2025-2027 роки
2.Фінансування Програми здійснювати в межах бюджетних асигнувань.
3.Контороль за виконанням рішення покласти на голову комісії з питань
планування, бюджету, фінансів, енергозбереження та інвестиції Н.Війтович
Селищний голова Олег МИКИТИН
ЗАТВЕРДЖЕНО
Рішенням сесії Лопатинської
селищної ради № від 28.11.2024
Селищний голова Олег МИКИТИН
Програма
підтримки галузі охорона здоров'я Лопатинської селищної територіальної громади на 2025-2027 роки
Замовник програми :
Гуманітарний відділ
Лопаинської селищної ради ____________________
Погоджено
Начальник фінансового відділу Світлана КУЛИЧ ____________
2024 рік
1. Паспорт
Програми підтримки галузі охорона здоров'я Лопатинської селищної територіальної громади на 2025-2027роки
1. |
Ініціатор розроблення Програми |
Лопатинська селищна рада |
2. |
Підстава для розроблення Програми |
Закон України «Про місцеве самоврядування в Україні», |
3. |
Дата, номер документу про затвердження Програми |
Рішення сесії Лопатинської селищної ради № від28 листопада 2024 року |
4. |
Розробники Програми
|
Лопатинська селищна рада
|
5. |
Співрозробник Програми
|
|
6. |
Відповідальний виконавець |
Лопатинська селищна рада, КНП Лопатинська района лікарня |
7. |
Терміни реалізації Програми |
2025-2027роки |
8. |
Джерела фінансування |
Місцевий бюджет , інші джерела не заборонені чинним законодавством |
9. |
Обсяг фінансових ресурсів, необхідних для реалізації Програми ( в т.ч .за джерелами фінансування) |
4006720,00 грн -місцевий бюджет |
2. Проблема, на розв’язання якої спрямована Програма
Програма підтримки галузі охорона здоров’я Лопатинської селищної територіальної громади на 2025-2027 роки (далі – Програма) розроблена відповідно до Основ законодавства України про охорону здоров’я, визначає перспективи розвитку первинної та вторинної ланки галузі охорони здоров’я.
У зв’язку з набуттям чинності Закону України «Про державні фінансові гарантії медичного обслуговування населення», впровадженням нової моделі фінансування закладів охорони здоров'я, перетворення комунальних закладів медичної допомоги в некомерційні підприємства виникла необхідність у створенні програми підтримки комунального підприємства закладу охорони здоров’я.
Відповідно до частини 5 статті 3 Закону України «Про державні фінансові гарантії медичного обслуговування населення» органи місцевого самоврядування в межах своєї компетенції можуть фінансувати місцеві програми підтримки комунальних закладів охорони здоров’я, зокрема щодо оновлення матеріально-технічної бази та необхідністю створення сприятливих умов для здійснення модернізації галузі охорона здоров’я громади, а також здійснення делегованих повноважень , щодо забезпечення відповідно до законодавства пільгових категорій населення лікарськими засобами та виробами медичного призначення.
Доступність, якісність, сучасність, функціональність, ефективність, ресурсна забезпеченість та своєчасність медичної допомоги є основою для забезпечення високого рівня здоров’я та покращення якості життя населення. Значною складовою у забезпеченні медичної допомоги населенню Лопатинської селищної територіальної громади є медична допомога, яка здійснюється у закладах охорони здоров’я, розташованих на території громади,це комунальне некомерційне підприємство «Лопатинська РЛ» та 3 амбулаторії і 12 фельдшерсько-акушерських пунктів. Зростання захворюваності і смертності серед дорослого населення потребує пошуку додаткових ресурсів, використання нових технологій, покращення матеріально-технічної бази медичних закладів, залучення молодих кваліфікованих лікарів.
3. Мета Програми
Метою програми є здійснення діяльності у напрямку покращення якості та тривалості життя жителів громади, підвищення доступу сільського населення до якісної медичної допомоги, модернізації та зміцнення матеріально-технічної бази закладів охорони здоров’я, забезпечення зниження рівня захворюваності, інвалідності та смертності населення шляхом формування та налагодження ефективного функціонування системи надання доступної і якісної медичної допомоги.
4. Завдання і заходи виконання Програми
Виконання завдань Програми здійснюється за такими основними напрямами з урахуванням заходів (Додаток 1):
4.1Надання фінансової підтримки з бюджету Лопатинської селищної територіальної громади комунальному підприємству охорони здоров’я на безповоротній основі на покриття (відшкодування) поточних витрат КНП Лопатинська района лікарня, які виникають в процесі їх господарської діяльності, у разі якщо такі витрати не покриваються доходами підприємства.
4.2. Покриття вартості комунальних послуг та енергоносіїв.
4.3.Укріплення та оновлення матеріально-технічної бази.
4.4. Оплата пільгових медикаментів для груп населення та категорій захворювань відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 17.08.1998р № 1303 “Про впорядкування безоплатного та пільгового відпуску лікарських засобів за рецептами лікарів у разі амбулаторного лікування окремих груп населення та за певними категоріями захворювань”.
4.5.Придбання медикаментів та перев’язувальних матеріалів.
4.5. Надання фінансової підтримки на безповоротній основі для проведення капітальних видатків.
4.6.Співфінансування проектів.
4.7.Підвищення оплати праці медичних працівників (програми "місцевих стимулів")
5.Обсяги та джерела фінансування Програми
Фінансування Програми здійснюється за рахунок коштів місцевого бюджету,з врахуванням сум затверджених в бюджеті місцевої ради на кожен бюджетний рік, а також за рахунок інших джерел, не заборонених чинним законодавством.(Додаток 2)
6. Строки та етапи виконання Програми.
Виконання програми здійснюватиметься протягом 2025 – 2027 років у межах наявних та залучених матеріально-технічних та фінансових ресурсів.
Програма реалізовуватиметься в один етап.
Необхідний обсяг фінансування Програми може уточнюватися у процесі коригування бюджету на відповідний рік
- Очікувані результати та ефективність виконання Програми
7.1Виконання Програми дасть змогу підвищити ефективність роботи закладів охорони здоров’я.
7.2.Виконання Програми сприятиме:
- досягненню оптимального планування і розподілу фінансових ресурсів;
- гарантованому збільшенню обсягу надання медичних послуг населенню;
-доступності та підвищенню рівня якості надання медико санітарної допомоги населенню завдяки оснащенню закладу охорони здоров'я сучасним медичним обладнанням та кваліфікованими медичними кадрами;
- наближення кваліфікованої медичної допомоги до кожного окремого пацієнта і його сім'ї;
- підвищенню ефективності роботи медичних працівників;
- поліпшенню демографічної ситуації та основних показників, які характеризують стан здоров'я населення.
- формуванню позитвного ставлення населення до змін у галузі охорони здоров'я.
8. Координація та контроль за ходом виконання Програми.
Головний розпорядник коштів -Лопатинська селищна рада.
Виконавець Програми – КНП Лопатинська района лікарня Лопатинської селищної ради.
Виконання Програми здійснюється шляхом реалізації її заходів і завдань виконавцями Програми.
Безпосередній контроль за виконанням завдань і заходів Програми, за цільовим та ефективним використанням коштів здійснює комісія з питань планування, бюджету, фінансів, енергозбереження та інвестиції Лопатинської селищної ради
Звітування виконавців Програми:
Відповідальний виконавець для здійснення моніторингу реалізації Програми раз на рік до 15 числа другого місяця, наступного за звітним періодом, подає фінансовому відділу щорічний звіт про результати виконання Програми. До звіту додається пояснювальна записка.
У двомісячний термін після закінчення встановленого строку виконання Програми, відповідальний виконавець (розробник) Програми складає підсумковий звіт про результати її виконання згідно додатку 5 та подає його фінансовому відділу Лопатинської селищної ради. До звіту додається пояснювальна записка.
Щороку в строки, визначені рішенням Лопатинської селищної ради (не пізніше 1 квітня року, наступного за звітним), звіт про хід виконання Програми та ефективність реалізації їх заходів заслуховується на сесіях селищної ради, про що фінансовим відділом готується рішення сесії селищної ради .
Секретар селищної ради Галина БІЛИК
Додаток 2
до Програми
Обсяги та джерела фінансування Програми
підтримки галузі охорона здоров’я Лопатинської селищної територіальної громади на 2025-2027 роки _________________________________________________________________________
(назва програми)
Обсяг коштів, які пропонується залучити на виконання програми |
Етапи виконання |
Усього витрат на виконання |
|||
І |
|
|
|||
2025р. |
2026р |
2027р |
|
||
Обсяг ресурсів, усього, у тому числі: |
4006720 |
|
|
4006720 |
|
коштів державного бюджету |
|
|
|
|
|
коштів обласного бюджету |
|
|
|
|
|
коштів місцевого бюджету |
4006720 |
|
|
4006720 |
|
коштів інших джерел |
|
|
|
|
|
Секретар ради Галина БІЛИК
Додаток 1
до Програми
ПЕРЕЛІК
напрямів, завдань і заходів Програми
підтримки галузі охорона здоров’я Лопатинської селищної територіальної громади на 2025-2027 роки
(назва Програми)
№ п/п
|
Назва напряму (пріоритетні завдання) |
Заходи Програми |
Строк виконання |
Виконавці |
Орієнтовні обсяги фінансування, грн., у тому числі |
Джерела фінансування, грн. |
Очікуваний результат |
|||
всього |
2025 |
2026 |
2027 |
|||||||
1 |
2 |
3 |
4 |
5 |
6 |
7 |
8 |
9 |
10 |
11 |
1. |
Надання фінансової підтримки з бюджету Лопатинської селищної територіальної громади комунальному підприємству охорони здоров’я на безповоротній основі на покриття (відшкодування) поточних витрат |
Придбання предметів, матеріалів, обладнання та інвентарю ; оплата послуг (крім комунальних) |
Протягом року |
КНП Лопатинська района лікарня
|
521875 |
521875 |
|
|
Місцевий бюджет |
Покращення доступності та підвищенню рівня якості надання медико санітарної допомоги населенню |
2. |
Покриття вартості комунальних послуг та енергоносіїв |
оплата комунальних послуг та енергоносіїв |
Протягом року |
КНП Лопатинська района лікарня
|
3014845 |
3014845 |
|
|
|
створити умови для стабільної роботи закладів охорони здоров’я при здійсненні своєї діяльності |
3. |
Оплата пільгових медикаментів для груп населення та категорій захворювань відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 17.08.1998р № 1303 “Про впорядкування безоплатного та пільгового відпуску лікарських засобів за рецептами лікарів у разі амбулаторного лікування окремих груп населення та за певними категоріями захворювань”.
|
придбання пільгових медикаментів |
Протягом року |
КНП Лопатинська района лікарня
|
275000 |
275000 |
|
|
|
наближення кваліфікованої медичної допомоги до кожного окремого пацієнта і його сім'ї |
4 |
Придбання медикаментів та перев’язувальних матеріалів |
Придбання памперсів , одноразових пеленок, калоприймачів |
Протягом року |
КНП Лопатинська района лікарня
|
195000 |
195000 |
|
|
|
поліпшувати якість медичного обслуговування населення |
ЛОПАТИНСЬКА СЕЛИЩНА РАДА
ЧЕРВОНОГРАДСЬКОГО РАЙОНУ ЛЬВІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
сорок шоста сесія восьмого скликання
Р І Ш Е Н Н Я
« 28 » листопада 2024 року №
Про затвердження Програми
фінансової підтримки Збройних сил України,
Національної гвардії України,
Державної прикордонної служби України
та інших воєнізованих формувань,
які беруть участь у захисті суверинітету
та територіальної цілісності України на 2025 рік
Відповідно до статті 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», враховуючи рішення виконавчого комітету Лопатинської селищної ради № від 27 листопада 2024 року «Про схвалення проєктів місцевих цільових Програм » а також беручи до уваги висновки постійних депутатських комісій ,
Лопатинська селищна рада
В И Р І Ш И Л А:
1.Затвердити Програму фінансової підтримки Збройних сил України, Національної гвардії України, Державної прикордонної служби України та інших воєнізованих формувань, які беруть участь у захисті суверинітету та територіальної цілісності України на 2025 рік
2.Фінансування Програми здійснювати в межах бюджетних асигнувань.
3.Контороль за виконанням рішення покласти на голову комісії з питань
планування, бюджету, фінансів, енергозбереження та інвестиції Н.Війтович
Селищний голова Олег МИКИТИН
ЗАТВЕРДЖЕНО
Рішенням сесії Лопатинської
селищної ради № від 28.11.2024
Селищний голова Олег МИКИТИН
Програма
фінансової підтримки Збройних сил України,
Національної гвардії України, Державної прикордонної служби України та інших воєнізованих формувань, які беруть участь у захисті сувернітету та територіальної цілісності України на 2025 рік
Замовник програми :
Лопатинська велищна рада ____________________
Погоджено
Начальник фінансового відділу Світлана КУЛИЧ ____________
2024 рік
1. Паспорт
Програми фінансової підтримки Збройних сил України, Національної гвардії України, Державної прикордонної служби України та інших воєнізованих формувань, які беруть участь у захисті суверинітету та територіальної цілісності України на 2025 рік
1. |
Ініціатор розроблення Програми |
Лопатинська селищна рада |
2. |
Підстава для розроблення Програми |
Закони України «Про місцеве самоврядування в Україні», «Про оборону України», «Про збройні Сили України», «Про військовий обов’язок і військову службу», «Про основи національного спротиву», Указ Президента України від 24 лютого 2022 року № 64/2022 «Про введення військового стану в Україні», Указу Президента України від 11.02.2016 №44/2016 «Про шефську допомогу військовим частинам Збройних Сил України, Національної гвардії України та Державної прикордонної служби України» (зі змінами).
|
3. |
Дата, номер документу про затвердження Програми |
Рішення сесії Лопатинської селищної ради № від28 листопада 2024 року |
4. |
Розробники Програми |
Лопатинська селищна рада
|
5. |
Співрозробник Програми |
|
6. |
Відповідальний виконавець |
Фінансовий відділ Лопатинської селищної ради, підрозділи Збройних сил України, Національної гвардії України, Державної прикордонної служби України та інших воєнізованих формувань |
7. |
Терміни реалізації Програми |
2025рік |
8. |
Джерела фінансування |
Місцевий бюджет |
9. |
Обсяг фінансових ресурсів, необхідних для реалізації Програми ( в т.ч .за джерелами фінансування) |
1000000,00 грн -місцевий бюджет |
2. Проблема, на розв’язання якої спрямована Програма
Протидія військовому вторгненню російської федерації, яка розв’язала повномасштабну війну проти народу України, спрямованій на поваленні конституційного ладу в Україні та захоплені її території, вимагають реалізації заходів із підтримки боєздатності підрозділи Збройних сил України, Національної гвардії України, Державної прикордонної служби України та інших воєнізованих формувань.
Програма фінансової підтримки Збройних сил України, Національної гвардії України, Державної прикордонної служби України та інших воєнізованих формувань, які беруть участь у захисті суверинітету та територіальної цілісності України на 2025 рік (далі - Програма) розроблена на забезпечення державного суверенітету, територіальної цілісності та недоторканості України, воєнної безпеки, захисту та охорони життя, прав, свобод і законних інтересів громадян, суспільства і держави від злочинних та інших протиправних посягань відповідно положень Конституції України, Бюджетного кодексу України, Законів України «Про місцеве самоврядування в Україні», «Про оборону України», «Про збройні Сили України», «Про військовий обов’язок і військову службу», «Про основи національного спротиву”, Указ Президента України №64/2022 «Про введення військового стану в Україні», Указу Президента України від 11.02.2016 №44/2016 «Про шефську допомогу військовим частинам Збройних Сил України, Національної гвардії України та Державної прикордонної служби України» (зі змінами) з метою налагодження співпраці між органами місцевого самоврядування та Збройними Силами України, ефективного цивільно – військового співробітництва та залучення коштів місцевого бюджету для покращення матеріально-технічного забезпечення військових частин, підрозділів Збройних сил України, Національної гвардії України, Державної прикордонної служби України та інших воєнізованих формувань. для виконання їх військового обов’язку, здійснення заходів із забезпечення національної безпеки і оборони України.
3. Мета Програми
Метою Програми є залучення додаткових фінансових ресурсів з місцевого бюджету та інших джерел, не заборонених законодавством, для підвищення обороноздатності України:
- покращення матеріально-технічного забезпечення військових частин, інших підрозділів Збройних Сил України для виконання їх військового обов’язку, здійснення заходів із забезпечення національної безпеки і оборони України;
- забезпечення належних умов для якісного виконання завдань та підтримки високого рівня боєготовності військових частин, інших підрозділів Збройних Сил України;
- створення умов для повноцінної підготовки до виконання поставлених завдань перед військовими частинами;
- налагодження ефективного цивільно – військового співробітництва;
- зміцнення співпраці між органами місцевого самоврядування та військовими формуваннями.
4. Завдання і заходи виконання Програми
Прийняття Програми направлене на захист суверенітету і територіальної цілісності України, підвищення обороноздатності України, проведення видатків, необхідних для військових частин, інших підрозділів Збройних Сил України.
Програма спрямована на вирішення завдань покращення матеріально-технічного забезпечення військових частин, підрозділів Збройних сил України, Національної гвардії України, Державної прикордонної служби України та інших воєнізованих формувань шляхом передачі субвенції з місцевого бюджету Лопатинскої селищної територіальної громади до державного бюджету.
Головним розпорядником Субвенції за кодом програмної класифікації видатків 9800 «Субвенція з місцевого бюджету державному бюджету на виконання Програми соціально-економічного розвитку регіонів» є фінансовий відділ Лопатинскої селищної ради
Отримувачі Субвенції - військові частини підрозділів Збройних сил України, Національної гвардії України, Державної прикордонної служби України та інших воєнізованих формувань
Надання субвенцій здійснюється на підставі договору, укладеного між головним розпорядником, Лопатинскою селищною радою та отримувачем Субвенції.
Головний розпорядник перераховує Субвенцію на рахунки відкриті в органах казначейства України.
Отримувач Субвенції здійснює використання коштів відповідно до положень Бюджетного кодексу України, забезпечує цільове використання бюджетних коштів у встановленому законодавством порядку.
Отримувач Субвенції надає звіт про її використання.
Керуючись статтею 57 Бюджетного кодексу України, невикористані у 2025 році кошти Субвенції місцевих бюджетів, Отримувачами коштів, поверненню не підлягають, використання залишків здійснюється з урахуванням їх цільового призначення в наступному бюджетному періоді.
Перелік завдань і заходів Програми наведено у додатку1.
