Радехівська ДПІ інформує: Прощений банком у 2023 році борг підлягає декларуванню до 1 травня 2024 року
Радехівська ДПІ інформує: Прощений банком у 2023 році борг підлягає декларуванню до 1 травня 2024 року
Радехівська ДПІ ГУ ДПС у Львівській області повідомляє, що якщо банком було здійснено прощення (анулювання) основної суми боргу (кредиту) та повідомлено про це боржника, то боржник самостійно декларує такі доходи та сплачує податки з них.
Відповідно до п. 164.2 ПКУ сума анульованого боргу вважається додатковим благом та включається до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу. Декларування доходу отриманого у вигляді додаткового блага обов’язкове, у разі якщо сума прощеного боргу перевищує 25 відсотків мінімальної заробітної плати (у розрахунку на рік), встановленої на 1 січня звітного податкового року. У 2023 році зазначена розрахункова сума складала – 1675 гривень.
Дохід у вигляді прощеного боргу слід відображати у розділі II податкової декларації «Доходи, які включаються до загального річного оподатковуваного доходу», у рядку 10.13.1 „у вигляді додаткового блага прощений (анульований) борг за кредитом, що отриманий на придбання житла (іпотечний кредит))». Зазначений дохід оподатковується податком на доходи фізичних осіб за ставкою 18 відсотків та військовим збором за ставкою 1,5 відсотка.
Цього року податкову декларацію про майновий стан і доходи громадянам необхідно подати до 1 травня 2024 року, а задекларовану суму ПДФО і військового збору платники повинні до 1 серпня 2024 року.
Згідно із нормами ПКУ кредитор (банк) зобов'язаний повідомити платника податку – боржника шляхом направлення рекомендованого листа з повідомленням про вручення або шляхом укладення відповідного договору, або надання повідомлення боржнику під підпис особисто про прощення (анулювання) боргу та включити суму прощеного (анульованого) боргу до податкового розрахунку суми доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податку, за підсумками звітного періоду, у якому такий борг було прощено. У разі неповідомлення кредитором боржника про прощення (анулювання) боргу у порядку, визначеному п.164.2.17 ПКУ, такий кредитор зобов'язаний виконати всі обов'язки податкового агента.