Електронна демократія

У контексті становлення України як європейської держави, трансформації українського суспільства та активного розвитку різних інформаційних технологій у всьому світі важливого значення набуває дослідження у сфері проблематики е-демократії. Важливість дослідження сучасного стану та перспектив розвитку е-демократії в Україні обумовлена її значимістю для подальшого впровадження принципів та розвитку е-демократії в Україні, удосконалення нормативно-правової бази України у сфері е-демократії, підвищення рівня ефективності функціонування органів влади та вдосконалення інструментів впливу громадськості на суспільні справи в державі.

ЩО ТАКЕ ЕЛЕКТРОННА ДЕМОКРАТІЯ?

Вперше термін «електронна демократія» з’явився у 1994 р. в США і досить швидко став загальновживаним у багатьох державах світу.

Е-демократія визначається як використання інформаційно-комунікаційних технологій  в демократичних процесах, яке дозволяє:

1. посилити участь, ініціативність та залучення громадян на національному, регіональному та місцевому рівнях публічного життя;
  2. покращити прозорість демократичного процесу прийняття рішень, а також підзвітність демократичних інститутів;
  3. покращити чутливість / зворотну реакцію органів влади на звернення громадян;
  4. сприяти публічним дебатам та звертати увагу громадян до процесу прийняття рішень.

Завдяки своїм принципам та інструментам е-демократія може надати розвинутому суспільству велику кількість різноманітних можливостей. Е-демократія відкриває нові канали для отримання громадянами поточної інформації про політичну ситуацію в державі, а також надає інструменти для контролю за владою, що підвищує рівень прозорості в діях влади та її підзвітності перед громадянським суспільством.

Е-демократія дозволяє громадянам відкритіше та голосніше висловлювати свої погляди, а також сприяє їхньому рівноправному включенню в політичне життя, що своєю чергою може привести до збільшення відповідальності як представників влади, так і кожного громадянина перед суспільством. Також е-демократія завдяки широкому застосуванню ІКТ спроможна посилити як соціальну згуртованість громадян, сприяючи тим самим зміцненню суспільної стабільності, так і призвести до появи такого принципу управління суспільством, що будується за принципом «знизу вгору», сприяючи тим самим ефективному державному управлінню.