5.Обсяги та джерела фінансування Програми
Фінансування Програми здійснюється за рахунок коштів місцевого бюджету, в межах бюджетних призначень та інших джерел, не заборонених чинним законодавством України, протягом 2025 року. Необхідний обсяг фінансування Програми може уточнюватися у процесі коригування бюджету на відповідний рік
. (Додаток 2)
6. Строки та етапи виконання Програми.
Виконання програми здійснюватиметься протягом 2025 року у межах наявних та залучених матеріально-технічних та фінансових ресурсів.
Програма реалізовуватиметься в один етап.
7. Очікувані результати та ефективність виконання Програми
Результативним показником ефективності виконання заходів Програми – є проведення видатків, необхідних для покращення матеріально-технічної бази військових частин, підрозділів Збройних сил України, Національної гвардії України, Державної прикордонної служби України та інших воєнізованих формувань, що підвищить ефективність цивільно-військового співробітництва по сприянню обороноздатності держави, забезпечення державного суверенітету, територіальної цілісності, національної безпеки, недоторканості та оборони України.
8. Координація та контроль за ходом виконання Програми.
Головний розпорядник коштів -Фінансовий віддл Лопатинської селищної ради
Виконавець Програми – військові частини, підрозділів Збройних сил України, Національної гвардії України, Державної прикордонної служби України та інших воєнізованих формувань
Виконання Програми здійснюється шляхом реалізації її заходів і завдань виконавцями Програми.
Безпосередній контроль за виконанням завдань і заходів Програми, за цільовим та ефективним використанням коштів здійснює комісія з питань планування, бюджету, фінансів, енергозбереження та інвестиції Лопатинської селищної ради
Звітування виконавців Програми:
Відповідальний виконавець для здійснення моніторингу реалізації Програми раз на рік до 15 числа другого місяця, наступного за звітним періодом, подає фінансовому відділу щорічний звіт про результати виконання Програми. До звіту додається пояснювальна записка.
У двомісячний термін після закінчення встановленого строку виконання Програми, відповідальний виконавець (розробник) Програми складає підсумковий звіт про результати її виконання згідно додатку 5
Щороку в строки, визначені рішенням Лопатинської селищної ради (не пізніше 1 квітня року, наступного за звітним), звіт про хід виконання Програми та ефективність реалізації їх заходів заслуховується на сесіях селищної ради, про що фінансовим відділом готується рішення сесії селищної ради .
Секретар селищної ради Галина БІЛИК
Додаток 2
до Програми
Обсяги та джерела фінансування Програми
фінансової підтримки Збройних сил України, Національної гвардії України, Державної прикордонної служби України та інших воєнізованих формувань, які беруть участь у захисті суверинітету та територіальної цілісності України на 2025 рік_________________________________________________________________________
(назва програми)
Обсяг коштів, які пропонується залучити на виконання програми |
Етапи виконання |
Усього витрат на виконання |
|||
І |
|
|
|||
2025р. |
2026р |
2027р |
|
||
Обсяг ресурсів, усього, у тому числі: |
1000000 |
|
|
1000000 |
|
коштів державного бюджету |
|
|
|
|
|
коштів обласного бюджету |
|
|
|
|
|
коштів місцевого бюджету |
1000000 |
|
|
1000000 |
|
коштів інших джерел |
|
|
|
|
|
Додаток 1
до Програми
ПЕРЕЛІК
напрямів, завдань і заходів Програми
фінансової підтримки Збройних сил України, Національної гвардії України, Державної прикордонної служби України та інших воєнізованих формувань, які беруть участь у захисті суверинітету та територіальної цілісності України на 2025 рік
№ п/п
|
Назва напряму (пріоритетні завдання) |
Заходи Програми |
Строк виконання |
Виконавці |
Орієнтовні обсяги фінансування, грн., у тому числі |
Джерела фінансування, грн. |
Очікуваний результат |
|||
всього |
2025 |
2026 |
2027 |
|||||||
1 |
2 |
3 |
4 |
5 |
6 |
7 |
8 |
9 |
10 |
11 |
1. |
Покращення матеріально-технічного забезпечення військових частин, підрозділів Збройних сил України, Національної гвардії України, Державної прикордонної служби України та інших воєнізованих формувань |
надання субвенції з місцевого бюджету Лопатинскої селищної територіальної громади до державного бюджету |
Протягом року |
Фінансовий відділ Лопатинської селищної ради
|
1000000 |
1000000 |
|
|
Місцевий бюджет |
Проведення видатків, необхідних для покращення матеріально-технічної бази військових частин, підрозділів Збройних сил України, Національної гвардії України, Державної прикордонної служби України та інших воєнізованих формувань, що підвищить ефективність цивільно-військового співробітництва по сприянню обороноздатності держави, забезпечення державного суверенітету, територіальної цілісності, національної безпеки, недоторканості та оборони України.
|
Секретар ради Галина БІЛИК
ЛОПАТИНСЬКА СЕЛИЩНА РАДА
ЧЕРВОНОГРАДСЬКОГО РАЙОНУ ЛЬВІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
сорок шоста сесія восьмого скликання
Р І Ш Е Н Н Я
« 28 » листопада 2024 року №
Про затвердження Програми
створення підрозділів МПО
Лопатинської селищної ради
на 2025-2027роки
Відповідно до статті 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», враховуючи рішення виконавчого комітету Лопатинської селищної ради № від 27 листопада 2024 року «Про схвалення проєктів місцевих цільових Програм » а також беручи до уваги висновки постійних депутатських комісій ,
Лопатинська селищна рада
В И Р І Ш И Л А:
1.Затвердити Програму створення підрозділів МПО Лопатинської селищної ради на 2025-2027 роки
2.Фінансування Програми здійснювати в межах бюджетних асигнувань.
3.Контороль за виконанням рішення покласти на голову комісії з питань
планування, бюджету, фінансів, енергозбереження та інвестиції Н.Війтович
Селищний голова Олег МИКИТИН
ЗАТВЕРДЖЕНО
Рішенням сесії Лопатинської
селищної ради № від 28.11.2024
Селищний голова Олег МИКИТИН
ПРОГРАМА
створення підрозділів МПО Лопатинської селищної ради на 2025-2027 роки
Замовник програми :
Лопаинська селищаї рада ____________________
Погоджено
Начальник фінансового відділу Світлана КУЛИЧ ____________
- рік
- ПАСПОРТ
Програми створення підрозділів МПО Лопатинської селищної ради
на 2025-2027 роки
1. |
Ініціатор розроблення Програми |
Лопатинська селищна рада |
2. |
Підстава для розроблення Програми
|
ст. 62, 63 Кодексу цивільного захисту України, Порядкок утворення та функціонування пожежно-рятувальних підрозділів для забезпечення місцевої пожежної охорони, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 07.04.2023 р. №315 |
3. |
Дата, номер документа про затвердження Програми |
|
4. |
Розробник Програми |
Лопатинська селищна рада |
5. |
Співрозробник Програми |
- |
4. |
Відповідальний виконавець |
Лопатинська селищна рада |
5. |
Термін реалізації Програми |
2025-2027 роки |
6. |
Джерела фінансування |
Бюджет Лопатинської селищної територіальної громади, інші джерела не заборонені чинним законодавством України |
7. |
Обсяг фінансових ресурсів, необхідних для реалізації Програми(в т.ч. за джерелами фінансування): |
70000,00грн-МБ |
2.Проблема, на розв’язання якої спрямована Програми
На основі завдань, передбачених Кодексом цивільного захисту України Програма створення підрозділів МПО Лопатинської селищної ради на 2025-2027 роки(далі – Програма) спрямована на розв’язання всіх проблем пов’язаних з підтриманням належного рівня пожежної безпеки населених пунктів Лопатинської селищної ради.
Враховуючи те, що згідно результатів моніторингу стану з пожежами та їх наслідками від них, проведеного інспекторським складом Червоноградського РУ ГУ ДСНС України у Львівській області, на основі звітних матеріалів, станом за 2024 рік на території Лопатинської територіальної громади налічується виникнення 21 пожежі. Частина населених пунктів громади знаходиться на значній відстані від місць розташування основних пожежно-рятувальних підрозділів ДСНС України, час доїзду до яких перевищує нормативний час 20 хвилин, тому вагому роль у забезпеченні пожежної безпеки на території громади відіграє наявність підрозділів місцевої пожежної охорони(далі – підрозділи МПО). Створення підрозділів МПО значно сприяє зменшенню негативних наслідків від цих пожеж, не дає змоги розповсюджуватись пожежам на початковій стадії та дозволяє мінімізувати збитки завдані ними.
3.Мета Програми
Метою Програми є створення мережі місцевих пожежних команд для підвищення рівня захисту населення, навколишнього природного середовища, об’єктів з масовим перебуванням людей та населених пунктів громади від пожеж. Запобігання виникнення можливих надзвичайних ситуацій, мінімізація їх наслідків, що дозволить у повному обсязі виконати завдання, пов’язані з рятуванням людей та збереження довкілля. Забезпечення відповідного рівня готовності підрозділів МПО,засобами щодо захисту населення і територій та надання допомоги населенню з ліквідації наслідків надзвичайних ситуацій(подій) в інтересах окремої людини, суспільства та довкілля.
4.Завдання і заходи виконання Програми
У рамках виконання Програми передбачається здійснити заходи щодо подальшого розвитку місцевої пожежної охорони шляхом утворення «Центру безпеки»(пожежного депо) в селі Куликів.
Перелік основних заходів з виконання Програми наведено у додатку 2 .
- Обсяги та джерела фінансування Програми
Фінансування заходів Програми здійснюється за рахунок коштів місцевого бюджету у межах наявних фінансових ресурсів та інших джерел не заборонених законодавством.
Обсяг коштів визначається в процесі формування бюджету громади з урахуванням його фінансових можливостей та може змінюватись в залежності від факту виконання бюджету при внесенні змін до нього.(Додаток 2)
- Строки та етапи виконання Програми
Реалізація заходів і завдань Програми запланована протягом 2025-2027 років.
- Очікувані результати
Результатом виконання Програми має стати дієвий захист населення, яке проживає на території обслуговування місцевої пожежної команди та його майна від пожеж, зменшення на об'єктах і в населених пунктах кількості пожеж, загибелі та травмування на них людей, матеріальних збитків від їх наслідків, забезпечення пожежної безпеки населених пунктів та об'єктів аграрного сектору, а також створення належних умов матеріально-технічного забезпечення місцевої пожежної команди, підвищення професійної майстерності її працівників при виконанні покладених завдань щодо забезпечення протипожежної безпеки жителів громади.
- Координація та контроль за ходом виконання Програми
Головний розпорядник коштів -Лопатинська селищна рада.
Виконавець Програми – Лопатинська селищна рада
Виконання Програми здійснюється шляхом реалізації її заходів і завдань виконавцями Програми.
Безпосередній контроль за виконанням завдань і заходів Програми, за цільовим та ефективним використанням коштів здійснює комісія з питань планування, бюджету, фінансів, енергозбереження та інвестиції Лопатинської селищної ради
Звітування виконавців Програми:
Відповідальний виконавець для здійснення моніторингу реалізації Програми раз на рік до 15 числа другого місяця, наступного за звітним періодом, подає фінансовому відділу щорічний звіт про результати виконання Програми. До звіту додається пояснювальна записка.
У двомісячний термін після закінчення встановленого строку виконання Програми, відповідальний виконавець (розробник) Програми складає підсумковий звіт про результати її виконання згідно додатку 5 та подає його фінансовому відділу Лопатинської селищної ради. До звіту додається пояснювальна записка.
Щороку в строки, визначені рішенням Лопатинської селищної ради (не пізніше 1 квітня року, наступного за звітним), звіт про хід виконання Програми та ефективність реалізації їх заходів заслуховується на сесіях селищної ради, про що фінансовим відділом готується рішення сесії селищної ради .
Секретар селищної ради Галина БІЛИК
Додаток 1
до Програми
ПЕРЕЛІК
напрямів, завдань і заходів Програми
створення підрозділів МПО
Лопатинської селищної ради на 2025-2027 роки
№ п/п
|
Назва напряму (пріоритетні завдання) |
Заходи Програми |
Строк виконання |
Виконавці |
Орієнтовні обсяги фінансування, грн., у тому числі |
Джерела фінансування, грн. |
Очікуваний результат |
|||
всього |
2025 |
2026 |
2027 |
|||||||
1 |
2 |
3 |
4 |
5 |
6 |
7 |
8 |
9 |
10 |
11 |
1. |
Створення місцевої пожежної команди в селі Куликів |
1.1.Виділення земельної ділянки для будівництва центру безпеки(пожежне депо) |
Протягом року |
Лопатинська селищна рада |
|
20 000 |
|
|
Бюджет Лопатинської селищної ради,інші джерела, не заборонені законодавством |
Будівництво пожежного депо |
|
|
1.2. Розроблення проєктно-кошторисної документації на будівництво центру безпеки(пожежного депо) на території селищної ради
|
Протягом року |
Лопатинська селищна рада |
|
50 000 |
|
|
Бюджет Лопатинської селищної ради,інші джерела, не заборонені законодавством |
Будівництво пожежного депо |
|
|
1.3.Будівництво центру безпеки (пожежне депо) на території селищної ради |
Протягом року |
Лопатинська селищна рада |
|
|
|
|
Бюджет Лопатинської селищної ради,інші джерела, не заборонені законодавством |
Створення місцевої пожежної команди |
|
|
1.4. Створення місцевої пожежної команди на території селищної ради |
Протягом року |
Лопатинська селищна рада |
|
|
|
+ |
Бюджет Лопатинської селищної ради,інші джерела, не заборонені законодавством |
Захист населення, яке проживає на території обслуговування пожежної команди та його майна від пожеж |
|
|
1.5.Організувати страхування працівників місцевої пожежної команди |
Протягом року |
Лопатинська селищна рада |
|
|
|
|
Бюджет Лопатинської селищної ради |
Захист життя та здоров’я під час виконання своїх обов’язків |
|
|
1.6.Організувати проходження обов’язкового навчання працівників місцевої пожежі команди у профільних навчальних центрах ДСНС України |
Протягом року |
Лопатинська селищна рада |
|
|
|
|
Бюджет Лопатинської селищної ради |
Ознайомлення з основними правилами та заходами щодо запобігання пожеж,а також з діями які необхідно вжити в разі виникнення пожежі |
|
|
1.7.Придбання пожежного інвентарю, обланання,пожежних рукавів, захисного одягу, спорядження рятувальників та ін.. |
Протягом року |
Лопатинська селищна рада |
|
|
|
|
Бюджет Лопатинської селищної ради |
Належне функціонування місцевої пожежної команди та виконання відповідних обов’язків |
|
|
1.8. Придбання паливно- мастильних матеріалів для створених підрозділів місцевої пожежної команди |
Протягом року |
Лопатинська селищна рада |
|
|
|
|
Бюджет Лопатинської селищної ради |
Належне функціонування місцевої пожежної команди та виконання відповідних обов’язків |
|
|
1.9.Передбачити кошти на поточну експлуатацію та ремонт пожежних автомобілів(придбання шин, пожежних рукавів, інших запчастин) |
Протягом року |
Фінансовий відділ |
|
|
|
|
Бюджет Лопатинської селищної ради |
Належне функціонування місцевої пожежної команди та виконання відповідних обов’язків |
|
|
1.10. Передбачити кошти на виплату заробітної плати з нарахуванням заробітної плати |
Протягом року |
Фінансовий відділ |
|
|
|
|
Бюджет Лопатинської селищної ради |
Належне функціонування місцевої пожежної команди та виконання відповідних обов’язків |
|
|
1.11. Передбачити кошти на оплату енергоносіїв пожежного депо |
|
|
|
|
|
|
|
Належне функціонування місцевої пожежної команди та виконання відповідних обов’язків |
Секретар селищної ради Галина БІЛИК
Додаток 2
до Програми
Обсяги та джерела фінансування Програми
створення мережі місцевої пожежної команди
місцевої пожежної охорони
Лопатинської селищної ради
на 2025-2027 роки
Обсяг коштів, які пропонується залучити на виконання програми |
Етапи виконання |
Усього витрат на виконання |
||||
І |
ІІ |
ІІІ |
||||
2025р. |
20__р |
20__р |
20__-20__рр. |
20__-20__рр. |
||
Обсяг ресурсів, усього, у тому числі: |
70000 |
|
|
|
|
70000 |
коштів державного бюджету |
|
|
|
|
|
|
коштів обласного бюджету |
|
|
|
|
|
|
коштів місцевого бюджету |
70000 |
|
|
|
|
70000 |
коштів інших джерел |
|
|
|
|
|
|
Секретар селищної ради Галина БІЛИК
ЛОПАТИНСЬКА СЕЛИЩНА РАДА
ЧЕРВОНОГРАДСЬКОГО РАЙОНУ ЛЬВІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
сорок шоста сесія восьмого скликання
Р І Ш Е Н Н Я
« » листопада 2024 року №
Про утворення підрозділу місцевої пожежної охорони
Лопатинської селищної ради в с.Куликів
З метою організації заходів із запобігання виникнення пожеж та їх гасіння, надання допомоги у ліквідації наслідків надзвичайних ситуацій та небезпечних подій, забезпечення ефективної роботи з організації та забезпечення пожежної безпеки на території Лопатинської селищної ради, керуючись статтями 19,62 Кодексу цивільного захисту України, відповідно до статті 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», враховуючи лист Червоноградського РУ ГУ ДСНС України у Львівській області від 24.10.2024 року №58 24-1509/58 24 Лопатинська селищна рада
В И Р І Ш И Л А:
1. Створити підрозділ місцевої пожежної охорони Лопатинської селищної ради в с.Куликів Червоноградського району Львівської області.
2. Внести зміни до Положення про місцеву пожежну охорону Лопатинської селищної ради згідно додатку 1.
4. Затвердити структуру підрозділу місцевої пожежної охорони Лопатинської селищної ради с.Куликів згідно додатку 2.
5. Фінансування та матеріально-технічне забезпечення місцевої пожежної охорони здійснювати за рахунок коштів місцевого бюджету та інших джерел не заборонених законодавством.
- Контроль за виконанням рішення покласти на постійну депутатську комісію з питань планування бюджету, фінансів, енергозбереження та інвестицій Лопатинської селищної ради.
Селищний голова Олег МИКИТИН
Додаток 2
ЗАТВЕРДЖЕНО
Рішення Лопатинської селищної ради
№
Структура
Підрозділу місцевої пожежної охорони Лопатинської селищної ради
С.Куликів
№ |
Назва посади,структурного підрозділу |
Посада |
Кількість |
1 |
Місцева пожежна команда |
Водій автотранспортних засобів |
1 |
Всього: |
1 |
ПОГОДЖЕНО ЗАТВЕРДЖЕНО
(посадова особа територіального органу
ДСНС України) від « » 202 р.
(підпис) (ініціали та прізвище) МП (підпис) (ініціали та прізвище засновника
(власника) МП
ПОЛОЖЕННЯ
про місцеву пожежну охорону
Лопатинської селищної ради Львівської області
С-ще.Лопатин
2024
- Загальні положення
- Місцева пожежна охорона Лопатинської селищної ради Львівської області (код ЄДРПОУ 04369819) (далі – МПО) утворена з метою організації заходів із запобігання виникнення пожеж та їх гасіння, ліквідації наслідків надзвичайних ситуацій (далі – НС) та небезпечних подій (далі – НП), забезпечення ефективної роботи з організації та забезпечення пожежної безпеки на території Лопатинської селищної ради.
Повна назва: Місцева пожежна охорона Лопатинської селищної ради Львівської області.
Скорочена назва: МПО Лопатинської селищної ради.
Місцезнаходження: 80234 Львівська область, Червоноградський район, с.Сморжів, вул. Головна, 5, с.Куликів(вулиця уточнюється) .
-
- МПО являється власністю Лопатинської селищної ради і здійснює свою діяльність відповідно до законодавства. Метою діяльності МПО не є отримання прибутку.
- МПО у своїй діяльності керується Конституцією і законами України, Кодексом цивільного захисту України, указами Президента України, постановами та розпорядженнями Кабінету Міністрів України, цим Положенням, нормативно-правовими актами центральних та місцевих органів виконавчої влади, а також рішеннями місцевого органу влади, органу місцевого самоврядування, що його утворили.
З питань організації несення служби, гасіння пожеж, проведення аварійно- рятувальних робіт, експлуатації пожежно-, аварійно-рятувальної техніки та оснащення МПО керується нормативно-правовими актами, передбаченими для підрозділів Оперативно-рятувальної служби цивільного захисту.
-
- МПО у своїй діяльності підпорядковується голові
Лопатинської селищної ради, а під час гасіння пожеж та ліквідації наслідків надзвичайних ситуацій — керівнику гасіння пожежі або робіт з ліквідації наслідків надзвичайних ситуацій.
-
- Установчим документом МПО є це Положення, яке затверджується рішенням Лопатинської селищної ради, та погоджується з центральним (територіальним) органом ДСНС.
- МПО може мати відокремлені підпорядковані та структурні підрозділи (місцеві пожежні команди (МПК), що утворюються в її складі селищною радою без статусу юридичної особи та діють на підставі Положення про такий підрозділ, затвердженого рішенням засновника у встановленому порядку та погодженого з територіальним органом ДСНС.
- Соціальний і правовий захист персоналу МПО здійснюється відповідно до чинного законодавства України.
- МПО може мати власний гімн, знак та прапор, спеціальний одяг і знаки розрізнення.
- Організаційну структуру та штат працівників МПО, кількість та вид техніки визначає голова Лопатинської селищної ради згідно рішення сесії Лопатинської територіальної громади відповідно до покладених на неї завдань за погодженням з територіальним органом ДСНС.
- Членом МПО може бути особа, яка досягла 18-річного віку, пройшла спеціальну підготовку на базі навчального закладу, що пройшов атестацію на право надання освітніх послуг за відповідними професіями, і здатна за своїми здібностями та станом здоров'я виконувати покладені на неї обов'язки.
- Персоналу МПО, який відповідно до своїх обов'язків залучається до гасіння пожеж та надання допомоги у ліквідації наслідків НС, надається медична допомога та медико-психологічна реабілітація згідно з чинним законодавством.
- Залучення МПО до ліквідації пожеж, наслідків НС техногенного і природного характеру, інших НП, проведення аварійно-рятувальних та інших невідкладних робіт у разі виникнення НС та НП проводиться відповідно до Плану залучення сил і засобів, що затверджується рішенням виконавчого комітету Лопатинської селищної ради та комісії ТЕБ та НС Лопатинської селищної ради за погодженням з територіальним органом ДСНС, а також планів локалізації та ліквідації аварій та їх наслідків, реагування на НС та НП, що передбачені для відповідного регіону.
- МПО під час виконання покладених на неї завдань взаємодіє з підрозділами Оперативно-рятувальної служби цивільного захисту, спеціальними формуваннями та службами з питань цивільного захисту, а також підприємствами, установами та організаціями незалежно від форм власності, розташованими на території громади.
1.12. Контроль за діяльністю МПО здійснює Лопатинська селищна рада та територіальний орган ДСНС.
1.13. До складу МПО входить пожежно-рятувальний підрозділ для забезпечення місцевої пожежної охорони «Місцева пожежна команда с.Сморжів» (далі - МПК), місце знаходження с.Сморжів, вул.Головна, 5 та «Місцева пожежна команда с.Куликів(вулиця уточнюється) Львівської області.
1.14. У разі атестування МПК, що входять до складу МПО, відповідно до законодавства на здатність до проведення аварійно-рятувальних та інших невідкладних робіт та отримання свідоцтва на право проведення таких робіт МПК отримує статус аварійно-рятувальної служби.
- Мета та завдання МПО
- Метою діяльності МПО є:
- Запобігання виникненню пожеж та нещасним випадкам під час пожеж, мінімізація їх наслідків та захист населення і територій від НС та НП.
- Невідкладне реагування на НС та НП, проведення аварійно- рятувальних та інших невідкладних робіт на об’єктах і територіях громади.
- Локалізація зон впливу шкідливих і небезпечних факторів, що виникають під час пожеж, аварій та катастроф.
- Завдання МПО:
- Виконання заходів, спрямованих на запобігання загибелі людей, виникненню пожеж і мінімізацію їх негативних наслідків.
- Ефективне і комплексне використання наявних сил і засобів, призначених для гасіння пожеж, проведення аварійно-рятувальних та інших невідкладних робіт.
- Забезпечення обслуговування об’єктів і територій, що знаходяться на відповідних територіях на підставі укладених договорів (у разі отримання статусу аварійно-рятувальної служби).
- Забезпечення постійної готовності до оперативного реагування на пожежі та НС як в мирний час, так і в умовах особливого періоду.
- Комплектування персоналом, придатним за станом здоров'я до виконання покладених завдань, забезпечення дотримання норм законодавства з охорони праці.
- Постійне підтримання належного рівня професіоналізму персоналу з урахуванням ризиків та небезпек, притаманних регіону.
- МПО відповідно до покладених на неї завдань:
- Здійснює заходи із запобігання виникненню пожеж шляхом: розроблення за погодженням з територіальним органом ДСНС річних
- Метою діяльності МПО є:
планів заходів із запобігання виникненню аварій, пожеж та інших небезпечних подій;
організації та проведення профілактично-роз’яснювальної роботи, навчання населення правилам пожежної безпеки, діям під час виникнення пожеж та небезпечних подій;
участі в межах повноважень у роботі комісій, зокрема з розслідування пожеж;
подання письмових пропозицій посадовим особам щодо покращення протипожежного стану об’єктів, території та підвищення рівня пожежної безпеки в населених пунктах;
подання на розгляд органів місцевого самоврядування, відповідних місцевих комісій з питань техногенно-екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій пропозицій щодо вирішення проблемних питань протипожежного захисту об’єктів та населених пунктів на території громади;
чергування під час проведення пожежонебезпечних робіт, культурно- масових, спортивних, просвітницьких, святкових або інших заходів з масовим перебуванням людей;
популяризації добровільного пожежного руху та пожежно-рятувальної справи серед населення, зокрема дітей (утворення та розвиток осередків юних рятувальників-пожежників).
-
-
- Здійснює гасіння пожеж, проводить евакуацію та рятування (у тому числі в умовах екстремальних температур, загрози вибуху, обвалу, зсуву, підтоплення тощо) людей та матеріальних цінностей, заходи для мінімізації або ліквідації наслідків пожеж, зокрема разом з підрозділами Оперативно- рятувальної служби цивільного захисту, відомчої та добровільної пожежної охорони, спеціальними формуваннями та службами з питань цивільного захисту, а також підприємствами, установами та організаціями незалежно від форм власності, розташованими на території громади.
- Надає допомогу в ліквідації наслідків аварій, катастроф, стихійного лиха та інших видів небезпечних подій, що становлять загрозу життю або здоров’ю населення чи призводять до завдання матеріальних збитків, з урахуванням можливостей наявних сил і засобів.
- Надає домедичну допомогу постраждалим особам, які перебувають у небезпечному для життя й здоров’я стані, на місці виникнення НС та НП.
- Проводить заходи для постійного підтримання своєї готовності до дій за призначенням.
- Забезпечує підтримку належного рівня підготовки персоналу для виконання покладених завдань.
- Здійснює у разі набуття статусу аварійно-рятувальної служби постійне та обов’язкове обслуговування об’єктів і окремих територій, що згідно із законодавством підлягають постійному та обов’язковому обслуговуванню аварійно-рятувальними службами.
- Інформує територіальний орган ДСНС про факти виникнення пожеж та порушення вимог правил пожежної безпеки.
- Проводить роботу щодо дотримання та виконання громадянами вимог правил пожежної безпеки.
- Вносить голові Лопатинської територіальної громади
-
пропозиції щодо забезпечення пожежної безпеки на території громади; забезпечує дотримання вимог безпеки праці персоналом під час участі у гасінні
пожеж, ліквідації наслідків НС, проведенні тактичних та інших видів навчань і занять, а також під час чергування.
-
-
- Організовує раціональне використання, ремонт і технічне обслуговування техніки та обладнання МПО.
- Організовує експлуатацію, ремонт будівель і споруд та цільове використання нерухомого майна МПО.
- Здійснює підбір осіб, які бажають стати працівниками МПО.
- Бере участь у проведенні:
-
а) оглядів-конкурсів протипожежного стану окремих об’єктів і територій; б) заходів з утворення та організації роботи дружин юних рятувальників- пожежників разом з підрозділами ДСНС, органами освіти, молодіжними
організаціями;
в) перевірок протипожежного стану об’єктів разом з підрозділами ДСНС; г) перевірок джерел протипожежного водопостачання, розташованих на
території громади;
ґ) пожежно-тактичних навчаннях на об’єктах, розташованих на території громади, що організовуються органами та підрозділами Оперативно-рятувальної служби цивільного захисту;
д) командно-штабних навчаннях і штабних тренуваннях, що організовуються засновником;
є) інших заходах із запобігання виникненню пожежам.
-
-
- Здійснює інші функції, передбачені чинним законодавством.
-
- Організація діяльності МПО
- Функціонування МПО організовується у цілодобовому режимі та постійній готовності до виконання завдань за призначенням.
- Порядок залучення до чергування працівників МПО визначається відповідальною особою за МПО.
- До роботи у складі МПО на підставі відповідних договорів можуть залучатися члени пожежно-рятувальних підрозділів для забезпечення добровільної пожежної охорони.
- Під час гасіння пожеж та ліквідації наслідків надзвичайних ситуацій працівники МПО підпорядковуються керівнику гасіння пожежі або робіт з ліквідації наслідків надзвичайної ситуації.
- З метою забезпечення належного функціонування, створення умов для цілодобового чергування працівників МПО, розміщення пожежно-рятувальної, аварійно-рятувальної техніки та оснащення органом місцевого самоврядування, який її утворив, надається (будується) пожежне депо.
- Координація та контроль діяльності МПО здійснюється органом місцевого самоврядування та територіальним органом ДСНС.
- Права та обов'язки МПО
- МПО для виконання покладених на нього завдань має право:
- Залучати до виконання робіт із ліквідації наслідків НС та НП, гасіння пожеж інші пожежно-рятувальні підрозділи, фахівців і спеціалістів органів виконавчої влади, підприємств, установ і організацій, розташованих на відповідних територіях.
- Отримувати від державних органів, місцевих органів влади та органів місцевого самоврядування, підприємств, установ, організацій незалежно від форми власності та їх посадових осіб вичерпну та достовірну інформацію, документи та матеріали, необхідні для виконання покладених на нього завдань, у тому числі про об’єкти, обладнання та технологічні установки, на яких можуть проводитися пожежні, пошукові, аварійно-рятувальні та інші невідкладні роботи у разі виникнення НС та НП.
- Безперешкодного доступу персоналу МПО до всіх житлових, виробничих, інших приміщень і територій, а також на застосування будь-яких заходів, спрямованих на рятування населення, запобігання поширенню вогню, виконання робіт, пов'язаних з ліквідацією наслідків НС та НП, гасіння пожежі.
- Отримувати від державних органів виконавчої влади, місцевих органів влади, органів місцевого самоврядування і суб’єктів господарювання безоплатного надання вогнегасних речовин, техніки, пально-мастильних матеріалів, обладнання, засобів зв'язку, а під час пожежі, що триває понад три години, – харчування, приміщення для відпочинку і реабілітації осіб, залучених до гасіння пожежі.
- Вимагати під час гасіння пожежі:
- МПО для виконання покладених на нього завдань має право:
від посадових осіб об’єктів, на яких виконуються заходи з гасіння пожежі або проведення аварійно-рятувальних робіт, припиняти дії, що перешкоджають персоналу МПО виконувати поставлені завдання;
від осіб, які перебувають у зоні НС, НП або поблизу місця пожежі, дотримання правил, запроваджених установленими заходами безпеки.
-
-
- Проводити під час ліквідації наслідків НС, НП та гасіння пожеж документування, кіно- та відеозйомку, фотографування і звукозапис.
- Користуватися відповідними інформаційними базами даних державних органів, місцевих органів влади та органів місцевого самоврядування.
- Використовувати в установленому порядку засоби зв’язку, транспорт та інші матеріально-технічні ресурси підприємств, установ та організацій для рятування людей і ліквідації наслідків пожеж, НС та НП, доставки персоналу і спеціального оснащення на постраждалі (ушкоджені) об’єкти і території.
- Надавати інші послуги згідно із чинним законодавством.
- До обов’язків МПО належать:
- Організація функціонування МПО у режимі постійної готовності до виконання необхідного комплексу пожежних, аварійно-рятувальних та інших невідкладних робіт в умовах НС або загрози її виникнення.
- Підтримання взаємодії з територіальними органами та підрозділами центральних органів виконавчої влади, місцевими органами влади, органами місцевого самоврядування, підприємствами, установами та організаціями незалежно від форм власності під час гасіння пожеж, аварійно-рятувальних та інших невідкладних робіт.
- Участь у складі комісії щодо визначення рівнів ризику за можливими наслідками від пожеж та НС у процесі експлуатації об'єктів на території громади.
- Здійснення заходів із запобігання виникненню пожеж шляхом:
- Розроблення за погодженням з територіальним органом ДСНС річних планів заходів із запобігання виникненню аварій, пожеж та інших небезпечних подій.
- Організації та проведення профілактично-роз’яснювальної роботи, навчання населення правилам пожежної безпеки, діям під час виникнення пожежі.
- Проведення занять з дотримання правил пожежної безпеки у класах безпеки, закладах освіти, охорони здоров’я, згідно із сезонною потребою.
- Участі в межах повноважень у роботі комісій, зокрема з розслідування пожеж.
- Подання письмових пропозицій посадовим особам щодо покращення протипожежного стану об’єктів та підвищення рівня пожежної безпеки в населених пунктах.
- Подання на розгляд органів місцевого самоврядування, відповідних місцевих комісій з питань техногенно-екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій пропозицій щодо вирішення проблемних питань протипожежного захисту об’єктів та населених пунктів.
- Чергування під час проведення пожежонебезпечних робіт, культурно- масових, спортивних, просвітницьких, святкових або інших заходів з масовим перебуванням людей.
- Популяризації добровільного пожежного руху та пожежно- рятувальної справи серед населення, зокрема дітей (утворення та розвиток осередків юних рятувальників-пожежників).
- Гасіння пожеж, проведення евакуації, рятування людей та матеріальних цінностей, здійснення заходів для мінімізації або ліквідації наслідків пожеж самостійно та у взаємодії з пожежно-рятувальними підрозділами Оперативно-рятувальної служби цивільного захисту, відомчої та добровільної пожежної охорони, спеціалізованими службами та формуваннями цивільного захисту, а також підприємствами, установами та організаціями незалежно від форми власності, розташованими на відповідній території.
- Надання допомоги в ліквідації наслідків надзвичайних ситуацій, що становлять загрозу життю або здоров’ю населення чи призводять до завдання матеріальних збитків, з урахуванням наявних сил і засобів.
- Забезпечення постійного підтримання належного рівня підготовки працівників МПО для виконання покладених на них завдань.
- Участь у перевірках джерел протипожежного водопостачання, інших заходах з питань запобігання пожежам разом з відповідними територіальними органами ДСНС.
- Участь у пожежно-тактичних навчаннях на об’єктах, розташованих на відповідній території, що організовуються органами та підрозділами Оперативно- рятувальної служби цивільного захисту.
- Участь у командно-штабних навчаннях і штабних тренуваннях, що організовуються місцевими органами виконавчої влади та органами місцевого самоврядування.
- Проведення аварійно-рятувальних та інших невідкладних робіт, що потребують спеціальної кваліфікації і застосування апаратів захисту органів дихання та інших спеціальних технічних засобів, якими оснащується МПО (у разі наявності таких засобів та проходження відповідної підготовки персоналом).
- Постійне підтримання належного рівня професіоналізму працівників МПО для гасіння пожеж, проведення аварійно-рятувальних та інших невідкладних робіт.
- Створення резерву персоналу з метою оперативного комплектування штатних посад МПО.
- Забезпечення збереження інформації про об’єкти суб’єктів господарювання, що стала відома у зв'язку з виконанням обов’язків.
- Здійснення інших функції, передбачених законодавством.
-
- Майно та фінансування МПО
- Майно МПО становлять закріплені за нею матеріальні цінності та оборотні кошти, одержані в установленому порядку.
- Майно МПО використовується лише за його цільовим і функціональним призначенням. Розпорядження майном та його відчуження здійснюється відповідно до вимог чинного законодавства.
- Джерелами формування майна МПО є майно: передане в установленому законодавством порядку від місцевих органів влади, органів місцевого самоврядування, суб'єктів господарювання, територіального органу ДСНС; придбане за рахунок коштів місцевих бюджетів; передане підприємствами, що знаходяться на території громади; отримане за рахунок добровільних пожертвувань від юридичних та фізичних осіб, гуманітарних програм (у тому числі міжнародних); з інших джерел, не заборонених чинним законодавством.
- Джерелами фінансування МПО є кошти: місцевого бюджету; підприємств, установ і організацій, отримані МПК у встановленому порядку за аварійно-рятувальне обслуговування на договірній основі об'єктів та територій; отримані за рахунок добровільних пожертвувань юридичних та фізичних осіб; державного фонду регіонального розвитку; цільової субвенції на інфраструктурний розвиток об'єднаних громад; з інших джерел, не заборонених чинним законодавством.
- Бюджетні кошти використовуються у порядку, визначеному бюджетним законодавством.
- Приміщення, засоби зв’язку, техніка, інше майно, а також кошти, що в установленому порядку надходять від юридичних та фізичних осіб (благодійна і гуманітарна допомога, плата за надання послуг тощо) для забезпечення діяльності МПО, підлягають обліку та використанню згідно із законодавством.
- Оплата праці персоналу МПО здійснюється відповідно до чинного законодавства.
- МПО здійснює користування землею та природними ресурсами згідно із чинним законодавством.
- Збитки, завдані МПО у результаті порушення її майнових прав фізичними та юридичними особами, відшкодовуються в установленому порядку.
- Транспортні засоби МПО із кольорографічними позначеннями, світловою та звуковою сигналізацією належать до категорії оперативних транспортних засобів.
- Управління (керівництво) МПО
- МПО очолює відповідальна особа, яка призначається на посаду і звільняється з посади за рішенням голови Лопатинської територіальної громади.
- Посадові обов’язки за кожною посадою визначаються відповідними посадовими інструкціями. Посадові інструкції начальника (заступника начальника) мають відповідати обов’язкам, передбаченим у цьому Положенні.
- Відповідальна особа МПО:
- Здійснює безпосередньо керівництво МПО, виконання покладених на пожежно-рятувальний підрозділ завдань і функцій, належний рівень готовності до гасіння пожеж, проведення аварійно-рятувальних та інших невідкладних робіт, ефективне використання і збереження закріпленого за МПО майна, збереження життя та здоров’я персоналу.
- Несе персональну відповідальність за виконання покладених на МПО завдань і функцій, організацію та результати її діяльності.
- Представляє МПО в органах влади, діє від імені МПО у відносинах з іншими підприємствами, установами та організаціями незалежно від форми власності та фізичними особами або дає на це доручення працівникам МПО.
- Організовує, забезпечує та контролює виконання вимог законодавства, рішень місцевих органів місцевого самоврядування, інших нормативно- правових актів з питань забезпечення МПО.
- Здійснює планування роботи МПО, контролює виконання запланованих заходів.
- Звітує перед органом місцевого самоврядування про виконання покладених на МПО завдань, планів роботи, усунення порушень і недоліків, виявлених під час проведення перевірок діяльності МПО, а також про притягнення до відповідальності працівників, винних у допущених порушеннях.
- Здійснює добір персоналу і забезпечує організацію роботи з комплектування МПО кваліфікованими працівниками, подає пропозиції щодо їх призначення на посади, формує кадровий резерв.
- Організовує роботу та забезпечує взаємодію МПО з територіальним органом ДСНС та закладами освіти ДСНС з питань підготовки, перепідготовки, підвищення кваліфікації основних працівників МПО, а також проведення спільних навчань, тренувань тощо.
- Подає органу місцевого самоврядування пропозиції щодо створення для працівників МПО належних умов для виконання покладених на них обов’язків, здійснює контроль за дотриманням розпорядку дня та порядку в приміщеннях, у яких розташовується пожежно-рятувальний підрозділ, а також пропозиції щодо організаційно-штатної структури МПО, з фінансово- господарських та інших питань, покращення матеріально-технічного забезпечення пожежно-рятувального підрозділу, що сприяють підвищенню рівня праці та соціального захисту працівників.
- Проводить огляд, планові та оперативні перевірки наявності, стану збереження і використання техніки, пального, інших матеріальних цінностей МПО, їх готовності до виконання завдань за призначенням.
- Видає накази та дає доручення, обов’язкові для виконання працівниками МПО, контролює їх виконання.
- Ініціює застосування заохочень та накладення стягнень на працівників МПО відповідно до законодавства про працю.
- Забезпечує взаємодію МПО з підрозділами Оперативно-рятувальної служби цивільного захисту, спеціальними формуваннями та службами з питань цивільного захисту, а також підприємствами, установами та організаціями незалежно від форм власності, розташованими на території громади.
-
- Забезпечує виконання працівниками МПО заходів безпеки праці під час несення служби, гасіння пожеж, проведення аварійно-рятувальних та інших невідкладних робіт.
- Подає органу місцевого самоврядування пропозиції до кошторису, організовує його виконання, а також контроль за правильним і економним витрачанням бюджетних коштів і матеріальних ресурсів, додержанням фінансової розрахункової дисципліни та своєчасним поданням бухгалтерської і статистичної звітності. Розпоряджається коштами в межах затвердженого кошторису на утримання МПО.
- Забезпечує дотримання працівниками МПО законодавства з питань запобігання та протидії корупції.
- Виїжджає на пожежі, місця аварій та стихійного лиха відповідно до встановленого порядку, керує роботою працівників МПО з їх ліквідації.
7.20 Зупиняє гасіння пожеж, проведення аварійно-рятувальних та інших невідкладних робіт, якщо виникла підвищена загроза життю працівників МПО.
-
- Забезпечує додержання встановленого порядку щодо інформування територіального органу ДСНС про виникнення НС та НП.
- Бере участь у розгляді органом місцевого самоврядування питань, пов’язаних із діяльністю МПО.
- Виконує інші функції відповідно до покладених на підрозділ завдань.
- Порядок комплектування, соціальні права та гарантії працівників МПО
- Працівники МПО здійснюють гасіння пожеж, проводять аварійно-рятувальні та інші невідкладні роботи.
- Працівниками МПО можуть бути особи, які досягли 18- річного віку, мають повну цивільну дієздатність, здатні за станом здоров’я виконувати покладені на них обов’язки, що підтверджується попередніми та періодичними медичними оглядами.
- Підготовка, перепідготовка, підвищення кваліфікації працівників здійснюється у закладах освіти ДСНС.
-
- Працівники МПО, які не пройшли відповідної підготовки, до гасіння пожеж, проведення аварійно-рятувальних та інших невідкладних робіт не допускаються.
- Працівники МПО повинні проходити періодичні медичні огляди відповідно до порядку, встановленого МОЗ України.
- Працівники МПО в обов’язковому порядку підлягають особистому страхуванню за рахунок коштів відповідних органів місцевого самоврядування, що утворили МПО.
- Працівники МПО реалізують право на працю шляхом укладання трудового договору.
- Трудові відносини, особливості праці (тривалість робочого часу та відпочинку) працівників МПО регулюються законодавством про працю.
- Оплата праці персоналу здійснюється у порядку, визначеному чинним законодавством. Встановлення надбавок, доплат та преміювання здійснюється в межах видатків, передбачених кошторисом.
- Питання щодо соціального захисту працівників МПО, покращення умов їх праці, життя і здоров’я та членів їх сімей вирішуються органом місцевого самоврядування відповідно до законодавства.
- Працівники МПО, які відповідно до своїх обов’язків залучаються до ліквідації НС та НП, надається медична допомога та медико-психологічна реабілітація згідно з чинним законодавством.
- За сім’єю загиблого (померлого) працівника МПО зберігається право на пільги, якими він користувався за місцем роботи згідно з чинним законодавством.
- Ліквідація і реорганізація МПО
- Припинення діяльності МПО здійснюється за рішенням органу місцевого самоврядування, що його утворив, із завчасним (не менше ніж за 60 днів) інформуванням територіального органу ДСНС.
- У разі припинення діяльності МПО працівникам, які звільняються, гарантуються їх права згідно з трудовим законодавством України.
- Порядок внесення змін до Положення
Внесення змін та доповнень до цього Положення здійснюється Лопатинською селищною радою, за погодженням з територіальним органом ДСНС.
ЛОПАТИНСЬКА СЕЛИЩНА РАДА
ЧЕРВОНОГРАДСЬКОГО РАЙОНУ ЛЬВІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
сорок шоста сесія восьмого скликання
Р І Ш Е Н Н Я
« » 2024 року №
Про затверддження Комплексної програми
соціальної підтримки окремих категорій громадян Лопатинської ТГ
на 2025-2027 роки
Керуючись ст. 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», з метою забезпечення реалізації на території громади державної політики у сфері соціального захисту населення, враховуючи рекомендації постійних комісій, Лопатинська селищна рада
В И Р І Ш И Л А
1.Затвердити Комплексну програму соціальної підтримки окремих категорій громадян Лопатинської ТГ на 2025-2027 роки.
2.Фінансування Програми здійснювати в межах асигнувань, затверджених на відповідні роки, та фінансових можливостей бюджету і інших джерел фінансування, не заборонених чинним законодавством.
3.Контроль за виконанням даного рішення покласти на постійну комісію з питань планування, бюджету,фінансів,енергозбереження та інвестиції при Лопатинській селищній раді.
Селищний голова Олег МИКИТИН
Додаток 1 |
ЗАТВЕРДЖЕНО |
Рішенням сесії Лопатинської селищної ради |
№ від .2024 року |
Селищний голова Олег МИКИТИН
Комплексна програма
соціальної підтримки окремих категорій громадян Лопатинської ТГ
на 2025-2027 роки
Замовник програми:
Сектор з питань соціального захисту населення
гуманітарного відділу
Лопатинської селищної ради Ольга АНДРІЇВ __________
ПОГОДЖЕНО:
Фінансовий відділ
Лопатинської селищної ради Світлана КУЛИЧ____________
- рік
1.ПАСПОРТ
Комплексної програми
соціальної підтримки окремих категорій громадяну Лопатинській ТГ
на 2025-2027 роки
1. |
Ініціатор розроблення Програми |
Лопатинська селищна рада |
2. |
Підстава для розроблення Програми |
Підвищення кількості та якості надання соціальних послуг, ефективності проведення місцевої політики щодо покращення якості життя вразливих груп населення, впровадження нових механізмів посилення адресності надання допомоги, соціальний захист пільгових категорій громадян.
|
3. |
Дата, номер документу про затвердження Програми |
Рішення сесії Лопатинської селищної ради № від 28 листопада 2024 року |
4. |
Розробники Програми
|
Сектор з питань соціального захисту населення гуманітарного відділу Лопатинської селищної ради
|
5. |
Співрозробник Програми
|
- |
6. |
Відповідальний виконавець |
Лопатинська селищна рада |
7. |
Терміни реалізації Програми |
2025-2027 роки |
8. |
Джерела фінансування |
Бюджет Лопатинської селищної територіальної громади, інші джерела, не заборонені законодавством |
9. |
Обсяг фінансових ресурсів, необхідних для реалізації Програми ( в т.ч. за джерелами фінансування) |
1620000,00грн-місцевий бюджет |
2. Проблема, на розв’язання якої спрямована Програма :
На сьогоднішній день цілий ряд причин визнається визначальними у скрутному становищі доволі великої кількості громадян в Україні. Частково ці причини можуть і мають бути усунені завдяки діям на місцевому рівні, тим більше, враховуючи кількість охоплених негативними наслідками вразливих груп населення. Основними проблемами в соціальній сфері громади є:
- недостатні обсяги державних соціальних гарантій для забезпечення соціального захисту окремих категорій населення;
- недостатність фінансування заходів соціального захисту населення;
Останнім часом стрімко зросла кількість звернень від громадян, які гостро потребують матеріальної підтримки на лікування, медико-соціальну реабілітацію, на закупівлю ліків тощо. Тому одним з важливих видів соціальної підтримки мешканців громади, які опинилися в скрутній життєвій ситуації є надання одноразової адресної грошової допомоги.
Також гострою є проблеми інвалідності, які пов’язані з наявністю чисельних соціальних та фізичних бар’єрів, які не дозволяють особам з обмеженими фізичними можливостями активно включатись до життя суспільства й повноцінно брати участь у ньому. З метою забезпечення добробуту, покращення соціального самопочуття людини, розроблено додаткові заходи щодо надання різних видів соціальної допомоги.
Основними принципами надання соціальної допомоги визначено: адресність, індивідуальний підхід, доступність, відкритість, гуманність, комплексність, максимальна ефективність використання бюджетних коштів, законність, соціальна справедливість, конфіденційність,
3.Мета Програми
Програму розроблено з метою підвищення рівня соціального захисту окремих категорій населення громади: осіб з інвалідністю, людей похилого віку, малозабезпечених, багатодітних сімей, сімей внутрішньо переміщених громадян, покращення їх добробуту, медичного обслуговування, а також забезпечення проведення інформаційно-роз’яснювальної роботи серед населення щодо конституційних прав і гарантій.
4. Завдання і заходи виконання Програми
Програма реалізується шляхом здійснення заходів(Додаток 1):
І. Надання одноразової адресної грошової допомоги громадянам у зв’язку зі скрутним матеріальним становищем:
До визначення «скрутне матеріальне становище» підлягає:
1. Надзвичайна ситуація (техногенного, природного характеру), внаслідок якої заподіяно значної шкоди майну постраждалих чи їх здоров’ю;
2. Лікування (тяжкі, з ускладненням хвороби, оперативне лікування, яке вимагає значних фінансових витрат);
3. Смерть одинокої особи, або особи, від поховання якої відмовилися родичі.
Рішення про надання одноразової адресної грошової допомоги та її розмір, згідно наданих нижче перелічених документів вищевказаним категоріям громадян приймає Комісія.
1.1.Для розгляду питання щодо надання одноразової адресної грошової допомоги громадянам, які потрапили в надзвичайну ситуацію, подаються такі документи:
-заява;
-довідка про склад сім’ї, видана не пізніше місячного строку на дату звернення;
- копія документа, що посвідчує особу громадянина України, витяг з реєстру тг про місце реєстрації;
- копія РНОКПП, крім осіб, які через свої релігійні переконання відмовились від прийняття РНОКПП та повідомили про це відповідний орган державної податкової служби і мають відмітку у паспорті;
-акт обстеження матеріально-побутових умов проживання;
-акт пожежної частини про пожежу, яка сталася; акт у випадку стихійного лиха;
- відкритий у відділені банку картковий чи інший рахунок.
Розмір одноразової адресної грошової допомоги громадянам становить від 1000 до 10000 грн.
1.2.Для розгляду питання щодо надання одноразової адресної грошової допомоги тяжкохворим громадянам, а також у зв’язку з хворобою впродовж тривалого періоду, оперативним втручанням, які потребують значних фінансових витрат та інше, подаються такі документи:
-заява;
- довідка про склад сім’ї, видана не пізніше місячного строку на дату звернення;
- копія документа, що посвідчує особу громадянина України, витяг з реєстру тг про місце реєстрації;
- копія РНОКПП, крім осіб, які через свої релігійні переконання відмовились від прийняття РНОКПП та повідомили про це відповідний орган державної податкової служби і мають відмітку у паспорті;
-акт обстеження матеріально-побутових умов проживання;
-довідка від лікаря закладу охорони здоров’я про перебування на лікуванні, про перебування на обліку , необхідність проведення лікування, проведене операційне лікування та інші підтверджуючі документи;
- відкритий у відділені банку картковий чи інший рахунок.
-копії рішення суду про обмеження цивільної дієздатності або визнання недієздатною особи (для недієздатних осіб та осіб, цивільна дієздатність яких обмежена);
-копії рішення суду або органу опіки та піклування про призначення опікуна або піклувальника особі (для опікунів або піклувальників).
При умові подання заяви батьками (для дітей, яким не встановлено інвалідність) до Комісії надається:
- копія документа, що посвідчує особу громадянина України, витяг з реєстру тг про місце реєстрації;
- копія РНОКПП, крім осіб, які через свої релігійні переконання відмовились від прийняття РНОКПП та повідомили про це відповідний орган державної податкової служби і мають відмітку у паспорті;
-свідоцтво про народження дитини.
Першочергово одноразова адресна грошова допомога надається особам, що страждають на онкологічні захворювання та дітям, у яких захворювання, що прогресують.
Розмір одноразової адресної грошової допомоги громадянам становить від 2000 грн до 10 000 грн.
1.3.Для розгляду організації поховання одинокої особи, або особи, від поховання якої відмовилися родичі подаються такі документи:
-заява від старости відповідного старостинського округу
-свідоцтво про смерть;
ІІ. Надання одноразової адресної грошової допомоги особам з інвалідністю І групи та дітям з інвалідністю:
2.1 Підставою для розгляду питання щодо надання одноразової адресної грошової допомоги є:
-заява;
- копія документа, що посвідчує особу громадянина України, витяг з реєстру тг про місце реєстрації;
- копія РНОКПП, крім осіб, які через свої релігійні переконання відмовились від прийняття РНОКПП та повідомили про це відповідний орган державної податкової служби і мають відмітку у паспорті;
- довідка медично-соціальної (експертної) комісії;
- довідка від лікаря закладу охорони здоров’я про перебування на диспансерному обліку та лікуванні (за наявності);
При умові подання заяви батьками (для дітей з інвалідністю) надається:
- копія документа, що посвідчує особу громадянина України, витяг з реєстру тг про місце реєстрації;
- копія РНОКПП, крім осіб, які через свої релігійні переконання відмовились від прийняття РНОКПП та повідомили про це відповідний орган державної податкової служби і мають відмітку у паспорті;
-медичний висновок про дитину з інвалідністю віком до 18 років;
-свідоцтво про народження дитини.
2.2. Розмір одноразової адресної грошової допомоги становить 3000 тис. грн.
2.3.Особи з інвалідністю І групи та діти з інвалідністю отримують адресну грошову допомогу одноразово.
ІІІ. Надання одноразової адресної грошової допомоги особам, жителям Лопатинської ТГ, а саме:
- особам, які в 2025-2027р. досягнуть 100-річчя;
3.1.Підставою для розгляду питання щодо надання одноразової адресної грошової допомоги особам, які в 2025-2027р. досягнуть 100-річчя є:
- заява;
-копія документа, що посвідчує особу громадянина України, витяг з реєстру тг про місце реєстрації;
- копія РНОКПП, крім осіб, які через свої релігійні переконання відмовились від прийняття РНОКПП та повідомили про це відповідний орган державної податкової служби і мають відмітку у паспорті;
- реквізит банку.
Розмір одноразової адресної грошової допомоги становить 10 000 грн.
ІV. Надання одноразової адресної грошової допомоги особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи.
4.1.Виплата одноразової адресної грошової допомоги здійснюється до 26 квітня поточного року , підставою для розгляду питання щодо надання одноразової адресної грошової допомоги є наявність таких документів:
- копії документа, що посвідчує особу громадянина України, витяг з реєстру тг про місце реєстрації;
- копії РНОКПП, крім осіб, які через свої релігійні переконання відмовились від прийняття РНОКПП та повідомили про це відповідний орган державної податкової служби і мають відмітку у паспорті;
- посвідчення особи, яка постраждала від Чорнобильської катастрофи.
-реквізит банку.
Розмір одноразової адресної грошової допомоги становить 2000,00 грн.
V.Надання пільг населенню (крім ветеранів війни і праці, військової служби, органів внутрішніх справ та громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи) на оплату житлово-комунальних послуг;
5.1.Кошти виділяються при умові подання наступних документів:
Персональна облікова карта; документ, що посвідчує особу(копії); довідки про присвоєння ідентифікаційного номера у Державному реєстрі; особовий рахунок організації по наданню житлово-комунальних послуг та придбання твердого палива; довідки про склад сім’ї, довідки МСЕК.
Обсяг фінансування 100 000,00 грн
Пільги надаються окремим категоріям громадян, які не мають і не можуть набути статусу категорії, що фінансується за рахунок коштів Державного бюджету, а саме:
1.Сім’ям, в яких проживає дві та більше особи з інвалідністю І та ІІ групи (враховуючи дітей з інвалідністю до 18-ти років) – 50% знижки на кожну особу з інвалідністю в межах норм користування;
2.Одиноким особам з інвалідністю з дитинства І групи – 50%;
3.Одиноким особам з інвалідністю з дитинства ІІ групи – 40%;
4.Особам з інвалідністю по зору І групи – 50%;
5.Особам з інвалідністю по зору ІІ групи – 40%;
6.Ветеранам УПА – 50%.
Встановити соціальну норму житла , в межах якої надаються громадянам пільги на оплату комунальних послуг - з постачання та розподілу природного газу -21 м. кв. опалювальної площі на одну особу та на приготування їжі відповідно, але не більше опалювальної площі помешкання та не більше фактичного споживання.
За умови постачання газу пільговим категоріям громадян НАК «Нафтогаз України» відповідно до розрахунків згідно Постанови КМУ № 409 від 06.08.2014року «Про встановлення державних соціальних стандартів у сфері житлово-комунального обслуговування» встановити фіксовані норми споживання газу відповідною пільговою категорією, наведені в таблиці:
Категорія пільговика |
Відсоток пільги,% |
Фіксована норма споживання на 1 пільговика, метри кубічні |
|||
У разі відсутності централізованого гарячого водопостачання та газового водонагрівача |
За наявності газового водонагрівача |
||||
В неопалювальний період |
В опалювальний період |
В неопалювальний період |
В опалювальний період |
||
Сім’ї, в яких проживає дві та більше особи з інвалідністю І та ІІ групи (враховуючи дітей з інвалідністю до 18-ти років) |
100 |
5,4 |
93,01 |
10,5 |
98,11 |
Одиноким особам з інвалідністю з дитинства І групи |
50 |
2,7 |
46,5 |
5,25 |
49,06 |
Одиноким особам з інвалідністю з дитинства ІІ групи |
40 |
2,16 |
37,2 |
4,2 |
39,24 |
Особам з інвалідністю по зору І групи
|
50 |
2,7 |
46,5 |
5,25 |
49,06 |
Особам з інвалідністю по зору ІІ групи |
40 |
2,16 |
37,2 |
4,2 |
39,24 |
Ветеранам УПА |
50 |
2,7 |
46,5 |
5,25 |
49,06 |
VI.Надання соціальних гарантій фізичним особам, які надають соціальні послуги з догляду на непрофесійній основі.
6.1.Розгляд питання здійснюється відповідно до Порядку подання та оформлення документів, призначення і виплати компенсації фізичним особам, які надають соціальні послуги з догляду на непрофесійній основі, затвердженого ПКМУ №859 від 23.09.2020 року «Деякі питання призначення і виплати компенсації фізичним особам, які надають соціальні послуги з догляду на непрофесійній основі» та наказу Мінсоцполітики №150 від 17.05.2022 року «Про затвердження Методики обчислення середньомісячного сукупного доходу сім’ї для надання соціальних послуг».
6.2.До заяви, крім основних документів, додаються:
-довідка про склад сім’ї;
-довідки про пай;
-відомості з Державного реєстру фізичних осіб-платників податків про суми виплачених доходів та утриманих податків за відповідний період;
-довідка з навчального закладу про отримання (неотримання) стипендії;
-свідоцтво про шлюб (за потреби)
-свідоцтво про народження дітей (за потреби);
-довідка про можливість надавати соціальні послуги з догляду;
-довідка з центру зайнятості (для непрацюючих осіб).
Обсяг фінансування 1000 000,00грн.
5. Обсяги та джерела фінансування Програми
Фінансування заходів Програми здійснюватиметься за рахунок коштів місцевого бюджету. Обсяг фінансування місцевого бюджету складає 1 000 000,00 гривень. (Додаток 2)
6.Строки та етапи виконання Програми
Реалізація заходів і завдань Програми запланована протягом 2025-2027 років
7.Очікувані результати та ефективність Програми
Виконання визначених Програмою заходів підвищить рівень соціального захисту окремих категорій населення громади: осіб з інвалідністю, людей похилого віку, малозабезпечених, багатодітних сімей, сімей внутрішньо переміщених громадян, покращить їх добробут, медичне обслуговування, а також забезпечить проведення інформаційно-роз’яснювальної роботи серед населення щодо конституційних прав і гарантій.
8. Координація та контроль за ходом виконання Програми.
Головний розпорядник коштів -Лопатинська селищна рада.
Виконання Програми здійснюється шляхом реалізації її заходів і завдань виконавцями Програми.
Безпосередній контроль за виконанням завдань і заходів Програми, за цільовим та ефективним використанням коштів здійснює комісія з питань планування, бюджету, фінансів, енергозбереження та інвестиції Лопатинської селищної ради
Звітування виконавців Програми:
Відповідальний виконавець для здійснення моніторингу реалізації Програми раз на рік до 15 числа другого місяця, наступного за звітним періодом, подає фінансовому відділу щорічний звіт про результати виконання Програми. До звіту додається пояснювальна записка.
У двомісячний термін після закінчення встановленого строку виконання Програми, відповідальний виконавець (розробник) Програми складає підсумковий звіт про результати її виконання згідно додатку 5 та подає його фінансовому відділу Лопатинської селищної ради. До звіту додається пояснювальна записка.
Щороку в строки, визначені рішенням Лопатинської селищної ради (не пізніше 1 квітня року, наступного за звітним), звіт про хід виконання Програми та ефективність реалізації їх заходів заслуховується на сесіях селищної ради, про що фінансовим відділом готується рішення сесії селищної ради .
Секретар селищної ради Галина БІЛИК
Додаток 2
до Програми
ПЕРЕЛІК
напрямів, завдань і заходів Комплексної програми
соціальної підтримки окремих категорій громадян
Лопатинської ТГ на 2025-2027 роки
(назва Програми)
№ п/п
|
Назва напряму (пріоритетні завдання) |
Заходи Програми |
Строк виконання |
Виконавці |
Орієнтовні обсяги фінансування, грн., у тому числі |
Джерела фінансування, грн. |
Очікуваний результат |
|||
всього |
2025 |
2026 |
2027 |
|||||||
1 |
2 |
3 |
4 |
5 |
6 |
7 |
8 |
9 |
10 |
11 |
1. |
Забезпечення надання одноразової адресної грошової допомоги громадянам у зв'язку зі скрутним матеріальним становищем |
1.1.Надання одноразової адресної грошової допомоги громадянам, які потрапили в надзвичайну ситуацію |
Протягом року |
Лопатинська селищна рада |
|
20 000 |
|
|
Бюджет Лопатинської селищної ради, кошти обласного бюджету, інші джерела, не заборонені законодавством |
Підтримка соціально-незахищених верств населення, які опинилися у скрутній життєвій ситуації |
|
|
1.2.Надання одноразової адресної грошової допомоги тяжкохворим громадянам, у зв’язку з хворобою впродовж тривалого періоду, оперативним втручанням, які потребують значних фінансових витрат і ін.
|
Протягом року |
Лопатинська селищна рада |
|
400 000 |
|
|
Бюджет Лопатинської селищної ради |
Посилення соціального захисту та фінансової підтримки найменш захищених категорій громадян, вирішення їх найбільш болючих проблем |
|
|
1.3.Організація поховання одиноких осіб або осіб, від поховання яких відмовилися родичі |
Протягом року |
Лопатинська селищна рада |
|
20 000 |
|
|
Бюджет Лопатинської селищної ради |
Надання в установленому порядку фінансово-матеріального забезпечення поховання осіб, які не досягли пенсійного віку на момент смерті та у яких відсутні родичі |
2. |
Забезпечення надання грошової допомоги особам з інвалідністю |
2.1.Надання одноразової адресної грошової допомоги особам з інвалідністю І групи та дітям з інвалідністю |
Протягом року |
Лопатинська селищна рада |
|
36 000 |
|
|
Бюджет Лопатинської селищної ради |
Надання додаткових соціальних гарантій, не передбачених законодавством України, для різних малозахищених категорій населення |
3. |
Забезпечення надання грошової допомоги особам похилого віку |
3.1.Надання одноразової адресної грошової допомоги особам, які в 2025-2027 роках досягнуть 100-річчя. |
Протягом року |
Лопатинська селищна рада |
|
20 000 |
|
|
Бюджет Лопатинської селищної ради |
Підвищення рівня соціальної захищеності найбільш вразливих верств населення. |
|
|
|
||||||||
4. |
Забезпечення надання грошової допомоги особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи |
4.1.Надання одноразової адресної грошової допомоги особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи |
Один раз в рік |
Лопатинська селищна рада |
|
24 000 |
|
|
Бюджет Лопатинської селищної ради |
Соціальна та фінансова підтримка осіб, постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи. |
5. |
Забезпечення надання пільг населенню. |
5.1.Надання пільг населенню (крім ветеранів війни і праці, військової служби, органів внутрішніх справ та громадян які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи) |
Протягом року |
Лопатинська селищна рада |
|
100000 |
|
|
Бюджет Лопатинської селищної ради |
Підвищення рівня соціальної захищеності найбільш вразливих верств населення. |
6. |
Забезпечення надання соціальних гарантій фізичним особам, які надають соціальні послуги з догляду на непрофесійній основі |
6.1.Надання соціальних гарантій фізичним особам, які надають соціальні послуги з догляду на непрофесійній основі |
Протягом року |
Лопатинська селищна рада |
|
1000000 |
|
|
Бюджет Лопатинської селищної ради |
Підвищення кількості та якості надання соціальних послуг, підтримка соціально вразливих категорій населення. |
Секретар селищної ради Галина БІЛИК
Примітка:
У графі 10 «Джерела фінансування» вказуються джерела, за рахунок яких буде виконуватися захід (державний, обласний, місцеві бюджети, інші джерела.) У випадку, якщо виконання окремих заходів не потребує залучення коштів, у графі зазнача-ється «фінансування не потребує».
У графі 11 «Очікуваний результат» зазначаються показники продукту,ефективності , якості виконання окремих заходів програми (за період дії програми)
Додаток 3
Обсяги та джерела фінансування Комплексної програми
соціальної підтримки окремих категорій громадян
Лопатинської ТГ на 2025-2027 роки
(назва програми)
Обсяг коштів, які пропонується залучити на виконання програми |
Етапи виконання |
Усього витрат на виконання |
||||
І |
ІІ |
ІІІ |
||||
20__р. |
20__р |
20__р |
20__-20__рр. |
20__-20__рр. |
||
Обсяг ресурсів, усього, у тому числі: |
1620000 |
|
|
|
|
1620000 |
коштів державного бюджету |
|
|
|
|
|
|
коштів обласного бюджету |
|
|
|
|
|
|
коштів місцевого бюджету |
1620000 |
|
|
|
|
1620000 |
коштів інших джерел |
|
|
|
|
|
|
Секретар селищної ради Галина БІЛИК
ПАТИНСЬКА СЕЛИЩНА РАДА
ЧЕРВОНОГРАДСЬКОГО РАЙОНУ ЛЬВІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
сорок шоста сесія восьмого скликання
Р І Ш Е Н Н Я
« 28 » листопада 2024 року №
Про затвердження Програми
підтримки творчих та обдарованих дітей
та педагогічних працівників
Лопатинської селищної територіальної
громади на 2025-2027 роки
Відповідно до статті 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», враховуючи рішення виконавчого комітету Лопатинської селищної ради № від 27 листопада 2024 року «Про схвалення проєктів місцевих цільових Програм » а також беручи до уваги висновки постійних депутатських комісій ,
Лопатинська селищна рада
В И Р І Ш И Л А:
1.Затвердити Програму підтримки творчих та обдарованих дітей та педагогічних прцівників закладів освіти Лопатинської селищної територіальної громади на 2025-2027 роки
2.Програму«Відзначення здобувачів та педагогічних працівників закладів освіти Лопатинської ТГ на 2023-2025 роки» затверджену рішенням сесії Лопатинської селищної ради №3 від 13 червня 2023 року «Про затвердження Програми «Відзначення здобувачів та педагогічних працівників закладів освіти Лопатинської ТГ на 2023-2025 роки»» вважати такою що втратила чинність.
3.Фінансування Програми здійснювати в межах бюджетних асигнувань.
4.Контороль за виконанням рішення покласти на голову комісії з питань
планування, бюджету, фінансів, енергозбереження та інвестиції Н.Війтович
Селищний голова Олег МИКИТИН
Додаток 1 |
ЗАТВЕРДЖЕНО |
Рішенням сесії Лопатинської селищної ради |
№ від .2024 року |
Селищний голова Олег МИКИТИН
ПРОГРАМА
«Підтримки творчих та обдарованих дітей та педагогічних працівників закладів освіти Лопатинської селищної територіальної громади» на 2025-2027 роки
Замовник програми :
Гуманітарний відділ
Лопаинської селищної ради ____________________
Погоджено
Начальник фінансового відділу Світлана КУЛИЧ ____________
І. ПАСПОРТ ПРОГРАМИ
підтримки творчих та обдарованих дітей та педагогічних прцівників закладів освіти Лопатинської селищної територіальної громади
на 2025-2027 роки
1. |
Ініціатор розроблення Програми |
Гуманітарний відділ Лопатинської селищної ради |
2. |
Підстава для розроблення програми |
ст. 25 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», Закону України «Про освіту» та Законів Україну «Про повну загальну середню освіту» |
3. |
Дата, номер документу про затвердження Програми |
Рішення сесії Лопатинської селищної ради № від 28 листопада 2024 року |
4. |
Розробник Програми |
Гуманітарний відділ Лопатинської селищної ради |
5. |
Співрозробник Програми |
|
6. |
Відповідальний виконавець |
Лопатинська селищна рада, ЗЗСО Лопатинської ТГ |
|
Учасники Програми |
Лопатинська селищна рада, ЗЗСО Лопатинської ТГ |
7. |
Термін реалізації програми |
2025– 2027 роки |
8. |
Джерела фінансування |
Місцевий бюджет |
9. |
Обсяг фінансових ресурсів, необхідних для реалізації Програми (в тому числі за джерелами фінансування) |
|
Селищний голова Олег МИКИТИН
ІІ. Проблема, на розв’язання якої спрямована програма
Програма Підтримки творчих та обдарованих дітей та педагогічних працівників закладів освіти Лопатинської селищної територіальної громади на 2025-2027 роки (далі — Програма) спрямована на виявлення кращого досвіду роботи з обдарованими дітьми, популяризації досягнень обдарованих учнів та їх педагогів, надання матеріальної підтримки кращим обдарованим учням та подяка їх наставникам. На забезпечення формування інтелектуального потенціалу нації шляхом створення оптимальних умов для виявлення обдарованої молоді і надання їй підтримки в розвитку творчого потенціалу, самореалізації та духовного вдосконалення.
Впровадження програми передбачає тісну співпрацю всіх учасників освітнього процесу, як педагогічних працівників так і здобувачів освіти.
Складна ситуація пошуку, розвитку і підтримки обдарованої молоді викликана насамперед:
- відсутністю цілісної загальнодержавної системи роботи з обдарованими учнями та належного правового, фінансового, організаційного, науково-методичного забезпечення;
-відсутністю цільового асигнування щодо забезпечення роботи з обдарованою молоддю.
Для реалізації Програми необхідною умовою є поєднання традицій з інноваційними процесами, оновлення змісту та форм організації освітньої діяльності, постійне підвищення кваліфікації педагогічних працівників, удосконалення їх творчого потенціалу.
Програма має відкритий характер, може корегуватися, конкретизуватися, змінюватися, доповнюватися в залежності від реальних умов. Впровадження Програми не виключає також реалізацію інших програм і проектів, може синтезуватися та інтегруватися з ними.
ІІІ. Мета Програми
-
розвиток інтелектуальних, творчих здібностей дітей;
-
створення сприятливих умов для самореалізації особистості учня;
-
покращення якості підготовки учнів щодо стандартів базової загальної та середньої освіти;
-
підвищення результативності олімпіад, конкурсів, турнірів, науково-дослідницьких робіт учнів, ЗНО та НМТ, ;
-
військово-патріотичне виховання ,участь у туристсько-краєзнавчих конкурсах
-
підвищення рівня компетентності та педагогічної майстерності вчителів школи.
ІV. Завдання і заходи виконання Програми
Завдання Програми
-
підвищення науково-методичного супроводу роботи з обдарованою учнівською молоддю;
-
виявлення, підтримка та розвиток обдарованих дітей;
-
визначення основних напрямів роботи з талановитими дітьми, впровадження інноваційних методів роботи;
-
підвищення соціального статусу обдарованої молоді та її наставників;
-
забезпечити нагородження учнів та їх наставників за отримання призових місць в олімпіадах, конкурсах, спортивних змаганнях.
Заходи Виконання Програми
- створення банку даних обдарованих дітей;
- сприяння наступності в системі роботи з обдарованою молоддю загальноосвітніх, позашкільних навчальних закладів;
-залучення обдарованої молоді до науково-дослідницької, експериментальної, творчої діяльності із організацією роботи факультативів, гуртків, спортивних, туристичних, дитячо-юнацьких, військово-спортивних змагань та ін..;
- участь у предметних олімпіадах, конкурсах, конкурсах-захистах, турнірах, популяризація здобутків обдарованої молоді;
- розроблення дієвого механізму стимулювання обдарованої молоді та її наставників;
- удосконалення навчально-матеріальної бази закладів освіти для обдарованої учнівської молоді;
- для інформування громадськості про досягнення та здобутки обдарованих дітей через засоби масової інформації та через створення Інтернет–сторінки.
Порядок виплати грошової винагороди.
-
Підставою для виплати грошової винагороди є подання начальника гуманітарного відділу Лопатинської селищної ради та розпорядження селищного голови.
-
Виплату здійснює відділ бухгалтерського обліку та звітності Лопатинської селищної ради на основі розпорядження селищного голови.
Нагородження учнів та їх учителів відповідно до заходів відбувається наступним чином;
1.Виплати грошової винагороди учням закладів освіти здійснюються в наступних обсягах:
1.1.За зайняті місця в предметних Всеукраїнських районних учнівських олімпіадах :
І місце-1000,00грн;
ІІ місце 750,00грн;
ІІІ місце 500,00грн
1.2. За зайняті місця в предметних Всеукраїнських обласних учнівських олімпіадах :
І місце-2500,00грн;
ІІ місце 2000,00грн;
ІІІ місце 1500,00грн
1.3.За зайняті місця в обласних етапах Міжнародного конкурсу з української мови імені Петра Яцека та Міжнародного мовно-літературного конкурсу учнівської та студентської молоді імені Тараса Шевченка:
І місце-2500,00грн;
ІІ місце 2000,00грн;
ІІІ місце 1500,00грн
1.4. За високий рівень досягнень за результатами 3HO або НМТ:
200 балів- 2000 грн
400 балів-4000 грн
600 балів-6000 грн
2.Виплата грошової винагороди учителям учнів , які зайняли призові місця в обласних конкурсах та олімпіадах , дорівнюють розміру грошової винагороди учнів яких вони підготували
3.За зайняті призові місця у заходах військово-патрітичного та туристсько- краєзнавчого спрямування для органїзації екскурсій та поїздок(враховуючи проживання та інші витрати) команди нагороджуються :
3.1.За зайняті призові місця у Святі героїв( яке проводиться щорічно в громаді)
І місце-10000,00грн;
ІІ місце 8000,00грн;
ІІІ місце 6000,00грн
3.2 За участь та достойне представлення Лопатинської територіальної громади у Всеукраїнській спортивно-патріотичній грі Сокіл «Джура» та Всеукраїнських туристсько -краєзнавчих конкурсах команда нагорджується грошовою винагородою у сумі 10000,грн
Розпорядником коштів по даному заходу виступає заклад освіти команди переможця чи учасника.
Порядок подання документів претендентами на отримання одноразових премій.
Керівники закладів освіти та випускники ЗЗСО подають у гуманітарний відділ на отримання виплати такі документи:
-
Копію свідоцтва про народження або копія паспорта кандидата на винагороду та копію реєстраційного номера облікової картки платника податків, номер карточки дитини або одного із батьків.
-
Копії дипломів, грамот або інших документів, які засвідчують перемоги в олімпіадах, конкурсах, результативність ЗНО.
-
Супровідний лист на ім’я селищного голови.
Додаток1 до завдань та заходів виконання Прграми.
V. Обсяги та джерела фінансування Програми
Фінансово-економічне та матеріальне забезпечення здійснюється у межах асигнувань, передбачених у місцевому бюджеті з конкретизацією коштів на виконання Програми. Орієнтовний обсяг фінансування Програми становить тис. грн., за рахунок коштів місцевого бюджету та інших джерел фінансування, не заборонених чинним законодавством. (Додаток 2)
Обсяг фінансування Програми уточнюється щороку під час складання проекту місцевого бюджету на відповідний рік у межах видатків, передбачених головному розпорядникові бюджетних коштів, відповідальному за виконання завдань і заходів Програми.
VI. Строки та етапи виконання програми
Програма буде виконуватись протягом 2025– 2027 років
VII. Очікуванні результати та ефективність Програми
Виконання Програми дасть можливість:
-
належним чином організувати роботу по відзначенню обдарованих дітей, педагогічних працівників, які досягли успіхів у Всеукраїнських учнівських олімпіадах, конкурсах, спортивних змаганнях, НМТ, тощо, створення системи морального і матеріального заохочення.
VIIІ. Координація та контроль за ходом виконання Програми.
Головний розпорядник коштів -Лопатинська селищна рада.
Виконання Програми здійснюється шляхом реалізації її заходів і завдань виконавцями Програми.
Безпосередній контроль за виконанням завдань і заходів Програми, за цільовим та ефективним використанням коштів здійснює комісія з питань планування, бюджету, фінансів, енергозбереження та інвестиції Лопатинської селищної ради
Звітування виконавців Програми:
Відповідальний виконавець для здійснення моніторингу реалізації Програми раз на рік до 15 числа другого місяця, наступного за звітним періодом, подає фінансовому відділу щорічний звіт про результати виконання Програми. До звіту додається пояснювальна записка.
У двомісячний термін після закінчення встановленого строку виконання Програми, відповідальний виконавець (розробник) Програми складає підсумковий звіт про результати її виконання згідно додатку 5 та подає його фінансовому відділу Лопатинської селищної ради. До звіту додається пояснювальна записка.
Щороку в строки, визначені рішенням Лопатинської селищної ради (не пізніше 1 квітня року, наступного за звітним), звіт про хід виконання Програми та ефективність реалізації їх заходів заслуховується на сесіях селищної ради, про що фінансовим відділом готується рішення сесії селищної ради .
Секретар селищної ради Галина БІЛИК
Додаток 2
до Програми
Обсяги та джерела фінансування Програми
Підтримки творчих та обдарованих дітей та педагогічних працівників закладів освіти Лопатинської селищної територіальної громади на 2025-2027 роки_
(назва програми)
Обсяг коштів, які пропонується залучити на виконання програми |
Етапи виконання |
Усього витрат на виконання |
|||
І |
|
|
|||
2025р. |
2026р |
2027р |
|
||
Обсяг ресурсів, усього, у тому числі: |
|
|
|
|
|
коштів державного бюджету |
|
|
|
|
|
коштів обласного бюджету |
|
|
|
|
|
коштів місцевого бюджету |
|
|
|
|
|
коштів інших джерел |
|
|
|
|
|
Секретар ради Галина БІЛИК
ЛОПАТИНСЬКА СЕЛИЩНА РАДА
ЧЕРВОНОГРАДСЬКОГО РАЙОНУ ЛЬВІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
сорок шоста сесія восьмого скликання
Р І Ш Е Н Н Я
« 28 » листопада 2024 року №
Про затвердження Програми фінансового забезпечення
представницьких витрат та інших видатків, пов’язаних
з діяльністю Лопатинської селищної ради на 2025-2027 роки
Відповідно до статті 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», враховуючи рішення виконавчого комітету Лопатинської селищної ради № від 26 листопада 2024 року «Про схвалення проєктів місцевих цільових Програм » а також беручи до уваги висновки постійних депутатських комісій ,
Лопатинська селищна рада
ВИРІШИЛА:
1. Затвердити Програму фінансового забезпечення представницьких витрат та інших видатків, пов’язаних з діяльністю Лопатинської селищної ради на 2025-2027 роки, згідно з додатком до цього рішення.
2. Контроль за виконанням цього рішення покласти на постійну комісію з питань бюджету, фінансів, податків, планування соціально - економічного розвитку.
Селищний голова Олег МИКИТИН
ЗАТВЕРДЖЕНО |
Рішенням сесії Лопатинської селищної ради |
№ від .2024 року |
Селищний голова Олег МИКИТИН
Програма
фінансового забезпечення представницьких витрат та інших видатків, пов’язаних з діяльністю Лопатинської селищної ради на 2025-2027 роки
Замовник програми :
Відділ бухгалтерського обліку
та звітності Галина ЧИРКО ____________________
Погоджено
Начальник фінансового відділу Світлана КУЛИЧ ____________
1.ПАСПОРТ ПРОГРАМИ
фінансового забезпечення представницьких витрат та інших видатків, пов’язаних з діяльністю Лопатинської селищної ради на 2025-2027 роки
(найменування місцевої Програми)__
1. |
Ініціатор розроблення Програми |
Лопатинська селищна рада |
2. |
Підстава для розроблення Програми |
ст. 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», наказу Міністерства фінансів України від 14.09.2010 № 1026 «Про затвердження норм коштів на представницькі цілі бюджетних установ та порядку їх витрачання», |
3. |
Дата, номер документу про затвердження Програми |
Рішення сесії 8 скликання № від28 листопада 2024 року |
4. |
Розробники Програми
|
Відділ бухгалтерського обліку та звітності Лопатинської селищної ради |
5. |
Співрозробник Програми
|
|
6. |
Відповідальний виконавець |
Лопатинська селищна рада |
7. |
Терміни реалізації Програми |
2025-2027рр |
8. |
Джерела фінансування |
Бюджет Лопатинської селищної територіальної громади |
9. |
Обсяг фінансових ресурсів, необхідних для реалізації Програми ( в т.ч .за джерелами фінансування) |
100000,00 грн.. |
Селищний голова ____________ Олег МИКИТИН
2. Проблема, на розв’язання якої спрямована Програма
Чинне законодавство України передбачає, що органи місцевого самоврядування можуть виступати організаторами заходів місцевого значення та учасниками заходів загальнодержавного та міжнародного значення. Програма фінансового забезпечення представницьких витрат та інших видатків, пов’язаних із діяльністю Лопатинської селищної ради на 2025-2027 роки (далі - Програма) розроблена відповідно до п. 22 ст. 26 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", Указів Президента України щодо відзначення загальнодержавних та професійних свят та ін.. Ця Програма обґрунтовує й деталізує порядок формування, структуру витрат, формування коштів на представницькі витрати, звітність і планування проведення представницьких заходів Лопатинською селищною радою (далі – селищна рада).
3. Мета програми
Програма спрямована на забезпечення виховання патріотизму, пропагування історичної, культурної спадщини та соціально-економічного потенціалу громади, вшанування пам’яті захисників Вітчизни, які внесли вагомий вклад у боротьбу за Незалежність України, проведення на території громади загальнодержавних та місцевих свят, створення відповідного іміджу при налагодженні ділових та культурних зв'язків, популяризації геральдичної символіки громади, зміцнення авторитету органів державної влади та органів місцевого самоврядування, підтримки територіальної громади, тощо. Ці заходи проводяться винятково від імені селищної ради, проведення таких заходів здійснюється згідно розпорядження селищного голови.
4. Завдання і заходи виконання Програми
1. Організація проведення на території Лопатинської селищної територіальної громади заходів місцевого, районного, обласного, загальнодержавного та міжнародного значення (в тому числі представницькі витрати), пов’язаних із відзначенням:
- державних свят;
- пам’ятних дат (у тому числі святкування дат, пов’язаних з утворенням громади, тощо);
- ювілеїв;
- річниць;
- професійних свят.
2. Відзначення депутатів органів місцевого самоврядування у зв’язку з ювілейними та пам’ятними датами (придбання квітів, цінних подарунків та інше).
3. Видатки на привітання керівників та працівників установ та організацій з нагоди пам’ятних дат, ювілеїв, професійних свят (придбання квітів, цінних подарунків, грамот та подяк, рамок та інше).
4. Вшанування пам’яті загиблих захисників України та членів їх сімей, депутатів органів місцевого самоврядування, в т.ч. колишніх, керівників місцевих, районних та обласних установ та організацій (придбання квітів, вінків та інше).
5. Матеріально-технічне забезпечення проведення чергових та позачергових засідань селищної ради, постійних комісій депутатів селищної ради, виконавчого комітету та інших комісій, утворених при виконкомі та селищній раді (придбання канцтоварів, води, одноразового посуду та ін..)
6. Забезпечення участі селищної ради (територіальної громади) в Асоціаціях місцевих та регіональних рад.
7. Здійснення робочих поїздок, візитів, а також прийом:
- депутатів громади та народних депутатів України;
- керівництва обласної ради та обласної державної адміністрації;
- іноземних делегацій та представників об’єднань, організацій, фундацій та фондів в рамках співпраці.
- роботи органів місцевого самоврядування та діяльності територіальної громади.
8. Документи для оформлення представницьких витрат.
8.1. Офіційні запрошення вітчизняних (іноземних) представників (делегацій) та їх відповіді на запрошення.
8.2. Програма проведення заходу.
Програму заходу затверджує голова. У ній зазначають:
— місце , дату та відповідальну особу за проведення заходу;
— перелік ТМЦ, які необхідно придбати для проведення заходу;
8.3 Звіт про проведений захід.
Звіт оформляють після завершення заходу відповідальні за нього працівники. У ньому описують результати, досягнуті під час проведення заходу.
8.4. Звіт про використання коштів, виданих на відрядження або під звіт.
Звіт оформляють за формою, затвердженою наказом Мінфіну від 28.09.2015 № 841( в редакції наказу Міністерства фінансів України від 09.05.2023 №239) До нього додають усі первинні документи, що підтверджують факт витрачання готівкових коштів та їх цільове використання (накладні, касові чеки, квитанції, закупівельні акти, рахунки тощо).
8.5. Інші первинні документи, що підтверджують зв’язок витрат із діяльністю. Такими документами є: договори, накладні, акти наданих послуг, платіжні доручення, квитанції, чеки, квитки, рахунки тощо.
5. Обсяги та джерела фінансування Програми
Фінансування Програми здійснюється за рахунок коштів місцевого бюджету. Обсяг коштів визначається згідно з рішенням сесії і може змінюватись у разі внесення змін до місцевого бюджету та програми у наступні роки дії цієї програми.
6. Строки та етапи виконання Програми
Реалізація заходів і завдань Програми запланована на 2025-2027 роки
7. Очікувані результати та ефективність Програми
Виконання Програми дасть змогу:
- забезпечити необхідні умови для здійснення повноважень та проведення видатків, пов’язаних із діяльністю Лопатинської селищної ради;
- забезпечити необхідні умови для участі представництва керівництва та працівників ради в заходах загальнодержавного, місцевого та міжнародного значення, суспільно-політичних подіях;
- вшанування пам’яті видатних осіб, військовослужбовців, відзначення пам’ятних дат, ювілеїв та професійних свят;
- забезпечити проведення тематичних семінарів щодо покращення взаємодії органів місцевого самоврядування, державного управління і територіальної громади у вирішенні питань соціально-економічного розвитку території та покращення законодавчої бази;
- забезпечити відзначення та нагородження громадян чи колективів за досягнуті результати;
8. Координація та контроль за ходом виконання Програми
Головний розпорядник коштів -Лопатинська селищна рада.
Виконання Програми здійснюється шляхом реалізації її заходів і завдань виконавцями Програми.
Безпосередній контроль за виконанням завдань і заходів Програми, за цільовим та ефективним використанням коштів здійснює комісія з питань планування, бюджету, фінансів, енергозбереження та інвестиції Лопатинської селищної ради
Звітування виконавців Програми:
Відповідальний виконавець для здійснення моніторингу реалізації Програми раз на рік до 15 числа другого місяця, наступного за звітним періодом, подає фінансовому відділу щорічний звіт про результати виконання Програми. До звіту додається пояснювальна записка.
У двомісячний термін після закінчення встановленого строку виконання Програми, відповідальний виконавець (розробник) Програми складає підсумковий звіт про результати її виконання згідно додатку 5 та подає його фінансовому відділу Лопатинської селищної ради. До звіту додається пояснювальна записка.
Щороку в строки, визначені рішенням Лопатинської селищної ради (не пізніше 1 квітня року, наступного за звітним), звіт про хід виконання Програми та ефективність реалізації їх заходів заслуховується на сесіях селищної ради, про що фінансовим відділом готується рішення сесії селищної ради .
Секретар селищної ради Галина БІЛИК
Додаток 2
до Програми
Обсяги та джерела фінансування Програми
фінансового забезпечення представницьких витрат та інших видатків, пов’язаних із діяльністю Лопатинської селищної ради на 2025-2027 роки
(назва програми)
Обсяг коштів, які пропонується залучити на виконання програми |
Етапи виконання |
Усього витрат на виконання |
|||
І |
|
|
|||
2025р. |
2026р |
2027р |
|
||
Обсяг ресурсів, усього, у тому числі: |
100000 |
|
|
100000 |
|
коштів державного бюджету |
|
|
|
|
|
коштів обласного бюджету |
|
|
|
|
|
коштів місцевого бюджету |
100000 |
|
|
100000 |
|
коштів інших джерел |
|
|
|
|
|
Секретар ради Галина БІЛИК
Додаток 2
До Програми
ПЕРЕЛІК
напрямів, завдань і заходів Програми фінансового забезпечення представницьких витрат та інших видатків, пов’язаних з діяльністю Лопатинської селищної ради на 2025-2027 роки.
(назва Програми)
№ п/п
|
Назва напряму (пріоритетні завдання) |
Заходи Програми |
Строк виконання |
Виконавці |
Орієнтовні обсяги фінансування, тис. грн., у тому числі |
Джерела фінансування, грн. |
Очікуваний результат |
|||
всього |
2025 |
2026 |
2027 |
|||||||
1 |
2 |
3 |
4 |
5 |
6 |
7 |
8 |
9 |
10 |
11 |
1 |
Організація проведення на території Лопатинської селищної територіальної громади заходів з відзначенням державних свят та пам’ятних дат
|
придбання квітів, цінних подарунків, грамот та подяк, рамок, лампадок, державної атрибутики( прапори) та інше |
Протягом року |
Лопатинська селищна рада |
55 |
55,0 |
|
|
Кошти бюджету Лопатинської селищної територіальної громади |
Забезпечить участь представництва керівництва та працівників ради в заходах загальнодержавного, місцевого та міжнародного значення |
2 |
Привітання депутатів органу місцевого самоврядування, керівників та працівників установ та організацій, колективів з нагоди пам’ятних дат, ювілеїв, професійних свят |
придбання квітів, цінних подарунків, грамот та подяк, рамок та інше |
Протягом року |
Лопатинська селищна рада |
10 |
10,0 |
|
|
Кошти бюджету Лопатинської селищної територіальної громади |
забезпечить відзначення та нагородження громадян чи колективів |
3 |
Вшанування пам’яті загиблих захисників України, членів їх сімей, депутатів органу місцевого самоврядування,в т.ч. колишніх. |
придбання ритуальних вінків, квітів, державної атрибутики( прапори), лампадок та інше
|
Протягом року |
Лопатинська селищна рада |
30 |
30,0 |
|
|
Кошти бюджету Лопатинської селищної територіальної громади |
вшанування пам’яті військовослужбовців |
4 |
Матеріально-технічне забезпечення проведення чергових та позачергових засідань селищної ради, постійних комісій депутатів селищної ради, виконавчого комітету та інших комісій, утворених при виконкомі та селищній раді |
придбання канцтоварів, води, одноразового посуду та ін. |
Протягом року |
Лопатинська селищна рада |
5 |
5,0 |
|
|
Кошти бюджету Лопатинської селищної територіальної громади |
забезпечить необхідні умови для проведення протокольних заходів |
Секретар селищної ради Галина БІЛИК
Обсяги та джерела фінансування Програми фінансового забезпечення представницьких витрат та інших видатків, пов’язаних з діяльністю Лопатинської селищної ради на 2025-2027 роки.
(назва програми)
Обсяг коштів, які пропонується залучити на виконання програми |
Етапи виконання |
Усього витрат на виконання |
||||
І |
ІІ |
ІІІ |
||||
2025р. |
2026р |
2027р |
20__-20__рр. |
20__-20__рр. |
||
Обсяг ресурсів, усього, у тому числі: |
70,0 |
|
|
|
|
|
коштів державного бюджету |
|
|
|
|
|
|
коштів обласного бюджету |
|
|
|
|
|
|
коштів місцевого бюджету |
70,0 |
|
|
|
|
|
коштів інших джерел |
|
|
|
|
|
|
ЛОПАТИНСЬКА СЕЛИЩНА РАДА
ЧЕРВОНОГРАДСЬКОГО РАЙОНУ ЛЬВІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
сорок шоста сесія восьмого скликання
Р І Ш Е Н Н Я
« 28 » листопада 2024 року №
Про затвердження Програми
надання одноразової допомоги дітям-сиротам
і дітям, позбавленим батьківського піклування,
після досягнення18-річного віку, на 2025-2027 роки »
Відповідно до статті 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», враховуючи рішення виконавчого комітету Лопатинської селищної ради № від 26 листопада 2024 року «Про схвалення проєктів місцевих цільових Програм » а також беручи до уваги висновки постійних депутатських комісій ,
Лопатинська селищна рада
В И Р І Ш И Л А:
1.Затвердити Програму надання одноразової допомоги дітям-сиротам і дітям,позбавленим батьківського піклування, після досягнення18-річного віку, на 2025-2027 роки додається
2.Фінансування Програми здійснювати в межах бюджетних асигнувань.
3.Контороль за виконанням рішення покласти на голову комісії з питань
планування,бюджету, фінансів,енергозбереження та інвестиції Н.Війтович
Селищний голова Олег МИКИТИН
ЗАТВЕРДЖЕНО
Рішенням сесії Лопатинської
селищної ради №__ від 28.11.2024
Селищний голова Олег МИКИТИН
Програма
надання одноразової допомоги дітям-сиротам і дітям,позбавленим батьківського піклування, після досягнення 18-річного віку, на 2025-2027 роки
Служба у справах дітей
Лопатинської селищної ради Світлана КРИЩУК ____________________
Погоджено
Начальник фінансового відділу Світлана КУЛИЧ ____________
2024
1.ПАСПОРТ
Програми надання одноразової допомоги дітям-сиротам і дітям позбавленим батьківського піклування, після досягнення18-річного віку, на 2025-2027 роки
1 |
Ініціатори розроблення Програми |
Служба у справах дітей Лопатинської селищної ради |
2. |
Підстава для розроблення програми |
Постанова Кабінету Міністрів України від 25.08.2005 № 823 „Про затвердження Порядку надання одноразової допомоги дітям-сиротам і дітям, позбавленим батьківського піклування, після досягнення 18-річного віку».
|
3 |
Дата, номер і назва розпорядчого документа органу виконавчої влади |
Рішення сесії Лопатинської селищної ради № від 28 листопада 2024 року |
4 |
Розробники Програми |
Лопатинська селищна рада |
5 |
Співрозробник Програми |
|
6 |
Відповідальний виконавець |
Лопатинська селищна рада |
7 |
Учасники Програми |
Лопатинська селищна рада ,Служба у справах дітей Лопатинської селищної ради |
8 |
Термін реалізації |
2025-2027 р. |
9 |
Джерела фінансування |
Місцевий бюджет |
10 |
Обсяг фінансових ресурсів, необхідних для реалізації Програми (в тому числі за джерелами фінансування) |
1810,00грн |
Селищний голова Олег МИКИТИН
2. Проблема, на розв’язання якої спрямована програма
З метою надання державної соціальної допомоги дітям-сиротам і дітям, позбавлених батьківського піклування, яким виповнилося 18 років передбачено здійснення виплати одноразової допомоги та розроблено Програму надання одноразової допомоги дітям-сиротам і дітям,позбавленим батьківського піклування, після досягнення18-річного віку, на 2025-2027 роки (далі-Програма).
Нормативно – правовою базою надання одноразової допомоги дітям-сиротам і дітям, позбавленим батьківського піклування, яким виповнилося 18 років, є Постанова Кабінету Міністрів України від 25.08.2005 № 823 „Про затвердження Порядку надання одноразової допомоги дітям-сиротам і дітям, позбавленим батьківського піклування, після досягнення 18-річного віку».
3. Мета Програми
Програму надання допомоги дітям-сиротам і дітям, позбавленим батьківського піклування, яким виповнилось 18 років, розроблено з метою соціально-правового захисту дітей даної категорії.
4. Завдання і заходи виконання Програми
Програма надання допомоги дітям-сиротам і дітям, позбавленим батьківського піклування, яким виповнилось 18 років, на 2025-2027 роки передбачає реалізацію першочергових заходів, спрямованих на забезпечення виплати одноразової грошової допомоги особам даної категорії.
Завдання Програми:
- виплата одноразової грошової допомоги дітям-сиротам та дітям, позбавленим батьківського піклування, яким виповнюється 18 років;
-створення банку даних про дітей-сиріт і дітей, позбавлених батьківського піклування , яким виповнюється 18 років в єдиній інформаційно-аналітичній системі «Діти».
Служба у справах дітей складає списки дітей-сиріт і дітей, позбавлених батьківського піклування, яким у поточному році виповнюється 18 років, за місцем знаходження обліково-статистичних карток таких дітей, і подає у Лопатинську селищну раду. У списках зазначається прізвище, ім'я, по батькові дитини, число, місяць, рік народження, постійне місце проживання.
У разі переміщення дитини-сироти або дитини, позбавленої батьківського піклування, якій у поточному році виповнюється 18 років, з тимчасово окупованої території України або району проведення антитерористичної операції чи населеного пункту, що розташований на лінії зіткнення, служба у справах дітей за місцем її виявлення включає таку дитину до зазначеного списку для отримання одноразової допомоги.(Додаток 1)
Службою у справах дітей надсилається дітям-сиротам і дітям, позбавленим батьківського піклування повідомлення із зазначенням строку, протягом якого можна отримати одноразову допомогу та адреса отримання такої допомоги.
У разі неотримання з будь-яких причин дитиною одноразової допомоги в установлений строк вона може бути виплачена впродовж трьох років.
Право на отримання одноразової допомоги для недієздатної особи має піклувальник, призначений в установленому порядку.
5.Обсяги та джерела фінансування Програми
Фінансування Програми здійснюється за рахунок коштів місцевого бюджету, в межах бюджетних призначень та інших джерел, не заборонених чинним законодавством України, протягом 2025-2027 років. Необхідний обсяг фінансування Програми може уточнюватися у процесі коригування бюджету на відповідний рік. (Додаток 2)
6. Строки та етапи виконання Програми.
Виконання програми здійснюватиметься протягом 2025-2027 року .
7. Очікувані результати та ефективність виконання Програми
Виконання Програми дасть змогу провести виплати одноразової грошової допомоги дітям-сиротам та дітям, позбавленим батьківського піклування, яким впродовж 2025, 2026, 2027 років виповниться 18 років.
8. Координація та контроль за ходом виконання Програми.
Головний розпорядник коштів -Лопатинська селищна рада
Виконавець Програми – Служба у справах дітей Лопатинської селищної ради
Виконання Програми здійснюється шляхом реалізації її заходів і завдань виконавцями Програми.
Безпосередній контроль за виконанням завдань і заходів Програми, за цільовим та ефективним використанням коштів здійснює комісія з питань планування, бюджету, фінансів, енергозбереження та інвестиції Лопатинської селищної ради
Звітування виконавців Програми:
Відповідальний виконавець для здійснення моніторингу реалізації Програми раз на рік до 15 числа другого місяця, наступного за звітним періодом, подає фінансовому відділу щорічний звіт про результати виконання Програми. До звіту додається пояснювальна записка.
У двомісячний термін після закінчення встановленого строку виконання Програми, відповідальний виконавець (розробник) Програми складає підсумковий звіт про результати її виконання згідно додатку 5
Щороку в строки, визначені рішенням Лопатинської селищної ради (не пізніше 1 квітня року, наступного за звітним), звіт про хід виконання Програми та ефективність реалізації їх заходів заслуховується на сесіях селищної ради, про що фінансовим відділом готується рішення сесії селищної ради .
Секретар селищної ради Галина БІЛИК
Додаток 2
до Програми
Обсяги та джерела фінансування Програми
надання одноразової допомоги дітям-сиротам і дітям, позбавленим батьківського піклування, після досягнення18-річного віку,
на 2025-2027 роки
___(назва програми)
Обсяг коштів, які пропонується залучити на виконання програми |
Етапи виконання |
Усього витрат на виконання |
|||
І |
|
|
|||
2025р. |
2026р |
2027р |
|
||
Обсяг ресурсів, усього, у тому числі: |
1810 |
|
|
1810 |
|
коштів державного бюджету |
|
|
|
|
|
коштів обласного бюджету |
|
|
|
|
|
коштів місцевого бюджету |
1810 |
|
|
1810 |
|
коштів інших джерел |
|
|
|
|
|
Додаток 1
до Програми
ПЕРЕЛІК
напрямів, завдань і заходів Програми
надання одноразової допомоги дітям-сиротам і дітям, позбавленим батьківського піклування, після досягнення18-річного віку,на 2025-2027 роки
№ п/п
|
Назва напряму (пріоритетні завдання) |
Заходи Програми |
Строк виконання |
Виконавці |
Орієнтовні обсяги фінансування, грн., у тому числі |
Джерела фінансування, грн. |
Очікуваний результат |
|||
всього |
2025 |
2026 |
2027 |
|||||||
1 |
2 |
3 |
4 |
5 |
6 |
7 |
8 |
9 |
10 |
11 |
1. |
виплата одноразової грошової допомоги дітям-сиротам та дітям, позбавленим батьківського піклування, яким виповнюється 18 років |
виплата одноразової грошової допомоги дітям-сиротам та дітям, позбавленим батьківського піклування, яким виповнюється 18 років |
Протягом року |
Лопатинська селищна рада,службау справах дітей Лопатинської селищної ради
|
1810 |
1810 |
|
|
Місцевий бюджет |
соціально-правового захисту дітей даної категорії. |
Секретар ради Галина БІЛИК
ЛОПАТИНСЬКА СЕЛИЩНА РАДА
ЧЕРВОНОГРАДСЬКОГО РАЙОНУ ЛЬВІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
сорок шоста сесія восьмого скликання
Р І Ш Е Н Н Я
« 28 » листопада 2024 року №
Про затвердження Програми
компенсації пільгового проїзду
окремих категорій громадян
(мешканців Лопатинської ТГ)
на автомобільному транспорті
загального користування
на 2025-2027роки
Відповідно до статті 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», враховуючи рішення виконавчого комітету Лопатинської селищної ради № від 26 листопада 2024 року «Про схвалення проєктів місцевих цільових Програм » а також беручи до уваги висновки постійних депутатських комісій ,
Лопатинська селищна рада
В И Р І Ш И Л А:
1.Затвердити Програму компенсації пільгового проїзду окремих категорій громадян (мешканців Лопатинської територіальної громади) на автомобільному транспорті загального користування на 20225-2027роки (Додаток 1)
2.Фінансування Програми здійснювати в межах бюджетних асигнувань.
3.Контороль за виконанням рішення покласти на голову комісії з питань
планування,бюджету, фінансів,енергозбереження та інвестиції Н.Війтович
Селищний голова Олег МИКИТИН
ЗАТВЕРДЖЕНО
Рішенням сесії Лопатинської
селищної ради №14 від 28.11.2024
Селищний голова Олег МИКИТИН
Програма
компенсації пільгового проїзду окремих категорій громадян (мешканців Лопатинської ТГ)на автомобільному транспорті загального користування на 2025-2027 роки
Замовник програми:
Сектор з питань соціального захисту населення
гуманітарного відділу
Лопатинської селищної ради Ольга АНДРІЇВ __________
ПОГОДЖЕНО:
Фінансовий відділ
Лопатинської селищної ради Світлана КУЛИЧ____________
2024 рік
1. Паспорт
Програми компенсації пільгового проїзду окремих категорій громадян Лопатинської селищної ради на автомобільному транспорті загального користування на 2025-2027 роки
1. |
Ініціатор розроблення Програми |
Лопатинська селищна рада |
2. |
Підстава для розроблення Програми |
Ст.26 Закону України Про місцеве самоврядування в Україні, ст.91 Бюджетного кодексу України |
3. |
Дата, номер документу про затвердження Програми |
Рішення сесії Лопатинської селищної ради № від 28 листопада2024 року. |
4. |
Розробники Програми
|
Сектор з питань соціального захисту населення гуманітарного відділу Лопатинської селищної ради |
5. |
Співрозробник Програми |
- |
6. |
Відповідальний виконавець |
Лопатинська селищна рада |
7. |
Терміни реалізації Програми |
2025-2027 роки |
8. |
Джерела фінансування |
Бюджет Лопатинської селищної територіальної громади |
9. |
Обсяг фінансових ресурсів, необхідних для реалізації Програми ( в т.ч. за джерелами фінансування) |
50000,00грн |
Селишний голова Олег МИКИТИН
2. Проблема, на розв’язання якої спрямована Програма
Відповідно до вимог чинних законодавчих та нормативних актів України та Меморандуму про співпрацю і взаємодію між Львівською обласною державною адміністрацією, Львівським обласним осередком Всеукраїнської Громадської Організації «Всеукраїнська асоціація автомобільних перевізників», Львівською обласною організацією роботодавців транспорту, Львівською обласною організацією профспілки працівників автомобільного транспорту та шляхового господарства України від 31 травня 2018 року:
- учасників бойових дій, бійців – добровольців АТО відповідно до статті 12 Закону України “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту”;
- осіб, які отримали інвалідність внаслідок війни, відповідно до статті 13 Закону України “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту”;
- батьків військовослужбовців, які загинули чи померли або пропали безвісти під час проходження військової служби, відповідно до статті 14 Закону України “Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей”;
- осіб з інвалідністю I групи та осіб, які супроводжують осіб з інвалідністю I групи, відповідно до статті 38-1 Закону України “Про основи соціальної захищеності осіб з інвалідністю в Україні”; - окремим категоріям громадян надано право безкоштовного проїзду в автомобільному транспорті.
Відповідно до статті 91 Бюджетного кодексу України, передбачено, що до видатків місцевих бюджетів, що можуть здійснюватися з усіх місцевих бюджетів, належать видатки на компенсаційні виплати за пільговий проїзд окремих категорій громадян.
Ситуація, що склалася, потребує термінового врегулювання, оскільки мешканці Лопатинської територіальної громади фактично позбавлені права на пільговий проїзд через відсутність фінансового ресурсу, а перевізники несуть фінансові втрати через відсутність компенсаційних виплат за пільгове перевезення окремих категорій громадян.
3.Мета програми
Програма направлена на розв’язання проблем соціального захисту громадян (мешканців Лопатинської ТГ), які мають право пільгового проїзду згідно з діючим законодавством.
4. Завдання і заходи виконання Програми
Компенсація вартості перевезень окремих категорій громадян на маршрутах загального користування за рахунок бюджету Лопатинської селищної територіальної громади за пільговий проїзд в автомобільному транспорті загального користування окремих категорій громадян, визначених законодавством:
- учасник бойових дій, учасники АТО, ОСС;
- особи з інвалідністю внаслідок війни 1,2,3 груп;
- особа з інвалідністю 1 групи по зору;
- неповнолітні діти та батьки загиблого військовослужбовця, учасника АТО, ОСС
Зниження соціальної напруги серед населення громади.
Порядок компенсації витрат автомобільним перевізникам, які здійснюють перевезення пасажирів, що мають право на пільговий проїзд на маршрутах загального користування Лопатинської територіальної громади.
5.1.Порядок визначає механізм здійснення компенсаційних виплат перевізникам за пільговий проїзд окремих категорій громадян автомобільним транспортом на маршрутах загального користування Лопатинської територіальної громади за рахунок та в межах коштів місцевих бюджетів, передбачених на зазначені цілі.
5.2.Законодавчою та нормативною основою Порядку є Бюджетний кодекс України, Закони України про Державний бюджет України на відповідний рік, «Про автомобільний транспорт», «Про місцеве самоврядування в Україні», постанови Кабінету Міністрів України від 04 березня 2002 року №256 «Про затвердження Порядку фінансування місцевих на здійснення заходів з виконання державний програм соціального захисту населення за рахунок субвенцій з Державного бюджету» (зі змінами та доповненнями), від 29 січня 2003 року № 117 «Про Єдиний державний автоматизований реєстр осіб, які мають право на пільги», інші законодавчі і нормативні акти, що регулюють відносини у відповідній сфері.
5.3.Розподіл коштів між перевізниками проводиться пропорційно до кількості транспортних засобів, що працюють на маршрутах загального користування Лопатинської територіальної громади.
5.4.Порядок застосується до перевізників, які не мають можливості здійснювати персональний облік пільговиків.
5.5.Лопатиська селищна рада здійснює компенсаційні виплати за пільговий проїзд в автомобільному транспорті загального користування окремих категорій громадян відповідно до договорів про перевезення пасажирів між перевізником та замовником транспортних послуг з 01 січня поточного року.
5.6.При розрахунку компенсаційних виплат за пільговий проїзд застосовуються коефіцієнти співвідношення кількості безоплатно перевезених пасажирів до пасажирів, що оплачують проїзд – на приміських маршрутах, та поіменний список пільгових категорій громадян за даними автостанцій та інформації водіїв за методикою і розрахунком визначеним розпорядженням голови облдержадміністрації від 29 травня 2018 року № 514/0/5-18 «Про затвердження Порядку компенсації витрат автомобільним перевізникам, які здійснюють перевезення пасажирів, що мають право на пільговий проїзд на маршрутах загального користування»за взаємно погодженою формою - на міжміських маршрутах.
5.7.Коефіцієнти визначає комісія, створена Лопатинської селищною радою за взаємно погодженою формою з представниками перевізника.
5.8.Перевізники щомісячно до 10 числа надають Лопатинській селищній раді розрахунки щодо вартості послуг, наданих пільговикам у минулому місяці. Перевізники несуть відповідальність за достовірність наданих розрахунків.
5.9.На підставі наданих перевізниками розрахунків Лопатинська селищна рада рада щомісяця:
- складає з перевізниками відповідні акти звіряння;
- реєструє в органах державного казначейства бюджетні зобов’язання;
- здійснює розрахунки з перевізниками за надані пільгові послуги в межах бюджетних коштів.
5.10.Здійснення компенсаційних виплат за пільговий проїзд окремих категорій громадян припиняється у разі закінчення терміну дії договору про перевезення пасажирів, а також закінчення терміну дії або позбавлення перевізника ліцензії на здійснення пасажирських перевезень.
5. Обсяги та джерела фінансування Програми
Фінансове забезпечення Програми здійснюється за рахунок коштів бюджету Лопатинської селищної територіальної громади в межах видатків, затверджених місцевим бюджетом на 2025-2027 роки за відповідним напрямком.
6.Строки та етапи виконання Програми
Реалізація заходів і завдань Програми запланована протягом 2025 -2027року.
7.Очікувані результати та ефективність Програми
Соціальний захист найбільш незахищених верств населення Лопатинскої територіальної громади.
Забезпечення безперешкодного права пільгового проїзду окремих категорій громадян, мешканців громади, автомобільним транспортом загального користування.
Забезпечення компенсацій та створення умов для всебічного розвитку і підвищення якості соціально значущих послуг пасажирських перевезень в громаді
Звіт про виконання Програми відповідальні виконавці надають Лопатинській селищній раді за підсумками бюджетного року до 1 березня наступного року.
8. Координація та контроль за ходом виконання Програми.
Головний розпорядник коштів -Лопатинська селищна рада.
Виконання Програми здійснюється шляхом реалізації її заходів і завдань виконавцями Програми.
Безпосередній контроль за виконанням завдань і заходів Програми, за цільовим та ефективним використанням коштів здійснює комісія з питань планування, бюджету, фінансів, енергозбереження та інвестиції Лопатинської селищної ради
Звітування виконавців Програми:
Відповідальний виконавець для здійснення моніторингу реалізації Програми раз на рік до 15 числа другого місяця, наступного за звітним періодом, подає фінансовому відділу щорічний звіт про результати виконання Програми. До звіту додається пояснювальна записка.
У двомісячний термін після закінчення встановленого строку виконання Програми, відповідальний виконавець (розробник) Програми складає підсумковий звіт про результати її виконання згідно додатку 5 та подає його фінансовому відділу Лопатинської селищної ради. До звіту додається пояснювальна записка.
Щороку в строки, визначені рішенням Лопатинської селищної ради (не пізніше 1 квітня року, наступного за звітним), звіт про хід виконання Програми та ефективність реалізації їх заходів заслуховується на сесіях селищної ради, про що фінансовим відділом готується рішення сесії селищної ради .
Секретар ради Галина БІЛИК
Додаток 1
До Програми
ПЕРЕЛІК
напрямів, завдань і заходів
Програми компенсації пільгового проїзду окремих категорій громадян Лопатинської селищної ради на автомобільному транспорті загального користування на 2025-2027 роки
(назва Програми)
№ п/п
|
Назва напряму (пріоритетні завдання) |
Заходи Програми |
Строк виконання |
Виконавці |
Орієнтовні обсяги фінансування, грн., у тому числі |
Джерела фінансування, грн. |
Очікуваний результат |
|||
всього |
2025 |
2026 |
2027 |
|||||||
1 |
2 |
3 |
4 |
5 |
6 |
7 |
8 |
9 |
10 |
11 |
1. |
Компенсація вартості перевезень окремих категорій громадян на маршрутах загального користування за рахунок бюджету Лопатинської селищної територіальної громади за пільговий проїзд в автомобільному транспорті загального користування окремих категорій громадян, визначених законодавством |
Здійснення компенсаційних виплат перевізникам за пільговий проїзд окремих категорій громадян автомобільним транспортом на маршрутах загального користування Лопатинської територіальної громади |
Протягом року |
Лопатинська селищна рада, |
50000 |
50 000 |
|
|
Бюджет Лопатинської селищної ради, |
Забезпечення безперешкодного права пільгового проїзду окремих категорій громадян, мешканців громади, автомобільним транспортом загального користування |
Секретар селищної ради Галина БІЛИК
Додаток 2
до Програми
Обсяги та джерела фінансування Програми
компенсації пільгового проїзду окремих категорій громадян Лопатинської селищної ради на автомобільному транспорті загального користування на 2025-2027 роки
(назва програми)
Обсяг коштів, які пропонується залучити на виконання програми |
Етапи виконання |
Усього витрат на виконання |
||||
І |
ІІ |
ІІІ |
||||
2025р. |
20__р |
20__р |
20__-20__рр. |
20__-20__рр. |
||
Обсяг ресурсів, усього, у тому числі: |
50000 |
|
|
|
|
50000 |
коштів державного бюджету |
|
|
|
|
|
|
коштів обласного бюджету |
|
|
|
|
|
|
коштів місцевого бюджету |
50000 |
|
|
|
|
50000 |
коштів інших джерел |
|
|
|
|
|
|
Секретар селищної ради Галина БІЛИК
ЛОПАТИНСЬКА СЕЛИЩНА РАДА
ЧЕРВОНОГРАДСЬКОГО РАЙОНУ ЛЬВІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
сорок шоста сесія восьмого скликання
Р І Ш Е Н Н Я
« 28 » листопада 2024 року №
Про затвердження Програми
розвитку фізичної культури та спорту
на території Лопатинської територіальної громади
в 2025-2027 роках
Відповідно до статті 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», враховуючи рішення виконавчого комітету Лопатинської селищної ради № від 276листопада 2024 року «Про схвалення проєктів місцевих цільових Програм » а також беручи до уваги висновки постійних депутатських комісій ,
Лопатинська селищна рада
В И Р І Ш И Л А:
1.Затвердити Програму розвитку фізичної культури та спорту
на території Лопатинської територіальної громади в 2025-2027роках додається
2.Фінансування Програми здійснювати в межах бюджетних асигнувань.
3.Контороль за виконання рішення покласти на голову комісії з питань
планування,бюджету, фінансів,енергозбереження та інвестиції Н.Війтович
Селищний голова Олег МИКИТИН
ЗАТВЕРДЖЕНО
Рішенням сесії Лопатинської
селищної ради № від 28.11.2024
Селищний голова Олег МИКИТИН
Програма
розвитку фізичної культури та спорту
на території Лопатинської територіальної громади в 2025-2027 роках
Гуманітарний відділ
Лопаинської селищної ради ____________________
Погоджено
Начальник фінансового відділу Світлана КУЛИЧ ____________
2024
- Паспорт Програми
розвитку фізичної культури та спорту
на території Лопатинської територіальної громади в 2025 -2027роках
1 |
Ініціатор розроблення Програми |
Лопатинська селищна рада |
2 |
Підстава для розроблення Програми |
Закон України «Про фізичну культуру і спорт», «Про місцеве самоврядування в Україні», статті 91 Бюджетного кодексу України |
3 |
Дата, номер документу про затвердження Програми |
Рішення сесії Лопатинської селищної ради № 28.11.2024 |
4 |
Розробники Програми |
Гуманітарний відділ Лопатинської селищної ради |
5 |
Відповідальний виконавець |
Лопатинська селищна рада |
6 |
Співрозробник Програми |
|
7 |
Термін реалізації Програми |
2025-2027 роки |
8 |
Джерела фінансування |
Місцевий бюджет |
9 |
Обсяг фінансових ресурсів, необхідних для реалізації Програми ( в т.ч. за державними джерелами фінансування) |
250 ,0тис.грн |
Селищний голова Олег МИКИТИН
2. Проблема, на розв’язання якої спрямована Програма
Розроблення програми розвитку фізичної культури і спорту в Лопатинській ТГ на 2025-2027 роки (далі - Програма) викликано необхідністю вирішення проблемних питань реалізації державної політики у сфері фізичної культури і спорту на місцевому рівні. В сучасних умовах ситуацiю зi станом здоров’я населення у Лопатинській ТГ можна визнати критичною. До сновних причин, що негативно впливають на спосіб життя, стан здоров’я населення та розвиток сфери фізичної культури і спорту населення:
- несформованість сталих традицій та мотивацій щодо ведення здорового способу життя та фізкультурно-спортивної реабілітації інвалідів засобами фізичної культури і спорту як важливих чинників фізичного та соціального благополуччя, поліпшення стану здоров’я і продовження тривалості життя;
- загальне погіршення стану здоров’я населення, що призводить до зменшення кількості осіб, які можуть бути залучені до олімпійських та неолімпійських, видів спорту, спроможних витримувати значні фізичні навантаження та досягати високих спортивних результатів;
Існує тенденцiя погiршення показникiв iнвалiдностi, у тому числi працездатних громадян. Значна їх кiлькiсть має суттєві вiдхилення у фiзичному розвитку та станi здоров’я. Ситуацiя загострюється через зростаючу популярність у молодiжному середовищi таких привабливих видiв нефізичної дiяльностi, комп’ютернi iгри, перегляд телевізійних програм, тощо. Свiтовий досвiд свiдчить, що рухова активнiсть людини протягом усього життя сприяє профiлактицi захворювань та змiцненню здоров’я. Проблеми розвитку галузi та зумовленi ними негативнi соцiальнi наслiдки не знаходять адекватного вiдображення у суспiльнiй свiдомостi. Звiдси випливає гостра проблема у змiнi програмних пiдходiв та визначеннi прiоритетних напрямкiв розвитку фізичної культури i спорту, якi б забезпечували ефективне функцiонування галузi у сучасних мовах.
3.Мета Програми:
- сприяння духовному і фізичному розвитку молоді, виховання у неї почуття громадської свідомості та патріотизму, бажання активно сприяти утвердженню державності в Україні;
- створення умов для оптимальної рухової активностi кожної особистостi, досягнення нею достатньої фізичної та функціональної пiдготовленостi, сприяння духовному i соцiальному благополуччю, пiдвищенню рiвня здоров’я, здiйсненню профiлактики рiзних захворювань i фізичної реабiлiтацiї;
- участь у селищних ,районних та обласних змаганнях з олімпійських та неолімпійських видах спорту;
- закупівля спортивної форми ,спортивного інвентаря та нагородної атрибутики (кубки, медалі, грамоти);
- фінансування участі спортсменів у виїздних змаганях;
- оплата вступних членських внесків.
4.Завдання і заходи виконання Програми:
Основними завданнями Програми є організація та проведення фізкультурно-оздоровчої діяльності та спортивно-масових заходів за місцем проживання, праці та відпочинку населення в груповій та індивідуальній формах шляхом :
- Підвищення ефективності реалізації державної політики у сфері фізичної культури та спорту.
- Забезпечення об’єднання зусиль у розвитку фізичної культури і спорту на території громади зацікавлених громадських та приватних організацій, широких верств населення.
- Формування у населення сталих традицій та мотивацій щодо фізичного виховання і спорту для всіх, як важливих чинників забезпечення здорового способу життя
- Удосконалення форм залучення різних груп населення до регулярних занять фізичною культурою і спортом за місцем їх проживання та у місцях масового відпочинку
- Створення умов для задоволення потреб населення у зміцненні здоров’я, фізичному та духовному розвитку
Заходи щодо реалізації Програми :
- участь у селищних ,районних та обласних змаганнях з олімпійських та неолімпійських видах спорту;
- закупівля ,спортивного інвентаря та нагородної атрибутики (кубки, медалі, грамоти);
- фінансування участі спортсменів у виїздних змаганях( виплата добових, оплата транспортних послуг);
- оплата вступних членських внесків.
5. Обсяги та джерела фінансування Програми
Фінансування Програми здійснюється за рахунок коштів місцевого бюджету. Обсяги фінансування програми на відповідний бюджетний період визначаються при формуванні місцевого бюджету з урахуванням реальних можливостей згідно з рішенням сесії і можуть змінюватись у разі внесення змін до місцевого бюджету та програми у наступні роки дії цієї програми.
Для одержання коштів для футбольних команд необхідно подати наступні документи:
- звернення до селищного голови про виплату коштів на відрядження;
- календарний план спортивно-масових заходів;
- регламент турнірів,чемпіонатів, кубків;
- заявковий лист на команду;
- протокольне рішення учасників команди про визначення представника команди (відповідальної особи), який має право представляти команду для здійснення реєстраційних дій та виплати матеріального забезпечення;
- копія паспорту, ідентифікаційного коду та банківські реквізити представника команди;
- звіт про використання коштів, виданих на відрядження або під звіт, який оформляють за формою, затвердженою наказом Мінфіну від 28.09.2015 № 841( в редакції наказу Міністерства фінансів України від 09.05.2023 №239) з належним чином заповненою відомістю видачі коштів учасникам змагань.
Для закупівлі нагородної атрибутики необхідно подати наступні документи:
- звернення організатора спортивного заходу до селищного голови про проведення заходу та необхідність придбання нагородної атрибутики.
- положення про проведення заходу, затверджене головою селищної ради;
- звіт про проведений захід та використання нагород. Звіт оформляють після завершення заходу його організатори. У ньому описують результати, досягнуті під час проведення спортивного заходу.
- Інші первинні документи: договори, накладні, акти наданих послуг, квитки, рахунки тощо.
Виплата матеріального забезпеченя проводиться через відповідальну особу представника команди , тренера з виду спорту.
6. Строки та етапи виконання Програми
Реалізація заходів і завдань Програми запланована на 2025-2027 роки
7. Очікувані результати та ефективність Програми
Основним результатом реалізації Програми безумовно стане створення умов для спортивного та фізичного розвитку всіх верств населення. Наявність спортивних об’єктів та укріплення матеріально-технічної бази дасть можливість населенню територіальної громади організовано та в сучасних умовах займатися фізкультурою і спортом , сформувати переконання щодо необхідності ведення здорового способу життя. Також будуть створенні цивілізовані умови для соціальної адаптації та реабілітації інвалідів та осіб з уродженими вадами фізичного і розумового розвитку. На базі спортивних об’єктив громади стане можливим проведення на високому організаційному рівні районних, обласних та регіональних змагань.
Час, який проводитимуть мешканці громади на спортивних майданчиках, витіснить з життя людей такі негативні явища, як алкоголізм, куріння, скоєння різного виду правопорушень. Підростаюче покоління матиме можливість фізично розвиватися, організовано проводити свій вільний час, відмовитися від шкідливих звичок.
8. Координація та контроль за ходом виконання Програми
Головний розпорядник коштів -Лопатинська селищна рада.
Виконання Програми здійснюється шляхом реалізації її заходів і завдань виконавцями Програми.
Безпосередній контроль за виконанням завдань і заходів Програми, за цільовим та ефективним використанням коштів здійснює комісія з питань планування, бюджету, фінансів, енергозбереження та інвестиції Лопатинської селищної ради
Звітування виконавців Програми:
Відповідальний виконавець для здійснення моніторингу реалізації Програми раз на рік до 15 числа другого місяця, наступного за звітним періодом, подає фінансовому відділу щорічний звіт про результати виконання Програми. До звіту додається пояснювальна записка.
У двомісячний термін після закінчення встановленого строку виконання Програми, відповідальний виконавець (розробник) Програми складає підсумковий звіт про результати її виконання згідно додатку 5 та подає його фінансовому відділу Лопатинської селищної ради. До звіту додається пояснювальна записка.
Щороку в строки, визначені рішенням Лопатинської селищної ради (не пізніше 1 квітня року, наступного за звітним), звіт про хід виконання Програми та ефективність реалізації їх заходів заслуховується на сесіях селищної ради, про що фінансовим відділом готується рішення сесії селищної ради .
Секретар селищної ради Галина БІЛИК
Додаток 1
до Програми
ПЕРЕЛІК
напрямів, завдань і заходів Програми
розвитку фізичної культури і спорту в Лопатинській ТГ на 2025-2027 роки
№ п/п
|
Назва напряму (пріоритетні завдання) |
Заходи Програми |
Строк виконання |
Виконавці |
Орієнтовні обсяги фінансування, грн., у тому числі |
Джерела фінансування, грн. |
Очікуваний результат |
|||
всього |
2025 |
2026 |
2027 |
|||||||
1 |
2 |
3 |
4 |
5 |
6 |
7 |
8 |
9 |
10 |
11 |
1. |
Організація та проведення фізкультурно-оздоровчої діяльності та спортивно-масових заходів за місцем проживання, праці та відпочинку населення в груповій та індивідуальній формах |
Фінансування участі збірних команд громади у виїзних змаганнях обласних, районних чемпіонатах , спартакіадах та інших масових фізкультурно-спортивних змаганнях |
Протягом року |
Лопатинська селищна рада
|
100000 |
100000 |
|
|
Місцевий бюджет |
Створення умов для спортивного та фізичного розвитку всіх верств населення. |
Сплата заявкових внесків |
Протягом року |
Лопатинська селищна рада
|
65000 |
65000 |
|
|
Місцевий бюджет |
|||
Проведення для жителів громади спортивно-масових заходів (Чемпіонат з чоловічого та жіночого волейболу, футбольні матчі в тому числі до Дня села, змагання з настільного тенісу, шашок та шахів, Придбання призів, медалей , грамот, сувенірів для вручення за призові місця |
Протягом року |
Лопатинська селищна рада
|
30000 |
30000 |
|
|
Місцевий бюджет |
|||
Придбання спортивного інвентаря |
Протягом року |
Лопатинська селищна рада
|
55000 |
55000 |
|
|
Місцевий бюджет |
Секретар ради Галина БІЛИК
Додаток 2
до Програми
Обсяги та джерела фінансування Програми
розвитку фізичної культури і спорту в Лопатинській ТГ на 2025-2027 роки
___(назва програми)
Обсяг коштів, які пропонується залучити на виконання програми |
Етапи виконання |
Усього витрат на виконання |
||
І |
|
|||
2025р. |
2026р |
2027р |
||
Обсяг ресурсів, усього, у тому числі: |
25000 |
|
|
250000 |
коштів державного бюджету |
|
|
|
|
коштів обласного бюджету |
|
|
|
|
коштів місцевого бюджету |
250000 |
|
|
250000 |
коштів інших джерел |
|
|
|
|
Секретар ради Галина БІЛИК